| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > Czy można dokonywać pełnych odliczeń VAT od wydatków dotyczących bankowozów typu C?

Czy można dokonywać pełnych odliczeń VAT od wydatków dotyczących bankowozów typu C?

Chciałbym w swojej działalności wykorzystywać bankowóz typu C. Czy mogę dokonywać pełnych od¬liczeń od wydatków eksploatacyjnych dotyczących tego pojazdu?

Jeżeli bankowóz typu C będzie użytkowany przez Pana w działalności mieszanej, wówczas będzie Pan mógł odliczać 50% VAT z faktur dokumentujących zakupy towarów i usług związanych z eksploatacją tego samochodu. Jeżeli natomiast bankowóz typu C będzie służył tylko do celów prowadzonej przez Pana działalności gospodar­czej, będzie Pan miał prawo do 100% odliczenia VAT od wydatków związanych z tym pojazdem.

Zobacz też: Czy można odliczać 100% VAT od bankowozów typu A i B?

Pojazdy samochodowe, ze względu na możliwość dokonywania pełnych odliczeń od dotyczących ich wy­datków, dzielą się na:

  1. pojazdy samochodowe uprawniające do pełnych odliczeń ze względu na swoje cechy,
  2. pozostałe pojazdy samochodowe - pojazdy należące do tej grupy uprawniają do pełnych odliczeń, jeżeli sposób ich wykorzystywania przez podatnika, zwłaszcza określony w ustalonych przez niego zasadach ich używania, dodatkowo potwierdzony prowadzoną przez podatnika dla tych pojazdów ewidencją przebiegu, wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą.

Samochody specjalne o przeznaczeniu bankowóz typu C nie należą do grupy pojazdów wymienionych w pkt 1. Na podstawie przepisów wykonawczych do ustawy o VAT do tej grupy należą tylko bankowozy typu A i B, jeżeli mają jeden rząd siedzeń albo ich dopuszczalna masa całkowita jest większa niż 3 tony.

Zobacz też: Czy przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów wydatek na zakup CB radia?

A zatem bankowóz typu C uprawnia do pełnych odliczeń VAT, tylko jeżeli sposób jego wykorzystywania przez podatnika, zwłaszcza określony w ustalonych przez niego zasadach ich używania, dodatkowo potwier­dzony prowadzoną dla tego pojazdu ewidencją przebiegu, wyklucza jego użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą. Jeżeli zatem spełni Pan te warunki, będzie Pan mógł odliczać 100% VAT od wy­datków związanych z eksploatacją posiadanego bankowozu typu C. Jeżeli warunki te nie zostaną spełnione, kwota podatku naliczonego ograniczona będzie do 50%.

Potwierdziło to Ministerstwo Finansów w broszurze informacyjnej z 1 kwietnia 2014 r. pt. „Nowe zasady od­liczania podatku VAT od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi", w której czytamy, że:

(...) brak w ustawowym (uzupełnionym w rozporządzeniu wykonawczym) katalogu niektórych pojazdów, dotychczas korzystających z pełnego prawa do odliczenia (np. bankowozów typu C), nie ozna­cza automatycznej kwalifikacji tych pojazdów jako pojazdów służących do użytku „mieszanego". Je­śli bowiem spełnione zostaną ustawowe kryteria obiektywności (sposób wykorzystywania tych pojazdów określony w ustalonych przez podatnika zasadach jego używania, dodatkowo potwierdzony prowadzoną ewi­dencją przebiegu pojazdu, wyklucza użycie tego pojazdu do celów niezwiązanych z działalnością gospodar­czą), podatnicy wykorzystujący te pojazdy wyłącznie do działalności gospodarczej będą mieli prawo do 100% odliczenia podatku VAT od wydatków związanych z tymi pojazdami.

Jeżeli warunki te nie są spełnione, kwota podatku naliczonego przy dokonywaniu wydatków dotyczących bankowozów typu C ograniczona jest do 50%. Dotyczy to również wydatków na paliwo, z wyjątkiem przypad­ków, gdy bankowozy te należą do pojazdów samochodowych, w przypadku których w okresie od 1 kwietnia 2014 r. do 30 czerwca 2015 r. wyłączona jest możliwość odliczania podatku naliczonego przy nabywaniu paliwa (ze względu na brzmienie art. 12 ustawy nowelizującej z 7 lutego 2014 r.).

Zobacz też: Czy wydatek na wymianę szyby samochodowej może zostać zaliczony do kosztów, jeżeli samochód nie ma AC?

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 86a ust. 4 pkt 1 i 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 211
  • art. 12 usustawy z 7 lutego 2014 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw - Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Artykuł pochodzi z książki „100 pytań o samochód w firmie”

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Wróbel

doradca, interim manager PM Doradztwo Gospodarcze Sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »