reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > Jak zaewidencjonować w pkpir wstępną opłatę za leasing samochodu?

Jak zaewidencjonować w pkpir wstępną opłatę za leasing samochodu?

Opłata wstępna wniesiona przeze mnie przy zawarciu umowy leasingu operacyjnego wyniosła 45% wartości samochodu. Kiedy mogę tę opłatę zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu w pkpir? Jednorazowo - w dacie otrzymania faktury, czy proporcjonalnie do okresu trwania umowy leasingu?

Niezależnie od tego, czy prowadzi Pan pkpir metodą kasową czy memoriałową, to wniesiona opłata wstęp­na stanowi koszt uzyskania przychodu jednorazowo. W pkpir należy ją zaewidencjonować w dacie wystawienia faktury przez leasingodawcę, a nie w dacie jej otrzymania.

Opłata wstępna u podatników prowadzących pkpir metodą kasową

Podatnicy prowadzący pkpir metodą kasową ewidencjonują wszystkie koszty w dacie ich poniesienia (art. 22 ust. 4 updof). Dniem poniesienia kosztu jest data wystawienia faktury, rachunku lub innego dokumentu (np. noty obciążeniowej) stanowiącego podstawę do ujęcia kosztu w pkpir (art. 22 ust. 6b updof). A zatem wymieniona opłata wstępna stanowi koszt uzyskania przychodów jednorazowo w dacie wystawienia dokumen­tującej ją faktury. Nie należy tego wydatku ewidencjonować w pkpir w dacie otrzymania faktury. Potwierdzają to organy podatkowe w udzielanych wyjaśnieniach (zob. interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 13 lutego 2013 r., sygn. ILPB1/415-1100/12-4/AG).

Zobacz też: Jak dokonać zwrotu kosztów używania przez pracownika na rzecz pracodawcy samochodu prywatnego do jazd lokalnych?

Opłata wstępna u podatników prowadzących pkpir metodą memoriałową

Ponieważ z pytania nie wynika, jaką metodą prowadzi Pan pkpir, to należy podkreślić, że leasingowe opłaty wstęp­ne stanowią jednorazowo koszty uzyskania przychodu także u podatników prowadzących pkpir metodą memoria­łową. W przeszłości można się było spotkać ze stanowiskiem, że koszty takich opłat w przypadku stosowania tej metody prowadzenia pkpir powinny być rozliczane proporcjonalnie do czasu trwania umowy leasingu (zob. interpre­tację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 8 kwietnia 2009 r., sygn. IBPBI/2/423-126/09/PH, czy interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 13 maja 2009 r., sygn. ILPB3/423-153/09-2/KS).

Pogląd taki przestał być jednak aktualny. Sądy administracyjne prezentują jednolite stanowisko opowiadają­ce się za jednorazowym rozliczaniem opłat wstępnych przez podatników rozliczających koszty uzyskania przy­chodów metodą memoriałową (zob. wyrok NSA z 17 maja 2011 r., sygn. akt II FSK 59/10). Takie stanowisko od pewnego czasu prezentują również organy podatkowe (zob. interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbo­wej w Łodzi z 28 marca 2013 r., sygn. IPTPB1/415-755/12-4/KO, oraz interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 29 kwietnia 2013 r., sygn. ITPB1/415-43/10/13-S/WM).

reklama

Artykuł pochodzi z książki „100 pytań o samochód w firmie”

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Książek

Ekonomistka, posiada wieloletnie doświadczenie w działach personalnych, obecnie samodzielny specjalista ds. kadr i płac.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama