REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy po przeróbce w samochodzie dwóch rzędów siedzeń na jeden można odliczać 100% VAT?

Czy po przeróbce w samochodzie dwóch rzędów siedzeń na jeden można odliczać 100% VAT?
Czy po przeróbce w samochodzie dwóch rzędów siedzeń na jeden można odliczać 100% VAT?

REKLAMA

REKLAMA

Czy od momentu dokonania przeróbki samochodu na jeden rząd siedzeń będzie można odliczać 100% VAT? Czy należy uzyskać nowe zaświadczenie na stacji kontroli pojazdów?

Czy po przeróbce w samochodzie dwóch rzędów siedzeń na jeden można odliczać 100% VAT?

Samochód ciężarowy o dopuszczalnej masie całkowitej 3200 kg jest wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej. W 2013 r. uzyskaliśmy dla tego samochodu zaświadczenie VAT-1. Obecnie samochód ma 5 miejsc siedzących w dwóch rzędach. Nie prowadzę ewidencji przebiegu tego pojazdu, odliczam tylko 50% VAT od wydatków z nim związanych. Czy od momentu dokonania przeróbki samochodu na jeden rząd siedzeń będzie można odliczać 100% VAT? Czy należy uzyskać nowe zaświadczenie na stacji kontroli pojazdów?

REKLAMA

Zobacz też: Czy przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów wydatek na zakup CB radia?

REKLAMA

Zmieniając cechy konstrukcyjne pojazdu, w sposób powodujący możliwość uznania go za pojazd, o któ­rym mowa w z art. 86a ust. 9 pkt 1 lub 2 ustawy o VAT, uzyskają Państwo możliwość pełnego odliczenia podatku naliczonego od wszelkich wydatków związanych z użytkowaniem samochodu, w tym także od paliwa. Zmiana cech konstrukcyjnych pojazdu musi zostać potwierdzona zaświadczeniem wydanym przez okręgową stację kontroli pojazdów oraz adnotacją w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. Dopiero od tego momentu istnieje możliwość pełnego odliczania VAT.

Pełne odliczenie VAT przysługuje od wydatków związanych z samochodami o konstrukcji technicznej wskazanej w art. 86a ust. 9 ustawy o VAT. Istotne jest jednak, że konstrukcję pojazdu powinno potwierdzać badanie okręgowej stacji kontroli pojazdów poświadczone w jego dowodzie rejestracyjnym (art. 86a ust. 10 ustawy o VAT).

Zobacz też: Czy można zaliczyć do kosztów zakup urządzeń GPS do samochodów wykorzystywanych przez pracowników?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z pytania wynika, że posiadali Państwo takie zaświadczenie oraz wpis, ale wydane na podstawie przepi­sów obowiązujących przed 1 kwietnia 2014 r. Podkreślenia wymaga fakt, iż samochody, traktowane według przepisów obowiązujących przed 1 kwietnia 2014 r. jako dające prawo do pełnego odliczenia VAT, straciły zasadniczo taką cechę, nawet jeśli wcześniej wydano zaświadczenia potwierdzające ich specjalistyczny charakter. Dodatkowo, konstrukcja Państwa pojazdu nie spełnia wymogów określonych w przepisach obo­wiązujących od 1 kwietnia 2014 r. Pojazd ma bowiem dwa rzędy siedzeń, podczas gdy obowiązujący od 1 kwietnia 2014 r. art. 86a ust. 9 wymienia pojazdy z jednym rzędem siedzeń. Dlatego też postępują Państwo prawidłowo, odliczając obecnie 50% VAT naliczonego od wydatków samochodowych. Aby uzyskać prawo do pełnych odliczeń, planują Państwo dokonać przeróbki samochodu na jeden rząd siedzeń. Powoduje to wątpliwości co do wymogów, które muszą zostać spełnione w celu uzyskania prawa do pełnego odliczenia VAT, bez konieczności prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu.

Zobacz też: Czy można zaliczyć do kosztów wydatki na kursy nauki jazdy dla pracowników?

Biorąc pod uwagę treść art. 86a ust. 10 pkt 1 ustawy o VAT, należy uznać, że po dokonaniu zmian kon­strukcyjnych w posiadanym pojeździe, dla możliwości odliczenia 100% VAT od wydatków związanych z jego eksploatacją, konieczne będzie uzyskanie zaświadczenia potwierdzającego te zmiany (zob. interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 25 sierpnia 2014 r., sygn. ITPP2/443-736/14/AK). Z powołanego przepisu wynika bowiem, że spełnienie wymagań konstrukcyjnych pojazdu, o których mowa w art. 86a ust. 9 pkt 1 i 2 ustawy o VAT, stwierdza się na podstawie:

  • dodatkowego badania technicznego przeprowadzonego przez okręgową stację kontroli pojazdów, po­twierdzonego zaświadczeniem wydanym przez tę stację, oraz
  • dowodu rejestracyjnego pojazdu zawierającego odpowiednią adnotację o spełnieniu tych wymagań. Po dokonaniu zmian konstrukcyjnych w pojeździe w taki sposób, że będzie on mógł zostać zakwali­fikowany do pojazdów wymienionych w art. 86a ust. 9 pkt 1 i 2 ustawy o VAT, będzie Państwu przysługi­wało prawo do pełnego odliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych z użytkowaniem tego pojazdu - także w zakresie nabywanego paliwa. Odliczenie będzie możliwe od momentu wskazanego na zaświadczeniu z okręgowej stacji kontroli pojazdów, które będzie potwierdzone odpowiednią adnotacją w dowodzie rejestracyjnym pojazdu, w zakresie powstania zmian konstrukcyjnych umożliwiających pełne odliczenie.

Zobacz też: Czy można odliczać 100% VAT od wydatków związanych z quadami?

PODSTAWA PRAWNA: art. 86a ust. 9 i 10 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 211

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: 100 pytań o samochód

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

REKLAMA

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

REKLAMA

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

REKLAMA