reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > Czy można dokonywać pełnych odliczeń od wydatków dotyczących lawety bez prowadzenia ewidencji jej przebiegu?

Czy można dokonywać pełnych odliczeń od wydatków dotyczących lawety bez prowadzenia ewidencji jej przebiegu?

Do prowadzenia działalności gospodarczej niektóre firmy wykorzystują lawetę posiadającą kabinę z dwoma rzęda­mi siedzeń. Czy mogą one dokonywać pełnych odliczeń bez prowadzenia ewidencji przebiegu?

Laweta z dwoma rzędami siedzeń: czy można odliczać pełen VAT bez ewidencji przebiegu?

Zakładam, że „laweta", o której mowa w pytaniu, to pojazd specjalny o przeznaczeniu „pomoc drogowa". W przypadku tego rodzaju pojazdów nie trzeba prowadzić ewidencji przebiegu pojazdu. Wyłączenie obo­wiązku prowadzenia ewidencji w tym przypadku wynika z rozporządzenia Ministra Finansów z 28 maja 2014 r., które weszło w życie 1 czerwca 2014 r. We wspomnianym rozporządzeniu MF zastrzegł, że chodzi tu o takie pojazdy, których nadwozie jest konstrukcyjnie przeznaczone do przewozu uszkodzonych pojazdów, a taką konstrukcje posiada wspomniana w pytaniu laweta. W konsekwencji od 1 czerwca 2014 r. w przypadku pojaz­dów pomocy drogowej z nadwoziem przeznaczonym do przewozu uszkodzonych pojazdów nie trzeba pro­wadzić ewidencji przebiegu pojazdu ani zgłaszać tego pojazdu do urzędu skarbowego na formularzu VAT-26.

Zobacz też: Jak przedstawiciele handlowi powinni prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu

Podatnicy, którzy zostali zwolnieni z obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu dla pojaz­dów pomocy drogowej, powinni też pamiętać, że:

  • pojazdy te powinny spełniać wymogi określone dla tych pojazdów o takim przeznaczeniu,
  • powinni posiadać dokumenty wydane zgodnie z przepisami o ruchu drogowym, z których powinno wynikać, że pojazdy te są pojazdami specjalnymi o określonym przeznaczeniu;
  • mają obowiązek „określenia zasad używania tych pojazdów w sposób wykluczający ich użycie do celów nie­związanych z działalnością gospodarczą podatnika". Określając takie zasady podatnicy powinni zapewnić, aby pojazdy te nie mogły być wykorzystywane na cele inne niż działalność gospodarcza podatnika.

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 86a ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312
  • § 2 rozporządzenia Ministra Finansów z 28 maja 2014 r. w sprawie przypadków, w których nie stosuje się warunku prowadzenia

ewidencji przebiegu pojazdu - Dz.U. z 2014 r. poz. 709

reklama

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Źródło:

500 pytań o VAT

Zdjęcia

Czy można dokonywać pełnych odliczeń od wydatków dotyczących lawety bez prowadzenia ewidencji jej przebiegu? Fot. Fotolia
Czy można dokonywać pełnych odliczeń od wydatków dotyczących lawety bez prowadzenia ewidencji jej przebiegu? Fot. Fotolia

Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Accace Polska

Accace to zespół doświadczonych ekspertów oferujących kompleksową obsługę prawną, profesjonalne usługi doradztwa podatkowego, doradztwa transakcyjnego oraz nowoczesny outsourcing księgowości, kadr i płac.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama