| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > Czy czynsz za najem samochodu osobowego podlega zaliczeniu do kosztów w ramach limitu kilometrówki?

Czy czynsz za najem samochodu osobowego podlega zaliczeniu do kosztów w ramach limitu kilometrówki?

Na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej używam samochodu osobowego marki Audi A8. Czy czynsz inicjalny oraz czynsz miesięczny płacony przeze mnie za najem długoterminowy samo¬chodu jest w całości moim kosztem podatkowym? A może powinienem go rozliczać na podstawie ewidencji przebiegu pojazdu?

Wydatki ponoszone przez Pana na czynsz za najem samochodu osobowego używanego w prowadzonej działal­ności gospodarczej nie są ograniczone limitem kilometrówki. Podlegają zaliczeniu do kosztów w pełnej wysokości.

Zobacz też: Czy wspólniczki spółki cywilnej mogą korzystać na potrzeby spółki z prywatnych samochodów?

Które wydatki stanowią koszt uzyskania przychodu?

Nie stanowią kosztów uzyskania przychodów wydatki z tytułu używania niewprowadzonego do ewidencji środ­ków trwałych samochodu osobowego, w tym także stanowiącego własność osoby prowadzącej działalność go­spodarczą - w części przekraczającej kwotę wynikającą z pomnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu oraz stawki za 1 km przebiegu. W celu ustalenia faktycznego przebiegu samochodu podatnik jest obo­wiązany do prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu (art. 23 ust. 1 pkt 46 updof). Przepis ten odnosi się jednak wyłącznie do limitowania kosztów eksploatacji samochodu osobowego, przeznaczonego na potrzeby prowadzo­nej działalności gospodarczej. Nie dotyczy zatem wydatków poniesionych przez przedsiębiorcę z tytułu uiszcza­nych czynszów wynikających z zawartej umowy najmu tego samochodu. W związku z tym, może Pan w całości zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej wydatki poniesione z tytu­łu czynszu najmu. Stanowisko to potwierdzają organy podatkowe. W interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 17 listopada 2014 r., sygn. IBPBI/1/415-949/14/WRz, czytamy, że:

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca prowadzi działalność gospo­darczą w ramach, której korzysta z wynajmowanego samochodu osobowego. Wydatki ponoszone z tytułu używania tego samochodu, zalicza do kosztów uzyskania przychodów, ustalanych w sposób stosowny do art. 23 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (a więc rozlicza je tzw. kilometrówką). (...)

Zobacz też: Jakie są skutki udostępniania pracownikom samochodów do celów prywatnych

Czy czynsz za najem samochodu osobowego podlega zaliczeniu do kosztów w ramach limitu kilometrówki?

Mając na uwadze powyższe stwierdzić należy, że wydatki z tytułu najmu samochodu osobowego (czynsz inicjalny, czynsze miesięczne), używanego dla potrzeb działalności gospodarczej, nie są ograniczone limitem określonym w tym przepisie. W związku z tym, Wnioskodawca może w całości zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej wydatki poniesione tytułem czynszu najmu, zgodnie z zawartą umową najmu samochodu osobowego.

PODSTAWA PRAWNA: art. 22 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 251

Artykuł pochodzi z książki „100 pytań o samochód w firmie”

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Regulska-Cieślak

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »