reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > Jak rozliczyć w kosztach, ubezpieczenie AC samochodu o wartości przekraczającej równowartość 20 000 euro, który nie jest środkiem trwałym?

Jak rozliczyć w kosztach, ubezpieczenie AC samochodu o wartości przekraczającej równowartość 20 000 euro, który nie jest środkiem trwałym?

Wykorzystuję w prowadzonej działalności gospodarczej prywatny samochód, który został nabyty za ponad 100 000 zł. Wydatki z nim związane rozliczam na podstawie kilometrówki. Czy obejmuje ona również koszty ubezpieczenia AC tego samochodu?

Tak, koszty ubezpieczenia AC samochodu, o którym mowa w pytaniu, powinien Pan rozliczać na podstawie kilometrówki.

Z kosztów wyłączona jest część składki na ubezpieczenie samochodu osobowego, którego wartość dla celów ubezpieczenia przekracza 20 000 euro. Ograniczenie to odnosi się jedynie do ubezpieczeń, w których składka jest obliczana od wartości samochodu (art. 23 ust. 1 pkt 47 updof). Takim rodzajem ubezpieczenia jest AC. Ogra­niczenie to nie ma zastosowania w odniesieniu do składek na ubezpieczenie NNW (ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków), OC (ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej) oraz assistance (pomoc w razie awarii). Wartość wyrażoną w euro należy przeliczać na złote według kursu sprzedaży euro, ogłaszanego przez NBP z dnia zawarcia umowy ubezpieczenia. Jeżeli samochód jest rozliczany według ewidencji przebiegu pojaz­du, wyliczona w powyższy sposób składka AC samochodu może zostać zaliczona do kosztów w ramach limitu kilometrówki.

Zobacz też: Czy można zaliczyć do kosztów wydatki na ubezpieczenie samochodu demonstracyjnego?

Podatnik prowadzi indywidualną działalność gospodarczą. W styczniu 2015 r. kupił samochód osobowy o wartości 120 000 zł. Wartość ta została przyjęta do celów ubezpieczenia w pierwszym roku użytkowania auta. Za ubezpieczenie tego samochodu podatnik zapłacił 6200 zł (AC). Przeliczenie wartości samochodu według kursu sprzedaży euro w NBP z dnia zawarcia umowy (4,00 zł - kurs przykładowy) dało wartość 30 000 euro. Podatnik może do kosztów zaliczyć tylko 66,67 proc. składki AC, czyli kwotę 4133,54 zł. Wskaź­nik procentowy wynika z proporcji (20 000 euro/30 000 euro). Pozostała część składki AC (2066,46 zł) nie będzie stanowić kosztu uzyskania przychodu. Samochód nie został wprowadzony do ewidencji środków trwałych. Podatnik rozlicza go według ewidencji przebiegu pojazdu. W ramach limitu kilometrówki zostanie również rozliczona kwota 4133,54 zł z tytułu ubezpieczenia AC samochodu. Ponadto, w ramach limitu kilo­metrówki zostanie rozliczona również składka OC oraz NNW, jednak do tych składek nie ma zastosowania limit 20 000 euro.

Zobacz też: Czy należy opodatkować VAT darowiznę samochodu, jeżeli przy nabyciu jego części składowych odliczono VAT

PODSTAWA PRAWNA:art. 23 ust. 1 pkt 47 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 251

reklama

Przydatne formularze online

Artykuł pochodzi z książki „100 pytań o samochód w firmie”

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kredyt Inkaso S.A.

Nowoczesna windykacja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama