reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > Czy można zaliczać do kosztów wydatki na samochody udostępniane pracownikom do celów prywatnych odpłatnie?

Czy można zaliczać do kosztów wydatki na samochody udostępniane pracownikom do celów prywatnych odpłatnie?

Umożliwiamy naszym pracownikom korzystanie z samochodów służbowych (o pojemności 1398 cm3) do celów prywatnych. Z tego tytułu pobieramy od nich odpłatność w kwocie 300 zł. Czy możemy zaliczać do kosztów wydatki związane z eksploatacją tych samochodów?

Tak, mogą Państwo zaliczać do kosztów wydatki związane z eksploatacją samochodów służbowych uży­wanych przez pracowników za odpłatnością również do celów prywatnych. Krajowa Informacja Podatkowa zaleca aby w takim przypadku w umowie zawartej z pracownikiem zawrzeć zapis, że ponoszona przez niego odpłatność pokrywa koszty zużytego do celów prywatnych paliwa.

W opisanym przez Państwa przypadku koszty używania samochodów służbowych pozostają w całości kosztami ponoszonymi w celu osiągnięcia przychodów, tj. częściowo kosztami ponoszonymi w celu osiąga­nia przychodów z działalności podstawowej Państwa firmy, zaś w pozostałej części kosztami ponoszonymi w celu osiągania przychodów z odpłatnego ich udostępniania pracownikom. Potwierdzają to organy podatko­we w udzielanych wyjaśnieniach. Przykładem może być interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 31 lipca 2014 r., sygn. IPTPB3/423-131/14-4/KJ, w której czytamy, że:

(...) skoro z tytułu odpłatnego udostępnienia dla potrzeb prywatnych samochodów służbowych pracownikom Spółka uzyskuje przychód z tytułu odpłatnego udostępnienia pracownikom samochodów służbowych, to wydatki ponoszone przez Spółkę związane z eksploatacją tych samochodów, jako ponoszone w celu osiągnięcia przychodu, stanowią koszt jego uzyskania.

Zobacz też: Od kiedy można amortyzować samochód zakupiony na raty?

Pracodawca umożliwia pracownikowi używanie do celów prywatnych osobowego samochodu służbowego. Z tego tytułu co miesiąc pracodawca potrąca z wynagrodzenia pracownika 300 zł. W styczniu 2015 r. pra­codawca poniósł koszty zakupu paliwa do samochodu w kwocie 580 zł netto oraz potrącił z wynagrodzenia pracownika 300 zł. Paliwo było wykorzystywane do jazd prywatnych i służbowych. W tej sytuacji pracodawca:

  • do kosztów uzyskania przychodów stycznia może zaliczyć 580 zł tytułem kosztów zakupu paliwa do samochodu służbowego,
  • do przychodów stycznia 2015 r. powinien zaliczyć przychód z tytułu wynagrodzenia za odpłatne udostęp­nienie pracownikowi samochodu do użytku prywatnego.

Zobacz też: Kiedy wspólność majątkowa wyklucza prawo do jednorazowej amortyzacji samochodu ciężarowego?

Dodać należy, że wskazane jest, aby wynagrodzenie pobierane od pracownika za używanie samochodu służ­bowego do celów prywatnych w przybliżeniu odpowiadało szacunkowym kosztom, które ponoszone są przez pracodawcę w związku z prywatnym wykorzystywaniem samochodu służbowego przez pracownika. W szczegól­ności należy unikać określania wynagrodzenia, o którym mowa, w symbolicznej wysokości, gdyż rodzi to ryzyko uznania przez organy podatkowe, że w istocie samochody są pracownikom udostępniane nieodpłatnie.

PODSTAWA PRAWNA: art. 22 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 251

reklama

Artykuł pochodzi z książki „100 pytań o samochód w firmie”

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Artur Tim

Doradca podatkowy, doradca restrukturyzacyjny (licencja syndyka), agent celny, prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama