Kategorie

Czy przy sprzedaży samochodu można odzyskać VAT nieodliczony przy jego wykupie z leasingu

samochód, auto, kluczyki
samochód, auto, kluczyki
ShutterStock
Prowadzę działalność opodatkowaną VAT. Na początku 2015 r. wykupiłem samochód osobowy z le­asingu. Odliczyłem tylko 50% VAT. Planuję jego sprzedaż. Czy mogę odzyskać nieodliczony VAT od jego wykupu?

Sprzedaż samochodu a odzyskanie VAT nieodliczonego przy jego wykupie z leasingu

Na powyższe pytanie odpowiedź brzmi - tak, sprzedając samochód osobowy, przy którego wykupie odliczył Pan 50% VAT może Pan odzyskać część nieodliczonego wtedy VAT.

Sprzedaż samochodu osobowego, przy którego zakupie podatnik częściowo odliczył podatek naliczony, podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych, tj. według stawki 23%. Wprowadzony w art. 90b ustawy o VAT systemem korekt podatku naliczonego umożliwia podatnikowi odzyskanie części nieodliczonego VAT. Co istot­ne, korekcie tej podlegają tylko wydatki z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia pojazdu, do których można zaliczyć wydatki na wykup samochodu z leasingu. Natomiast pozostałe wydatki, w tym związane z używaniem pojazdu na podstawie umowy leasingu operacyjnego, nie podlegają korekcie. Korektą podatku naliczonego nie będą więc objęte wydatki na raty leasingowe, od których podatnikowi przysługiwało prawo jedynie do czę­ściowego odliczenia VAT.

Zobacz też: Jak dokonać zwrotu kosztów używania przez pracownika na rzecz pracodawcy samochodu prywatnego do jazd lokalnych?

Korekta nieodliczonego podatku naliczonego następuje wtedy, gdy od miesiąca, w którym nabyto pojazd samochodowy, do miesiąca, w którym nastąpiła jego sprzedaż, nie minęło (art. 90b ust. 1 pkt 2, ust. 2 i 6 ustawy o VAT):

 • 60 miesięcy - w przypadku pojazdów samochodowych o wartości początkowej przekraczającej 15 000 zł,
 • 12 miesięcy - w przypadku pojazdów samochodowych o wartości początkowej nieprzekraczającej 15 000 zł, przy czym wartość początkową pojazdu ustala się zgodnie z przepisami o podatku dochodowym.

Jeżeli sprzedaż pojazdu samochodowego, przy nabyciu którego przysługiwało ograniczone odliczenie, nastąpi w okresie korekty, jest to równoznaczne ze zmianą jego wykorzystywania z mieszanego na wyko­rzystywanie wyłącznie do działalności gospodarczej. Przy sprzedaży takiego pojazdu podatnik ma prawo do dokonania korekty nieodliczonego przy nabyciu tego pojazdu podatku naliczonego. Korekty tej dokonuje się w deklaracji za okres rozliczeniowy, w którym nastąpiła sprzedaż samochodu, w kwocie proporcjonalnej do pozostałego okresu korekty. Na potrzeby tej korekty uznaje się, że pojazd samochodowy jest wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej począwszy od miesiąca, w którym nastąpiła sprzedaż (art. 90b ust. 4 ustawy o VAT).

PRZYKŁAD

Podatnik rozliczający VAT za okresy miesięczne prowadzi wyłącznie działalność opodatkowaną VAT. Na początku lipca 2015 r. wykupi samochód z leasingu operacyjnego za kwotę 1968 zł (wartość netto + VAT: 1600 zł + 368 zł). Podatnik nie zaliczy samochodu do środków trwałych.

Na podstawie otrzymanej faktury za wykup auta podatnik w deklaracji VAT-7 za lipiec odliczy podatek naliczo­ny w kwocie 184 zł (368 zł x 50%).

Załóżmy, że w październiku 2015 r. podatnik sprzeda samochód za kwotę 12 300 zł (wartość netto + VAT: 10 000 zł + 2300 zł). Wówczas w deklaracji VAT-7 za październik podatnik ma prawo (ale nie obowiązek) do­konać korekty podatku naliczonego nieodliczonego przy wykupie auta. Może on zwiększyć kwotę podatku naliczonego o kwotę 138 zł. Sposób dokonania tego wyliczenia przedstawiamy w tabeli.

Tabela. Sposób obliczenia kwoty korekty

Wyszczególnienie

Wartość

Kwota podatku naliczonego wynikająca z faktury

368 zł

Kwota nieodliczonego podatku naliczonego

184 zł

Okres korekty

12 miesięcy

Pozostały okres korekty (12 miesięcy - 3 miesiące)

9 miesięcy

Kwota korekty 184 zł x 9/12

138 zł

W miesięcznej deklaracji podatkowej za październik 2015 r. podatnik wykaże:

 • sprzedaż samochodu, jako dostawę towaru opodatkowaną według stawki 23%, na kwotę netto 10 000 zł plus podatek należny w kwocie 2300 zł (poz. 19 i poz. 20 deklaracji VAT-7),
 • korektę (zwiększającą) podatku naliczonego w kwocie 138 zł (poz. 44 deklaracji VAT-7).

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 90b ust. 4 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 211

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: 100 pytań o samochód
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moto
  1 sty 2000
  26 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Prototypy samochodów PRL: rewolucyjne i nieodżałowane

  Prototypy samochodów PRL, czyli historia opowiadająca o tym, jak kreatywni byli inżynierowie w czasach Polsku Ludowej. Oto 5 ciekawych konstrukcji.

  Mitsubishi Eclipse Cross plug-in: test Outlandera coupe na prąd

  Mitsubishi Eclipse Cross plug-in pożycza świetnie znany napęd hybrydowy w Outlandera i łączy go z dużo ciekawszą stylizacją. Co z tego wyszło?

  Kto ma pierwszeństwo przy zmianie pasa na środkowy?

  Kto ma pierwszeństwo przy zmianie pasa na środkowy? To jedna z wątpliwości, którą mogą mieć kierowcy na drogach wielopasmowych. Rozwiejmy ją.

  Używane pickupy do 50 tys. Oto nasza lista

  Używane pickupy do 50 tys. zł? Na naszej liście pojawia się trzech mocnych graczy. I co ciekawe, jeden z nich nie pochodzi ze Stanów!

  Jak używać sprzęgła przy hamowaniu?

  Jak używać sprzęgła przy hamowaniu? To pytanie, które często zadają sobie nie tylko kursanci... Właśnie dlatego warto poznać odpowiedź na nie.

  Jakie auto używane kupić? Te sprzedają się najszybciej i najdłużej

  Jakie auto używane kupić? To ważne pytanie. Dziś przygotowaliśmy listę tych modeli, które najdłużej i najkrócej czekają na nowego właściciela.

  Nowy SUV Lexusa, czyli marka sklonuje Yarisa Cross

  Nowy SUV Lexusa? Tak, wszystko wskazuje na to, że Japończycy rozbudują gamę aut ze zwiększonym prześwitem. Auto ma bazować na Yarisie Cross.

  Audi e-tron GT RS: Batman ma nowe auto. Przetestowałem je i ja!

  Audi e-tron GT RS wygląda jak samochód Batmana, jest szybki jak myśliwiec i lubi ciasne zakręty jak francuski pociąg TGV. Coś tu jednak nie pasuje.

  Kara za brak OC 2022 rok. Od stycznia nawet 6020 zł!

  Kara za brak OC 2022 rok, czyli od stycznia kierujący, który nie wykupi polisy zapłaci aż o 420 zł więcej. Skąd taka kwota? Winne rosnące wynagrodzenia.

  Stawki za odholowanie pojazdu w 2022 roku. Ile będą wynosić?

  Stawki za odholowanie pojazdu w 2022 roku po raz kolejny wzrosną. Ile będą wynosić? Za odholowanie auta osobowego zapłacimy... 588 zł!

  Kupowanie opon samochodowych: o czym pamiętać?

  Kupowanie opon samochodowych to zadanie odpowiedzialne. Ogumienie gwarantuje bowiem bezpieczeństwo. O czym pamiętać w czasie wyboru opon?

  Samochody z lat 80. O jakich legendach trzeba pamiętać?

  Samochody z lat 80., czyli dziś opowiemy o mieszance szaleństwa, motosportu, innowacji i... trwałości. Oto 10 aut, które na stałe zapisały się w historii.

  Fabryka Toyoty w Polsce: podwajają produkcję hybryd

  Fabryka Toyoty w Polsce podwaja produkcję napędów hybrydowych. Wynika to z dużego zapotrzebowania produkcyjnego modeli Yaris i Yaris Cross.

  Audi Q4 Sportback e-tron: stylowy, elektryczny i dostępny w Polsce

  Audi Q4 Sportback e-tron wygląda jak typowe Audi. Ma wkurzone spojrzenie i mocno sportową linię nadwozia. Jedno nie daje jednak spokoju. Ta cisza...

  Auto zastępcze na czas naprawy z AC

  Auto zastępcze na czas naprawy z AC: czy taka usługa jest rynkowym standardem? Jeżeli tak, to na czym konkretnie polega?

  Samochód zastępczy z OC sprawcy. Jakie są zasady?

  Samochód zastępczy z OC sprawcy należy się każdemu poszkodowanemu. Na jakiej zasadzie to działa? Zaraz o tym opowiemy.

  Filmowe gwiazdy za grosze. Top 5 moto-legend kina

  Samochody z filmów muszą być drogie? Zależy które wybierzesz. Dziś przygotowaliśmy listę pięciu modeli, które kosztują dziś mniej niż 30 tys. zł.

  Skierowanie na ponowny egzamin prawa jazdy. To możliwe?

  Skierowanie na ponowny egzamin prawa jazdy: kiedy otrzyma je kierowca? Gdy policjant uzna, że konieczne jest sprawdzenie kwalifikacji prowadzącego.

  Toyota Yaris Cross: hybrydowa i miejska. Co o niej wiadomo?

  Toyota Yaris Cross już w listopadzie zadebiutuje na polskim rynku. Już dziś marka zebrała blisko 1900 zamówień na to auto. Co o nim wiadomo?

  Jak Zafira z Zafirą, czyli porównanie generacji A i B

  Zafira A i B przypominają ojca i syna. Swoje odpracowali, następców się dorobili, więc czas posiedzieć i pogadać. Jak ojcu i synowi na emeryturze?

  Opel Vectra B: gdzie się podziały tamte pryw… auta?

  Opel Vactra B: w zeszłym roku minęło 25 lat od premiery tego modelu, w przyszłym minie 20 lat od zakończenia jego produkcji. Co warto wiedzieć o nim?

  Continental SportContact 7: sportowa nowość na rynku

  Continental SportContact 7 to opona przeznaczona do sportowych kompaktów, aut sportowych, supersportowych i tuningowanych.

  Branża transportowa... przeżywa renesans

  Branża transportowa jak i mechanicy przeżywają renesans. Usługi w tych dwóch sektorach są obecnie trudniej dostępne i przede wszystkim poszukiwane.

  Roczny koszt utrzymania samochodu? Policz go z... Yanosikiem

  Roczny koszt utrzymania samochodu – ile może wynosić? Yanosik postanowił odpowiedzieć na to pytanie i udostępnił właśnie nową funkcję w aplikacji.

  Ford Mondeo Mk4: Budżetowe auto Bonda

  Ford Mondeo MK4: jeździł nim James Bond, a Top Gear okrzyknął go samochodem roku 2007. W skrócie jest lepszy niż... Ferrari.