reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > Czy można odliczać 100% VAT od bankowozów typu A i B?

Czy można odliczać 100% VAT od bankowozów typu A i B?

Prowadzę działalność - usługi transportu wartości pieniężnych. W tym celu wykorzystuję bankowozy typu A i B. Spełniają one odpowiednie warunki techniczne wskazane w przepisach o transporcie wartości pieniężnych. Czy to oznacza, że powinienem prowadzić dla tych pojazdów ewidencję przebiegu i określać zasady ich używania, aby móc odliczyć 100% VAT naliczonego?

Bankowozy typu A i B - ewidencja przebiegu

Skoro prowadzi Pan działalność gospodarczą polegającą na transporcie środków pieniężnych, nie musi Pan prowadzić dla posiadanych bankowozów typu A i B ewidencji przebiegu pojazdu ani składać w urzędzie skarbowym zgłoszenia VAT-26. Musi Pan określić zasady wykorzystywania tych pojazdów na cele związane z działalnością gospodarczą, tylko jeżeli są to bankowozy typu A lub B, które nie mają jednego rzędu siedzeń albo mają dopuszczalną masę całkowitą do 3 ton.

Zobacz też: Czy przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów wydatek na zakup CB radia?

W rozporządzeniu z 28 marca 2014 r. w sprawie pojazdów samochodowych uznawanych za wykorzysty­wane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika Minister Finansów uznał, że bankowozy typu A i B, spełniające określone warunki techniczne, są uznawane za wykorzystywane wyłącznie w działalności. Są to bankowozy typu A lub B, mające jeden rząd siedzeń albo o dopuszczalnej masie całkowitej większej niż 3 tony. Jeżeli wymienione w pytaniu bankowozy spełniają te warunki, to ma Pan prawo do odliczenia 100% VAT nali­czonego od wydatków związanych z tymi pojazdami. Nie musi Pan dla tych samochodów prowadzić ewidencji przebiegu pojazdu ani ustalać zasad wykorzystywania tych pojazdów wyłącznie na cele działalności. Wystar­czy, że bankowozy spełniają ww. warunki techniczne.

Zobacz też: Czy można zaliczyć do kosztów zakup urządzeń GPS do samochodów wykorzystywanych przez pracowników?

Czy można odliczać 100% VAT od bankowozów typu A i B?

Jeżeli jednak bankowozy typu A i B nie spełniają ww. warunków technicznych, to również może Pan odli­czać 100% VAT bez prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu, ponieważ przedmiotem Pana działalności jest transport wartości pieniężnych. Taka możliwość wynika z § 2 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z 28 maja 2014 r. w sprawie przypadków, w których nie stosuje się warunku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu. W takim przypadku musi Pan jednak określić zasady wykorzystywania tych pojazdów na cele działalności.

PODSTAWA PRAWNA: art. 86a ust. 1, ust. 3 i 4 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 211

  • § 1-4 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 marca 2014 r. w sprawie pojazdów samochodowych uznawanych za wykorzysty­wane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika - Dz.U. z 2014 r. poz. 407
  • § 2 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z 28 maja 2014 r. w sprawie przypadków, w których nie stosuje się warunku prowa­dzenia ewidencji przebiegu pojazdu - Dz.U. z 2014 r. poz. 709
reklama

Artykuł pochodzi z książki „100 pytań o samochód w firmie”

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Kaźmierczak

Radca prawny, ekspert w dziedzinie cywilnego postępowania sądowego i egzekucyjnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama