reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > W jakim terminie należy złożyć VAT-26 w przypadku wpłaty zaliczki na samochód?

W jakim terminie należy złożyć VAT-26 w przypadku wpłaty zaliczki na samochód?

Wpłaciłem zaliczkę na samochód w lutym 2015 r., ale samochód ostatecznie kupiłem (został mi wy­dany) w marcu 2015 r. W jakim terminie powinienem złożyć VAT-26? Czy 7 dni od wpłaty zaliczki, czy 7 dni od dnia otrzymania samochodu? Co w przypadku, gdy złożę VAT-26 po terminie?

Termin złożenia VAT-26 przy wpłacie zaliczki na samochód

Informację VAT-26 powinien Pan złożyć w ciągu 7 dni od dnia poniesienia pierwszego wydatku związanego z pojazdem samochodowym. Pierwszy wydatek związany z samochodem, o którym mowa w pytaniu, poniósł Pan w lutym, wpłacając zaliczkę. VAT-26 powinien Pan zatem złożyć w ciągu 7 dni od dnia wpłaty zaliczki.

Jeżeli złoży Pan VAT-26 po terminie utraci Pan prawo do pełnego odliczenia VAT naliczonego z faktury za­kupu tego samochodu. Wynika to z art. 86a ust. 13 ustawy o VAT, który stanowi, że w przypadku niezłożenia informacji VAT-26 w terminie uznaje się, że pojazd samochodowy jest wykorzystywany wyłącznie do działalno­ści gospodarczej podatnika dopiero od dnia jej złożenia (art. 86a ust. 13 ustawy o VAT).

Zobacz też: W jakim terminie należy złożyć informację VAT-26?

2 lutego 2015 r. podatnik wpłacił zaliczkę na samochód, którzy zamierza wykorzystywać wyłącznie do dzia­łalności. VAT-26 powinien złożyć w terminie do 9 lutego włącznie. Jeżeli złoży VAT-26 po terminie, z faktury dokumentującej zaliczkę będzie mógł odliczyć tylko 50% VAT naliczonego. VAT naliczony w pełnej wysokości będzie mógł odliczać dopiero od dnia złożenia informacji VAT-26 (pod warunkiem, że zostaną zachowane pozostałe warunki formalne pełnego odliczenia VAT naliczonego). Dopiero po złożeniu informacji VAT-26 po­datnik będzie miał prawo dokonać korekty odliczenia VAT zwiększającej odliczenie, ale będzie to możliwe tylko w odniesieniu do wydatku na nabycie samochodu. Od pozostałych wydatków poniesionych przed dniem złożenia nieterminowej informacji VAT-26 podatnik odliczy 50% VAT naliczonego.

Potwierdziło to również Ministerstwo Finansów w broszurze informacyjnej z 1 kwietnia 2014 r. pt. „Nowe zasady odliczania podatku VAT od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi":

W przypadku niezłożenia informacji w terminie, dla celów stosowania odliczenia uznaje się, że pojazd ^^ F samochodowy jest wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej dopiero od dnia jej zło­żenia. W konsekwencji do czasu złożenia tej informacji podatnikowi przysługiwać będzie prawo tylko do ograniczonego (50%) odliczenia podatku VAT. Pełne odliczenie znajdzie zastosowanie dopiero do wydatków poniesionych od dnia jej złożenia. Jeśli zatem podatnik odliczył w całości podatek naliczony od wszystkich wydatków związanych z pojazdem, w odniesieniu do którego nie złożono w terminie informacji, będzie on zo­bowiązany do dokonania korekty wszystkich dokonanych odliczeń.

Ograniczenie w odliczaniu w przypadku nieterminowego złożenia informacji zostało jednak złago­dzone, jednakże tylko w odniesieniu do wydatków związanych z nabyciem (importem, wytworze­niem) pojazdu. Podatnik ma bowiem możliwość dokonania korekty nieodliczonego z tego tytułu podatku, przy czym wysokość korekty uzależniona będzie jednak od momentu, w którym zostanie złożona informacja.

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 86a oraz art. 90b ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 211

reklama

Przydatne formularze online

Artykuł pochodzi z książki „100 pytań o samochód w firmie”

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Forum Odpowiedzialnego Biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama