REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Konsekwencje rozbicia leasingowanego samochodu

Konsekwencje rozbicia leasingowanego samochodu.
Konsekwencje rozbicia leasingowanego samochodu.

REKLAMA

REKLAMA

Jakie są konsekwencje rozbicia leasingowanego samochodu? Czy wiąże się to z dużą stratą finansową dla leasingobiorcy?

Każdemu leasingobiorcy może zdarzyć się wypadek, którego konsekwencją będzie brak możliwości dalszego użytkowania samochodu. Rozbicie leasingowanego samochodu (mowa jest tutaj o tzw. szkodzie całkowitej) to zawsze potężny cios dla przedsiębiorcy, który traci w ten sposób sprawne, nowe auto w okresie jego spłaty. Na szczęście dzięki temu, ze leasingodawcy wymagają wykupienia polisy OC i AC i Assistance, po wypadku można uzyskać profesjonalną pomoc w zakresie transportu wraku pojazdu, jego utylizacji oraz rozliczenia. Szczególnym zainteresowaniem u przedsiębiorców cieszy się ta ostatnia kwestia. Każdemu z nich zależy bowiem na szybkim zakończeniu sprawy.

REKLAMA

Więcej porad z zakresu leasingu znajdziesz tutaj

Definicja szkody całkowitej

Ze szkodą całkowitą mamy do czynienia w przypadku, gdy samochód został w związku z określonym zdarzeniem uszkodzony w takim stopniu, że nie jest możliwa jego skuteczna naprawa lub też w przypadku, gdy koszty takiej naprawy przekraczałyby wartość auta szacowaną na dzień likwidacji szkody. Ubezpieczyciele inaczej mogą interpretować definicję szkody całkowitej. Zdarza się, że próg do szkody całkowitej jest u nich nieco niższy i wynosi 80% lub nawet 60% rynkowej wartości pojazdu. Dlatego przed ubezpieczeniem auta warto jest dokładnie zapoznać się z warunkami takiego ubezpieczenia.

Zobacz też: Kradzież leasingowanego samochodu, co dalej?

Konsekwencje szkody całkowitej w leasingu

Konsekwencją szkody całkowitej jest wygaśnięcie umowy leasingu. Jest to zgodne z art. 709.5 kodeksu cywilnego, który mówi o tym, że gdy wydana korzystającemu rzecz zostanie przez niego utracona i nie są to okoliczności, za które odpowiedzialność ponosi finansujący, umowa leasingowa wygasa. W takiej sytuacji finansujący ma prawo do wystąpienia z żądaniem o natychmiastową zapłatę pozostałych rat wynikających z umowy leasingu, w tym także kwoty wykupu. Kwota do zapłaty zostanie jednak pomniejszona o koszty odszkodowania wypłacanego przez zakład ubezpieczeniowy oraz o odsetki wynikające z rat, które w takim przypadku ulegną zmniejszeniu (spłacany będzie tylko kapitał).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak wygląda rozliczenie leasingu po szkodzie całkowitej?

Można rozróżnić trzy różne przypadki rozliczenia szkody całkowitej. Nie ma problemu gdy kwota odszkodowania jest równa kwocie do zapłaty dla finansującego. Gdy jednak taka kwota odszkodowania jest niższa niż kwota wymagana do zapłaty, leasingobiorca musi dopłacić różnicę. Z kolei, gdy odszkodowanie jest wyższe niż wymagana kwota do zapłaty, wówczas pozostała jego część, która nie została zaliczona na poczet spłaty, jest wypłacana leasingobiorcy przez zakład ubezpieczeniowy, ale może być też zaliczona na część spłaty nowej umowy leasingowej (np. jako wpłata początkowa lub jako część spłaty pierwszych kilku rat). Są więc duże możliwości manewru w tej kwestii.

Polecamy: Przestępstwa podatkowe. Nowe kary i procedury

Jak znaleźć skuteczne i pewne źródło finansowania pojazdu?

Znalezienie leasingodawcy, który w razie kłopotów związanych z rozbiciem auta nie pozostawi swoich klientów z nierozwiązanym problemem, jest często bardzo trudne. Na rynku istnieje szereg firm leasingowych oferujących swoje usługi. Aby uzyskać pomoc przy wyborze leasingodawcy i ustaleniu korzystnych warunków leasingu, warto jest skorzystać z usług doradcy serwisu www.cls.pl. Dzięki dużemu doświadczeniu takich doradców możliwy jest wybór takiej oferty leasingu, dzięki której w razie kłopotów będzie możliwe szybkie rozliczenie leasingowanego samochodu po wypadku, co pozwoli jednocześnie na sprawne uzupełnienie floty pojazdów firmowych.

Źródło: Materiały firmy CLS

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

REKLAMA

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

REKLAMA

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

REKLAMA