reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > Sposoby na finansowanie zakupu samochodu przy jednoosobowej działalności gospodarczej

Sposoby na finansowanie zakupu samochodu przy jednoosobowej działalności gospodarczej

Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą mogą skorzystać z różnych form finansowania zakupu samochodu. Jednak wielu mikroprzedsiębiorców ma wątpliwości jaką część raty za leasing lub wynajem samochodu mogą uznać za koszt uzyskania przychodu oraz jaką część VAT z raty mogą odliczyć.

Przy prowadzeniu jednoosobowej działalności gospodarczej, bardzo często przydatne jest posiadanie samochodu osobowego. Istnieje wiele korzystnych sposobów na jego sfinansowanie, a właśnie dzięki posiadaniu firmy, przedsiębiorcy mogą zainteresować się również okazyjnym kupnem prywatnego auta rodzinnego. Najkorzystniejsze rozwiązania mogą różnić się pod względem opłacalności dla poszczególnych firm.

Część z nich pozwala na zmniejszenie obciążeń podatkowych, co jest opłacalną opcją dla działalności posiadających wyjątkowo duże przychody. Inne sposoby mogą pomóc np. przy zakupie wyłącznie nowych aut przez firmę, która pragnie ograniczyć koszty prowadzenia działalności. Wybór najlepszej metody na finansowanie zakupu auta jest więc związany z aktualną pozycją firmy, jej obecną sytuacją majątkową, finansową oraz podatkową.

Odwiedź nasz serwis Auto Firmowe

Sposoby na finansowanie zakupu samochodu przy jednoosobowej działalności gospodarczej - zakup za gotówkę lub kredyt samochodowy

Zakupiony za gotówkę samochód może zostać zaliczony do kosztów uzyskanego przez firmę przychodu, jednak w długoterminowej formie amortyzacji. Okres ten jest rozłożony na 5 lat, jeżeli samochód był używany przez co najmniej 6 miesięcy. Amortyzacja auta osobowego może trwać 2,5 roku, a wszystkie koszty eksploatacyjne, takie jak m.in.: ubezpieczenie, serwisowanie, opony czy paliwo, zaliczane zostaną do kosztów uzyskania przychodu.

Zobacz też: Czy limit 50% odliczenia VAT dotyczy usługi oklejenia samochodów firmowych?

Pożyczka gotówki na konkretny cel, czyli zakup pojazdu, może zostać zrealizowana w formie kredytu samochodowego. Dzięki zabezpieczeniu poprzez np. zestaw rejestrowy zakupionego auta i przeniesienie praw własności, uzyskamy niższe oprocentowanie niż w przypadku bankowych pożyczek obrotowych. Udzielenie kredytu na samochód związane jest z wnikliwą analizą obecnej sytuacji firmy, a cały proces wymaga udostępnienia wielu dokumentów potwierdzających jej tożsamość i wypłacalność. Rozłożone w czasie wydatki na zakup samochodu również poddane są amortyzacji i wliczane do kosztów uzyskania przychodu.

Sposoby na finansowanie zakupu samochodu przy jednoosobowej działalności gospodarczej - leasing i wynajem długoterminowy

Niezwykle powszechny leasing polega na wypożyczeniu samochodu przy jednoczesnym otrzymaniu prawa do jego wykupu. Przy "wzięciu" auta w leasing, przedsiębiorca wpłaca wkład własny, mogący wynosić nawet 1% wartości samochodu. Następnie spłaca raty lub decyduje się na odkup auta, bardzo często za niską cenę. Tego rodzaju dzierżawa spopularyzowała się zwłaszcza w formie leasingu operacyjnego, będącego opodatkowaną usługą opierającą się na podobnych założeniach, mechanizmach i formalnościach, co kredyt samochodowy. Jednak w przeciwieństwie do niego, raty nie zostają poddane amortyzacji.

Jaka część raty leasingowej jest kosztem uzyskania przychodu?

Do kosztów uzyskania przychodu zalicza się całość raty netto, natomiast VAT odliczany jest w 50% lub 100%, zależnie od zastosowania samochodu - całkowicie firmowego lub częściowo prywatnego. Pewną formą leasingu jest również wynajem długoterminowy. Opiera się na opłacaniu wynajętego auta przez określony okres czasu. W wynajmie długoterminowym płacimy niższy miesięczny czynsz od rat leasingowych opłaty, które dodatkowo obejmują większość rachunków serwisowych, ubezpieczeniowych i eksploatacyjnych. Jednak kwota odkupu jest często znacznie wyższa, niż w przy leasingu i nieopłacalna w przypadku wyjątkowo zużytego auta.

Źródło: Materiały firmy CLS

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Warzecha – Ważydrąg

Ekspert podatkowy, księgowa, właścicielka Biura Rachunkowego EVA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama