| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > Czy dealer może odliczać 100% VAT naliczonego od wydatków związanych z pojazdami demonstracyjnymi bez prowadzenia ewidencji?

Czy dealer może odliczać 100% VAT naliczonego od wydatków związanych z pojazdami demonstracyjnymi bez prowadzenia ewidencji?

Jestem dealerem samochodów marki X. Czy mogę odliczać 100% VAT od zakupu samochodów de­monstracyjnych, czyli samochodów zarejestrowanych, niebędących środkami trwałymi, które służą np. do jazd próbnych? Chodzi o prawo do odliczenia od zakupu takich pojazdów, jak i wszelkich kosz­tów na nie ponoszonych. Czy mogę to robić bez prowadzenia żadnej ewidencji i ustalania regulaminu ich wykorzystania, czyli bez udowadniania, że służą one jedynie działalności opodatkowanej?

Odliczenie 100% VAT naliczonego od wydatków związanych z pojazdami demonstracyjnymi - możliwe bez prowadzenia ewidencji?

Jestem dealerem samochodów marki X. Czy mogę odliczać 100% VAT od zakupu samochodów de­monstracyjnych, czyli samochodów zarejestrowanych, niebędących środkami trwałymi, które służą np. do jazd próbnych? Chodzi o prawo do odliczenia od zakupu takich pojazdów, jak i wszelkich kosz­tów na nie ponoszonych. Czy mogę to robić bez prowadzenia żadnej ewidencji i ustalania regulaminu ich wykorzystania, czyli bez udowadniania, że służą one jedynie działalności opodatkowanej?

Nie, nie może Pan odliczać 100% VAT naliczonego od wydatków na nabycie oraz innych wydatków związa­nych z samochodami demonstracyjnymi bez zachowania warunków formalnych tego wykorzystania.

Zobacz też: Czy po przeróbce w samochodzie dwóch rzędów siedzeń na jeden można odliczać 100% VAT?

Co prawda, z obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu zostali zwolnieni ci podatnicy, których przedmiotem działalności jest sprzedaż/odsprzedaż pojazdów, jednak zwolnienie z obowiązku prowadzenia ewidencji obejmuje tylko pojazdy przeznaczone wyłącznie do sprzedaży. Pojazdy demonstracyjne wykorzysty­wane do jazd próbnych nie są przeznaczone wyłącznie do sprzedaży. Służą one również innym celom (nawet jeżeli ostatecznie zostaną przeznaczone do sprzedaży). Dlatego też podatnik, który zamierza odliczyć 100% VAT naliczonego od nabycia i innych wydatków związanych z pojazdem demonstracyjnym powinien spełnić warunki określone przepisami art. 86a ust. 4 pkt 1 ustawy o VAT, tzn.:

  • wprowadzić regulamin wykorzystywania tych pojazdów i określić w nim zasady ich wykorzystywania w spo­sób, który wyklucza użycie tych pojazdów na cele niezwiązane z działalnością gospodarczą;
  • prowadzić ewidencję przebiegu dla tego pojazdu;
  • zgłosić pojazd do urzędu skarbowego na formularzu VAT-26.

Jeżeli podatnik nie spełnia tych warunków, to powinien odliczać VAT od wydatków związanych z pojazdami demonstracyjnymi na zasadach określonych w art. 86a ust. 1 ustawy o VAT, czyli w wysokości 50% VAT naliczo­nego od tych wydatków.

Potwierdziło to również Ministerstwo Finansów w broszurze informacyjnej z 1 kwietnia 2014 r. pt. „Nowe zasady odliczania podatku VAT od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi" oraz Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 7 lipca 2014 r., sygn. ITPP2/443-461/14/AP.

PODSTAWA PRAWNA

• art. 86a ust. 4 pkt 1 i ust. 5 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 211

Artykuł pochodzi z książki „100 pytań o samochód w firmie”

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Anna Resiak

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK