reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > Czy podatnik, który nie ma prawa jazdy, może zaliczać do kosztów wydatki związane z samochodem wykorzystywanym na cele działalności gospodarczej?

Czy podatnik, który nie ma prawa jazdy, może zaliczać do kosztów wydatki związane z samochodem wykorzystywanym na cele działalności gospodarczej?

Klientka naszego biura rozpoczęła prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej. Posiada z mężem wspólny samochód osobowy, ale nie ma prawa jazdy. Ma je tylko jej mąż. Czy istnieje możliwość rozliczania wydatków dotyczących tego samochodu w kosztach jej firmy? Nadmieniam, że jej mąż nie prowadzi działalności gospodarczej.

Tak, istnieje możliwość zaliczania wydatków dotyczących wymienionego samochodu do kosztów prowa­dzonej przez Państwa klientkę działalności gospodarczej. Prawa tego nie ogranicza fakt, że Państwa klientka nie posiada uprawnień do kierowania tym samochodem.

Zobacz też: Czy odpłatne udostępnienie pojazdów przedstawicielom handlowym uprawnia do pełnego odliczenia VAT

Kosztami ponoszonymi w celu osiągnięcia przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej są m.in. wydatki ponoszone przez podatników na używanie samochodu. Możliwość kwalifikowania tego rodzaju wydat­ków do kosztów nie została przez ustawodawcę uzależniona od posiadania przez podatnika prawa jazdy. Sa­mochód może być prowadzony przez inną osobę posiadającą prawo jazdy. W opisanym przypadku taką osobą może być mąż Państwa klientki. A zatem fakt, że klientka Państwa biura nie posiada prawa jazdy, nie wyłącza możliwości zaliczania przez nią wydatków dotyczących tego samochodu do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej przez nią firmy.

Zobacz też: Czy można zaliczać do kosztów wydatki na samochody udostępniane pracownikom do celów prywatnych odpłatnie?

W opisanym przypadku Państwa klientka może zaliczyć samochód, o którym mowa w pytaniu, do środków trwałych i go amortyzować. Może również zdecydować się na niezaliczanie tego samochodu do środków trwałych. Wadą tego rozwiązania - poza wyłączeniem możliwości zaliczania do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych - jest konieczność prowadzenia ewidencji przebiegu samochodu (art. 23 ust. 1 pkt 46 oraz art. 23 ust. 5 updof).

PODSTAWA PRAWNA art. 22 ust. 1, art. 22a ust. 1, art. 23 ust. 1 pkt 46 i ust. 5 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 251

reklama

Przydatne formularze online

Artykuł pochodzi z książki „100 pytań o samochód w firmie”

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Rachelski i Wspólnicy Kancelaria Prawna

Uwalniamy od problemów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama