| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > W jakiej wysokości i w jakim terminie odliczać VAT z faktury za ratę leasingową, jeżeli zmieniło się przeznaczenie pojazdu?

W jakiej wysokości i w jakim terminie odliczać VAT z faktury za ratę leasingową, jeżeli zmieniło się przeznaczenie pojazdu?

Jak mamy odliczyć VAT z faktury za leasing samochodu osobowego, jeżeli w trakcie miesiąca, w któ­rym wystawiono fakturę, a przed jej otrzymaniem zmieniliśmy decyzję o sposobie wykorzystywania tego samochodu?

Zmiana przeznaczenia pojazdu a odliczanie VAT za ratę leasingową

W przypadku wydatków związanych z samochodami użytkowanymi na podstawie umowy leasingu nie nale­ży do rzadkości sytuacja, w której zakup towaru lub usługi jest fakturowany w innym dniu niż zakup.

Podatnik może odliczyć VAT w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy, nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym otrzymał fakturę. Ponieważ dla usług leasingu obowiązek podatkowy po­wstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później niż z upływem terminu płatności, leasingobiorca, który otrzyma fakturę, może odliczyć VAT w rozliczeniu za okres, kiedy otrzymał fakturę.

Leasingobiorca, który złożył VAT-26, że będzie odliczał pełny VAT, lub nie złożył go, ale zmienił zdanie, musi wiedzieć w takiej sytuacji, od kiedy odliczać VAT na nowych zasadach. Zdaniem MF decyduje o tym data powstania obowiązku podatkowego u sprzedawcy. W przypadku faktur za leasing będzie to data wystawienia faktury. Ministerstwo Finansów potwierdziło jednocześnie, że jeśli zmiana przeznaczenia nastąpi w trakcie mie­siąca lub kwartału, to odliczeń dokonujemy proporcjonalnie, co przedstawia przykład z broszury informacyjnej z 1 kwietnia 2014 r. pt. „Nowe zasady odliczania podatku VAT od wydatków związanych z pojazdami samocho­dowymi".

Zobacz też: Jak amortyzować samochód osobowy o wartości początkowej nieprzekraczającej 3500 zł?

Podatnik posiada w leasingu operacyjnym samochód osobowy, który wykorzystuje wyłącznie do działalności gospodarczej. 14 lipca 2014 r. składa aktualizację złożonej informacji, wskazując, że zmiana sposobu wykorzy­stania samochodu do celów mieszanych następuje z dniem 15 lipca 2014 r. Podatnik za leasing tego samocho­du dopiero 28 lipca 2014 r. otrzymał fakturę wystawioną przez leasingodawcę 10 lipca 2014 r. Podatnik w tej szczególnej sytuacji (nabycie usługi ciągłej) dokonuje odliczenia z tej faktury w sposób proporcjonalny - za okres do 14 lipca 2014 r. odlicza 100% podatku, za pozostały okres odpowiednio 50% podatku.

PODSTAWA PRAWNA:

  • 86a ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 211

Artykuł pochodzi z książki „100 pytań o samochód w firmie”

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Bielicka

Prawnik, specjalista w zakresie prawa konsumenckiego, cywilnego i handlowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »