| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > Jak rozliczyć w kosztach, ubezpieczenie AC samochodu o wartości przekraczającej równowartość 20 000 euro, który nie jest środkiem trwałym?

Jak rozliczyć w kosztach, ubezpieczenie AC samochodu o wartości przekraczającej równowartość 20 000 euro, który nie jest środkiem trwałym?

Wykorzystuję w prowadzonej działalności gospodarczej prywatny samochód, który został nabyty za ponad 100 000 zł. Wydatki z nim związane rozliczam na podstawie kilometrówki. Czy obejmuje ona również koszty ubezpieczenia AC tego samochodu?

Tak, koszty ubezpieczenia AC samochodu, o którym mowa w pytaniu, powinien Pan rozliczać na podstawie kilometrówki.

Z kosztów wyłączona jest część składki na ubezpieczenie samochodu osobowego, którego wartość dla celów ubezpieczenia przekracza 20 000 euro. Ograniczenie to odnosi się jedynie do ubezpieczeń, w których składka jest obliczana od wartości samochodu (art. 23 ust. 1 pkt 47 updof). Takim rodzajem ubezpieczenia jest AC. Ogra­niczenie to nie ma zastosowania w odniesieniu do składek na ubezpieczenie NNW (ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków), OC (ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej) oraz assistance (pomoc w razie awarii). Wartość wyrażoną w euro należy przeliczać na złote według kursu sprzedaży euro, ogłaszanego przez NBP z dnia zawarcia umowy ubezpieczenia. Jeżeli samochód jest rozliczany według ewidencji przebiegu pojaz­du, wyliczona w powyższy sposób składka AC samochodu może zostać zaliczona do kosztów w ramach limitu kilometrówki.

Zobacz też: Czy można zaliczyć do kosztów wydatki na ubezpieczenie samochodu demonstracyjnego?

Podatnik prowadzi indywidualną działalność gospodarczą. W styczniu 2015 r. kupił samochód osobowy o wartości 120 000 zł. Wartość ta została przyjęta do celów ubezpieczenia w pierwszym roku użytkowania auta. Za ubezpieczenie tego samochodu podatnik zapłacił 6200 zł (AC). Przeliczenie wartości samochodu według kursu sprzedaży euro w NBP z dnia zawarcia umowy (4,00 zł - kurs przykładowy) dało wartość 30 000 euro. Podatnik może do kosztów zaliczyć tylko 66,67 proc. składki AC, czyli kwotę 4133,54 zł. Wskaź­nik procentowy wynika z proporcji (20 000 euro/30 000 euro). Pozostała część składki AC (2066,46 zł) nie będzie stanowić kosztu uzyskania przychodu. Samochód nie został wprowadzony do ewidencji środków trwałych. Podatnik rozlicza go według ewidencji przebiegu pojazdu. W ramach limitu kilometrówki zostanie również rozliczona kwota 4133,54 zł z tytułu ubezpieczenia AC samochodu. Ponadto, w ramach limitu kilo­metrówki zostanie rozliczona również składka OC oraz NNW, jednak do tych składek nie ma zastosowania limit 20 000 euro.

Zobacz też: Czy należy opodatkować VAT darowiznę samochodu, jeżeli przy nabyciu jego części składowych odliczono VAT

PODSTAWA PRAWNA:art. 23 ust. 1 pkt 47 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 251

Artykuł pochodzi z książki „100 pytań o samochód w firmie”

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Mariusz Stelmaszczyk

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »