reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > Czy można dokonywać pełnych odliczeń VAT od wydatków dotyczących bankowozów typu C?

Czy można dokonywać pełnych odliczeń VAT od wydatków dotyczących bankowozów typu C?

Chciałbym w swojej działalności wykorzystywać bankowóz typu C. Czy mogę dokonywać pełnych od¬liczeń od wydatków eksploatacyjnych dotyczących tego pojazdu?

Jeżeli bankowóz typu C będzie użytkowany przez Pana w działalności mieszanej, wówczas będzie Pan mógł odliczać 50% VAT z faktur dokumentujących zakupy towarów i usług związanych z eksploatacją tego samochodu. Jeżeli natomiast bankowóz typu C będzie służył tylko do celów prowadzonej przez Pana działalności gospodar­czej, będzie Pan miał prawo do 100% odliczenia VAT od wydatków związanych z tym pojazdem.

Zobacz też: Czy można odliczać 100% VAT od bankowozów typu A i B?

Pojazdy samochodowe, ze względu na możliwość dokonywania pełnych odliczeń od dotyczących ich wy­datków, dzielą się na:

  1. pojazdy samochodowe uprawniające do pełnych odliczeń ze względu na swoje cechy,
  2. pozostałe pojazdy samochodowe - pojazdy należące do tej grupy uprawniają do pełnych odliczeń, jeżeli sposób ich wykorzystywania przez podatnika, zwłaszcza określony w ustalonych przez niego zasadach ich używania, dodatkowo potwierdzony prowadzoną przez podatnika dla tych pojazdów ewidencją przebiegu, wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą.

Samochody specjalne o przeznaczeniu bankowóz typu C nie należą do grupy pojazdów wymienionych w pkt 1. Na podstawie przepisów wykonawczych do ustawy o VAT do tej grupy należą tylko bankowozy typu A i B, jeżeli mają jeden rząd siedzeń albo ich dopuszczalna masa całkowita jest większa niż 3 tony.

Zobacz też: Czy przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów wydatek na zakup CB radia?

A zatem bankowóz typu C uprawnia do pełnych odliczeń VAT, tylko jeżeli sposób jego wykorzystywania przez podatnika, zwłaszcza określony w ustalonych przez niego zasadach ich używania, dodatkowo potwier­dzony prowadzoną dla tego pojazdu ewidencją przebiegu, wyklucza jego użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą. Jeżeli zatem spełni Pan te warunki, będzie Pan mógł odliczać 100% VAT od wy­datków związanych z eksploatacją posiadanego bankowozu typu C. Jeżeli warunki te nie zostaną spełnione, kwota podatku naliczonego ograniczona będzie do 50%.

Potwierdziło to Ministerstwo Finansów w broszurze informacyjnej z 1 kwietnia 2014 r. pt. „Nowe zasady od­liczania podatku VAT od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi", w której czytamy, że:

(...) brak w ustawowym (uzupełnionym w rozporządzeniu wykonawczym) katalogu niektórych pojazdów, dotychczas korzystających z pełnego prawa do odliczenia (np. bankowozów typu C), nie ozna­cza automatycznej kwalifikacji tych pojazdów jako pojazdów służących do użytku „mieszanego". Je­śli bowiem spełnione zostaną ustawowe kryteria obiektywności (sposób wykorzystywania tych pojazdów określony w ustalonych przez podatnika zasadach jego używania, dodatkowo potwierdzony prowadzoną ewi­dencją przebiegu pojazdu, wyklucza użycie tego pojazdu do celów niezwiązanych z działalnością gospodar­czą), podatnicy wykorzystujący te pojazdy wyłącznie do działalności gospodarczej będą mieli prawo do 100% odliczenia podatku VAT od wydatków związanych z tymi pojazdami.

Jeżeli warunki te nie są spełnione, kwota podatku naliczonego przy dokonywaniu wydatków dotyczących bankowozów typu C ograniczona jest do 50%. Dotyczy to również wydatków na paliwo, z wyjątkiem przypad­ków, gdy bankowozy te należą do pojazdów samochodowych, w przypadku których w okresie od 1 kwietnia 2014 r. do 30 czerwca 2015 r. wyłączona jest możliwość odliczania podatku naliczonego przy nabywaniu paliwa (ze względu na brzmienie art. 12 ustawy nowelizującej z 7 lutego 2014 r.).

Zobacz też: Czy wydatek na wymianę szyby samochodowej może zostać zaliczony do kosztów, jeżeli samochód nie ma AC?

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 86a ust. 4 pkt 1 i 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 211
  • art. 12 usustawy z 7 lutego 2014 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw - Dz.U. z 2014 r. poz. 312
reklama

Przydatne formularze online

Artykuł pochodzi z książki „100 pytań o samochód w firmie”

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Samorządowy Serwis Prawny

Serwis Kancelarii Ślązak, Zapiór i Wspólnicy dla jednostek samorządu terytorialnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama