reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > Czy jeden z małżonków rozpoczynający działalność gospodarczą może amortyzować samochód wcześniej amortyzowany w firmie drugiego małżonka?

Czy jeden z małżonków rozpoczynający działalność gospodarczą może amortyzować samochód wcześniej amortyzowany w firmie drugiego małżonka?

Żona w latach 2010-2012 prowadziła działalność gospodarczą. Amortyzowała samochód. Teraz ja rozpoczynam działalność. Jestem współwłaścicielem tego samochodu. Czy mogę go amortyzować w swojej działalności?

Tylko w sytuacji, gdy samochód będący przedmiotem współwłasności małżeńskiej nie został w pełni zamortyzowany w firmie żony, może Pan kontynuować jego amortyzację w swojej firmie. Podstawę doko­nywania odpisów amortyzacyjnych stanowi w takim przypadku wartość początkowa przyjęta uprzednio w ewidencji środków trwałych w firmie żony.

W przypadku zmiany działalności wykonywanej samodzielnie przez jednego z małżonków na działal­ność wykonywaną samodzielnie przez drugiego z małżonków - wartość początkową środków trwałych ustala się w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji (wykazie) małżonka, który uprzed­nio amortyzował środek trwały (art. 22g ust. 12 i ust. 13 pkt 5 updof). Tak więc małżonek, który jako następny wprowadza składnik majątkowy do własnej ewidencji, powinien uwzględnić dotychczasową wysokość odpisów amortyzacyjnych oraz kontynuować przyjętą metodę amortyzacji (art. 22h ust. 3 updof).

Zobacz też: Czy należy zapłacić podatek dochodowy przy sprzedaży samochodu niewprowadzonego do ewidencji środków trwałych?

Przepisy nie regulują jednak wprost sytuacji, gdy nie dochodzi do kontynuacji działalności (tj. przejęcia firmy) przez jednego małżonka po drugim. Z pytania wynika, że z takim właśnie przypadkiem mamy do czynienia. Samochód stanowiący środek trwały i uprzednio amortyzowany w już zakończonej działalności żony będzie obecnie wykorzystywany na potrzeby działalności gospodarczej osobno rozpoczętej przez męża.

Zdaniem organów podatkowych (wyrażonym m.in. w interpretacjach indywidualnych Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 13 czerwca 2011 r., sygn. ITPB1/415-284/11/RR, oraz z 21 czerwca 2011 r., sygn. ITPB1/415-318/11/PSZ) w każdym przypadku, gdy jeden z małżonków przejmie do swojej działal­ności składnik majątkowy amortyzowany wcześniej w działalności współmałżonka, wartość początkową tego środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej należy ustalić w wysokości wartości począt­kowej określonej uprzednio przez tego współmałżonka w ewidencji jego firmy. Jeśli składnik majątku nie został przed przejęciem w pełni zamortyzowany przez współmałżonka, to małżonek przejmujący ten składnik do swojej działalności może dokonywać odpisów amortyzacyjnych z uwzględnieniem ich do­tychczasowej wysokości oraz powinien kontynuować metodę amortyzacji przyjętą przez współmałżonka.

Zobacz też: Jak rozliczyć sprzedaż całkowicie zamortyzowanego samochodu?

PODSTAWA PRAWNA: art. 22g ust. 12 i ust. 13 pkt 5, art. 22h ust. 3 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 251

reklama

Artykuł pochodzi z książki „100 pytań o samochód w firmie”

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Russell Bedford Poland Sp. z o.o.

Grupa doradcza Russell Bedford jest członkiem międzynarodowej sieci niezależnych firm doradczych Russell Bedford International, zrzeszających prawników, audytorów, doradców podatkowych, księgowych, finansistów oraz doradców biznesowych. Russell Bedford doradza klientom w ponad 90 krajach na całym świecie. Grupa posiada ponad 290 biur i zatrudnia ok. 7.000 profesjonalnych doradców.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama