Kategorie

Jak zaewidencjonować w pkpir wstępną opłatę za leasing samochodu?

Jak zaewidencjonować w pkpir wstępną opłatę za leasing samochodu?
Jak zaewidencjonować w pkpir wstępną opłatę za leasing samochodu?
ShutterStock
Opłata wstępna wniesiona przeze mnie przy zawarciu umowy leasingu operacyjnego wyniosła 45% wartości samochodu. Kiedy mogę tę opłatę zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu w pkpir? Jednorazowo - w dacie otrzymania faktury, czy proporcjonalnie do okresu trwania umowy leasingu?

Niezależnie od tego, czy prowadzi Pan pkpir metodą kasową czy memoriałową, to wniesiona opłata wstęp­na stanowi koszt uzyskania przychodu jednorazowo. W pkpir należy ją zaewidencjonować w dacie wystawienia faktury przez leasingodawcę, a nie w dacie jej otrzymania.

Opłata wstępna u podatników prowadzących pkpir metodą kasową

Podatnicy prowadzący pkpir metodą kasową ewidencjonują wszystkie koszty w dacie ich poniesienia (art. 22 ust. 4 updof). Dniem poniesienia kosztu jest data wystawienia faktury, rachunku lub innego dokumentu (np. noty obciążeniowej) stanowiącego podstawę do ujęcia kosztu w pkpir (art. 22 ust. 6b updof). A zatem wymieniona opłata wstępna stanowi koszt uzyskania przychodów jednorazowo w dacie wystawienia dokumen­tującej ją faktury. Nie należy tego wydatku ewidencjonować w pkpir w dacie otrzymania faktury. Potwierdzają to organy podatkowe w udzielanych wyjaśnieniach (zob. interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 13 lutego 2013 r., sygn. ILPB1/415-1100/12-4/AG).

Zobacz też: Jak dokonać zwrotu kosztów używania przez pracownika na rzecz pracodawcy samochodu prywatnego do jazd lokalnych?

Opłata wstępna u podatników prowadzących pkpir metodą memoriałową

Ponieważ z pytania nie wynika, jaką metodą prowadzi Pan pkpir, to należy podkreślić, że leasingowe opłaty wstęp­ne stanowią jednorazowo koszty uzyskania przychodu także u podatników prowadzących pkpir metodą memoria­łową. W przeszłości można się było spotkać ze stanowiskiem, że koszty takich opłat w przypadku stosowania tej metody prowadzenia pkpir powinny być rozliczane proporcjonalnie do czasu trwania umowy leasingu (zob. interpre­tację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 8 kwietnia 2009 r., sygn. IBPBI/2/423-126/09/PH, czy interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 13 maja 2009 r., sygn. ILPB3/423-153/09-2/KS).

Pogląd taki przestał być jednak aktualny. Sądy administracyjne prezentują jednolite stanowisko opowiadają­ce się za jednorazowym rozliczaniem opłat wstępnych przez podatników rozliczających koszty uzyskania przy­chodów metodą memoriałową (zob. wyrok NSA z 17 maja 2011 r., sygn. akt II FSK 59/10). Takie stanowisko od pewnego czasu prezentują również organy podatkowe (zob. interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbo­wej w Łodzi z 28 marca 2013 r., sygn. IPTPB1/415-755/12-4/KO, oraz interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 29 kwietnia 2013 r., sygn. ITPB1/415-43/10/13-S/WM).

Zobacz też: Czy przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów wydatek na zakup CB radia?

Podatnik VAT prowadzi pkpir metodą kasową. 24 lutego 2015 r. zawarł umowę leasingu operacyjnego. Opłata wstępna została ustalona w kwocie 36 000 zł, co stanowiło 45% ceny netto samochodu. Faktura za opłatę wstępną została wystawiona tego samego dnia. Niezależnie od metody prowadzenia pkpir, wpisu do pkpir należy dokonać w dacie wystawienia faktury za tę opłatę.

Zapis w pkpir za luty 2015:

Lp. Data zdarzenia gospodarczego Nr dowodu księgowego Opis zdarzenia gospodarczego Pozostałe wydatki Razem wydatki (12+13)
gr gr
- 1 - - 2 - - 3 - - 6 - - 13 - - 14 -
33 24.02.2015 Faktura nr 5/2/2015 Opłata wstępna 36 000 0 36 000 0

PODSTAWA PRAWNA: art. 22 ust. 4 i ust. 6b ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 251

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: 100 pytań o samochód
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moto
  1 sty 2000
  17 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Opel Vectra B: gdzie się podziały tamte pryw… auta?

  Opel Vactra B: w zeszłym roku minęło 25 lat od premiery tego modelu, w przyszłym minie 20 lat od zakończenia jego produkcji. Co warto wiedzieć o nim?

  Continental SportContact 7: sportowa nowość na rynku

  Continental SportContact 7 to opona przeznaczona do sportowych kompaktów, aut sportowych, supersportowych i tuningowanych.

  Branża transportowa... przeżywa renesans

  Branża transportowa jak i mechanicy przeżywają renesans. Usługi w tych dwóch sektorach są obecnie trudniej dostępne i przede wszystkim poszukiwane.

  Roczny koszt utrzymania samochodu? Policz go z... Yanosikiem

  Roczny koszt utrzymania samochodu – ile może wynosić? Yanosik postanowił odpowiedzieć na to pytanie i udostępnił właśnie nową funkcję w aplikacji.

  Ford Mondeo Mk4: Budżetowe auto Bonda

  Ford Mondeo MK4: jeździł nim James Bond, a Top Gear okrzyknął go samochodem roku 2007. W skrócie jest lepszy niż... Ferrari.

  Zakup uszkodzonego samochodu: 1/3 używek po szkodzie

  Zakup uszkodzonego samochodu? W 2019 roku 1/3 aut na rynku wtórnym miała odnotowaną szkodę. Obecnie odsetek ten zbliża się do połowy.

  Ford Kuga I 2.0 TDCI: Super Użytkowy Vóz

  Dobry SUV musi ładnie wyglądać, być przestronny i oferować poprawne osiągi połączone z niskim spalaniem. To wszystko oferuje Ford Kuga I.

  Toyota RAV4 Adventure: czarne akcenty i napęd 4x4 w standardzie

  Toyota RAV4 Adventure - japoński SUV doczekał się nowej wersji specjalnej. Auto wyróżniają czarne akcenty, srebrny dach i napęd AWD-i w standardzie.

  Zakaz wyprzedzania się dla ciężarówek. Czy to dobry pomysł?

  Zakaz wyprzedzania się dla ciężarówek - to nowy postulat kierowców. Tylko czy odebranie tej możliwości kierowcom TIR-ów to dobry pomysł?

  Toyota Avensis II: japoński dziadkowóz

  Stereotypowy emeryt wybiera Mercedesa. Właśnie. Stereotypowy. Starsi ludzie wbrew stereotypom równie chętnie sięgają po Toyotę.

  Czy trzeba zmieniać tablice rejestracyjne po zakupie auta 2022?

  Czy trzeba zmieniać tablice rejestracyjne po zakupie auta 2022? No i tu chyba mamy dobrą informację dla kierowców...

  Wtargnięcie pieszego na pasy: czyja wina?

  Wtargnięcie pieszego na pasy: czyja wina? To ważne pytanie w kontekście nowych przepisów, które obowiązują przed pasami od czerwca 2021 r.

  Wymiana jednej opony? Ubezpieczyciel musi zapłacić za dwie

  Wymiana jednej opony? To częsta propozycja w przypadku polis na ogumienie. Takie rozwiązanie nie ma sensu z punktu widzenia bezpieczeństwa.

  Renault Megane I: raz na wozie, raz pod wozem

  Renault Megane I generacji to samochód bez wątpienia udany, ale borykający się z kilkoma problemami. Starość tego samochodu bywa bardzo różna.

  Test: Audi S3 Limousine - 4,8 s. do setki w kompakcie!

  Test Audi S3 pokazał jedno. To wilk w owczej skórze. Bo choć nadwozie nie wygląda przesadnie agresywne. Układ napędowy już jest agresywny.

  Opel Astra F: używany hit po trzech dekadach na drogach

  Opel Astra F została zaprezentowana 30 lat temu. To od niej zaczął się sukces mierzony dziś 15 milionami sztuk. Co warto wiedzieć o używanym Oplu?

  Stacje ładowania: dogonimy Niemców dopiero po 2150 roku

  Stacje ładowania samochodów elektrycznych w Polsce nie powstają zbyt dynamicznie. A to prowadzi do wniosku, że Niemcy są o 130 lat do przodu.

  Półprzewodniki w samochodzie: ich brak to problemy produkcyjne

  Półprzewodniki w samochodzie: ich brak hamuje produkcję aut, a niska produkcja musi oznaczać niższy poziom sprzedaży. Co dalej?

  Auto dla studenta do 10 tys. zł. II część zestawienia

  Auto dla studenta do 10 tys. zł, bo choć budżet może wydawać się skromny, rynek wtórny daje ogromny wybór. Dziś pięć kolejnych propozycji.

  Cupra elektryczna? Wyłącznie elektryczna do 2030 roku!

  Cupra elektryczna? Tak, wszystko wskazuje na to, że piekło właśnie zamarzło. Rasowa, hiszpańska marka skupi się bowiem na e-napędach...

  Wyprzedzanie w tunelu. Co na to przepisy?

  Wyprzedzanie w tunelu: czy jest dozwolone, a jak tak to gdzie? Jak jest zabronione, to jaki grozi za nie mandat? Oto kompendium wiedzy.

  Auto dla studenta do 10 tys. zł. I część zestawienia

  Auto dla studenta do 10 tys. zł, bo choć budżet może wydawać się skromny, rynek wtórny daje ogromny wybór. Dziś pięć pierwszych propozycji.

  Czy nieopłacona polisa OC jest ważna?

  Czy nieopłacona polisa OC jest ważna? To zależy od tego czy kierowca nie wpłacił nawet złotówki tytułem OC, czy np. nie opłacił jednej z rat.

  Aplikacja Na Wypadek, czyli czy sprawca ma ważne OC?

  Aplikacja Na Wypadek została stworzona przez UFG. Pozwala sprawdzić czy w danym momencie auto sprawcy wypadku ma ważne OC.

  SERES w Polsce. Elektryczny SUV z Chin debiutuje

  SERES w Polsce, czyli nowa marka wkracza nad Wisłę z ofertą wysokiej jakości elektrycznych SUV-ów w atrakcyjnych cenach. Na początek SERES 3.