| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > Jak rozliczać w kosztach wydatki na eksploatację stanowiącego środek trwały samochodu osobowego, wykorzystywanego do działalności gospodarczej oraz na cele prywatne, od którego VAT odliczany jest w 50%?

Jak rozliczać w kosztach wydatki na eksploatację stanowiącego środek trwały samochodu osobowego, wykorzystywanego do działalności gospodarczej oraz na cele prywatne, od którego VAT odliczany jest w 50%?

W styczniu 2015 r. nabyłem samochód osobowy. Wprowadziłem go do ewidencji środków trwałych. Samochód wykorzystuję zarówno na cele prowadzonej działalności, jak i prywatnie. Od nabycia tego samochodu oraz kosztów eksploatacji odliczam tylko 50% VAT. Jak mam rozliczać wydatki eksploatacyjne dotyczące tego samochodu w kosztach uzyskania przychodów?

Do kosztów uzyskania przychodów może Pan zaliczyć tylko te wydatki eksploatacyjne, które są związane z wykorzystywaniem samochodu w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. W związku z tym musi Pan samodzielnie wyeliminować wydatki, które są związane z wykorzystywaniem samochodu do celów prywatnych.

Jak wynika z wyjaśnień udzielanych przez organy podatkowe - wydatki, o których mowa w pytaniu - mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów tylko częściowo. Kosztem są tylko te wydatki, które są związane z wykorzystaniem samochodu do celów prowadzonej działalności gospodarczej. Takie stanowisko zajął m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 20 sierpnia 2014 r., sygn. ITPB1/415-574/14/WM. Stwierdził w niej, że:

(...) wydatki na eksploatację będą stanowiły koszty uzyskania przychodu w części, w jakiej faktycznie MF służą uzyskiwaniu przychodów z działalności, niezależnie od tego jaką proporcję wykorzystania sa­mochodu na cele związane z działalnością gospodarczą ustalił podatnik Jedynie takie wydatki, które rzeczywiście związane są z wykorzystaniem samochodu na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, spełniają bowiem warunki określone w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zobacz też: Jak rozliczać w kosztach wydatki na eksploatację stanowiącego środek trwały samochodu osobowego, wykorzystywanego tylko do działalności gospodarczej, od którego VAT odliczany jest w 50%?

Z kolei Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 1 sierpnia 2014 r., sygn. IPTPB1/415-241/14-4/AP, wyjaśnił, że:

(...) wydatki związane z samochodem, który Wnioskodawca będzie wykorzystywał także do celów ^^ F prywatnych, będą mogły stanowić koszty uzyskania przychodów w jego działalności, wyłącznie w tej części w jakiej związane one będą z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą. Niestety, organy podatkowe nie wskazują, w jaki sposób należy ustalać część, w jakiej wydatki na eksploatację samochodów służą uzyskiwaniu przychodów z działalności gospodarczej. To rolą podatnika jest rzetelne wyelimino­wanie z kosztów tych wydatków eksploatacyjnych, które nie są w żaden sposób związane z prowadzoną działalno­ścią gospodarczą. Przy tym, każdy przypadek podlega indywidualnej ocenie. Dlatego też należy przyjąć, że wydatki związane z eksploatacją samochodów firmowych używanych częściowo do celów prywatnych można podzielić na:

Artykuł pochodzi z książki „100 pytań o samochód w firmie”

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Monika Brzostowska

Konsultant podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »