REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kradzież leasingowanego samochodu, co dalej?

Kradzież leasingowanego samochodu, co dalej?
Kradzież leasingowanego samochodu, co dalej?

REKLAMA

REKLAMA

Co zrobić w przypadku kradzieży leasingowanego samochodu? Czy to oznacza duże kłopoty dla leasingobiorcy?

Kradzież leasingowanego samochodu, co dalej?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami proces likwidacji szkód związany z kradzieżą leasingowanego auta jest zbliżony do działań podejmowanych w przypadku utraty samochodu, którego jesteśmy właścicielami. W pierwszej kolejności trzeba natychmiast zgłosić kradzież pojazdu odpowiednim podmiotom. Należy poinformować przede wszystkim policję, ubezpieczyciela oraz koniecznie firmę leasingową.

REKLAMA

W sytuacji, gdy nie jesteśmy właścicielami samochodu, musimy liczyć się z możliwością poniesienia strat, kiedy zgłosimy jego kradzież. W celu zminimalizowania nieprzewidzianych kosztów, warto zabezpieczyć się za pomocą dodatkowego ubezpieczenia, jak chociażby ubezpieczenie GAP.

Zobacz też: Ubezpieczenie GAP chroni przed stratą?

Leasingowane auto zostało skradzione co to oznacza dla leasingobiorcy?

REKLAMA

Po zgłoszeniu kradzieży leasingowanego samochodu umowa zawarta pomiędzy leasingodawcą a leasingobiorcą wygasa. Co więcej, firma leasingowa ma prawo zażądać od leasingobiorcy natychmiastowej, jednorazowej spłaty rat. Chodzi głównie o zobowiązania finansowe korzystającego z pojazdu przewidziane w zawartej z leasingodawcą umowie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kwota tej spłaty będzie zależała przede wszystkim od tego, ile czasu minęło od podpisania umowy. Drugim, równie ważnym czynnikiem, będzie łączna wysokość spłaconych rat do momentu kradzieży leasingowanego samochodu. Leasing wiąże się bowiem z tym, że to właściciel auta ma większe szanse na odzyskanie pieniędzy, a sytuacja finansowa leasingobiorcy może okazać się bardzo trudna.

Jaka szkoda, taka wysokość odszkodowania?

Niekoniecznie. Bardzo rzadko zdarza się, żeby poniesione koszty zostały zwrócone w stu procentach. Wysokość pozostałych do zapłacenia rat może być obniżona w konkretnych sytuacjach. Niemal wszystkie umowy leasingowe z jednej strony są podpisywane z obowiązkowym ubezpieczeniem OC, z drugiej natomiast w większości zawierają autocasco.

Zobacz też: Koniec z odliczaniem 100% kosztów rat leasingowych?

Jak poradzić sobie z koniecznością spłacenia wszystkich rat po kradzieży leasingowanego auta?

Użytkownik leasingowanego samochodu po jego kradzieży musi borykać się z wieloma problemami, jednak najbardziej przykry z nich to konieczność zapłacenia w całości pozostałych rat. Istnieje kilka sposobów na obniżenie tej kwoty. Może być ona zmniejszona na skutek przedterminowego uregulowania należności, kiedy leasingodawca uzyskał korzyści z tego tytułu. Warto podkreślić, że to leasingobiorca do momentu kradzieży auta ponosił wszystkie koszty związane z jego użytkowaniem, takie jak opłata składek ubezpieczenia czy naprawy.

REKLAMA

Kradzież leasingowanego samochodu to jedna z najbardziej nieprzyjemnych sytuacji. Nie ma auta, jednak leasingobiorca musi spłacić raty, a odszkodowanie otrzymuje właściciel – leasingodawca. Dodatkową trudnością związaną z utratą leasingowanego samochodu jest brak możliwości odliczeń od podatku, która do tej pory przysługiwała.

Chociaż sytuacja użytkownika po kradzieży leasingowanego samochodu nie wygląda wcale kolorowo, warto podjąć starania o zminimalizowanie strat. Jednym z najlepszych rozwiązań będzie zapewnienie sobie dodatkowego ubezpieczenia, dzięki któremu możemy odzyskać przynajmniej znaczną część zainwestowanych pieniędzy. Jeżeli poszukujemy najwłaściwszego sposobu finansowania i mamy wątpliwości związane z podjęciem decyzji dotyczącej wyboru najlepszej z metod, warto skorzystać z pomocy doradcy w firmie www.cls.pl.

Źródło: Materiały firmy CLS

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

REKLAMA

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

REKLAMA

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

REKLAMA