| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > Koniec z odliczaniem 100% kosztów rat leasingowych?

Koniec z odliczaniem 100% kosztów rat leasingowych?

Czy rząd chce ograniczyć możliwość wpisywania w koszt prowadzonej działalności 100% raty za wynajem auta? Takie zapisy można znaleźć w tzw. konstytucji dla biznesu.

Zasady odliczania kosztów związanych z eksploatacją samochodu

W myśl obecnie obowiązujących przepisów. Przedsiębiorcy korzystający z samochodu w ramach działalności gospodarczej mogą uszczuplać swój zysk z prowadzonej działalności, pomniejszając go o wydatki związane z eksploatacją pojazdu, np. ratą leasingową, paliwem, kosztami serwisu, czy odpisami amortyzacyjnymi.

Zobacz też: Czy można odliczać 100% VAT od najmu miejsc parkingowych dla samochodów służbowych?

Ograniczenia dotyczą jedynie odpisu podatku VAT. Przedsiębiorcy, którzy wykorzystują pojazd tylko do działalności gospodarczej i prowadzą skrupulatnie ewidencję przebiegu pojazdu mają prawo do odliczenia 100% podatku VAT od wspomnianych kosztów.

Z kolei Ci, którzy wykorzystują pojazd także prywatnie i nie prowadzą ewidencji przebiegu mają prawo do odliczenia 50% VAT od wspomnianych kosztów eksploatacyjnych.

Jednak, jak podaje m.in. portal NaTemat.pl ma się to zmienić.

Pełnej raty leasingowej już przedsiębiorca nie odliczy?

Rząd planuje, żeby do 100% odpisu kosztów związanych z amortyzacją, ratami leasingowymi, czy serwisem mieli prawo tylko ci przedsiębiorcy którzy prowadzą ewidencję przebiegu i wykorzystują pojazd tylko w ramach działalności gospodarczej. Ci przedsiębiorcy, którzy nie prowadzą ewidencji i wykorzystują pojazdy także do celów prywatnych mogliby odliczyć jedynie 50% kosztów.

Jeżeli rzeczywiście przepisy w takim kształcie weszłyby w życie oczywiście najbardziej odczuliby to drobni przedsiębiorcy najczęściej prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą.

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

BillBird SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK