reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > Jak przedstawiciele handlowi powinni prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu

Jak przedstawiciele handlowi powinni prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu

Przedstawiciele handlowi dużo podróżują autem. Jak zatem powinni prawidłowo prowadzić ewidencję przebiegu, by firma można korzystać z pełnego odliczenia VAT od samochodów?

Ewidencja przebiegu prowadzona przez przedstawiciela handlowego?

Spółka posiada kilkanaście samochodów użytkowanych przez jej przedstawicieli handlowych (zatrud­nionych na podstawie umowy o pracę). Przedstawiciele ci, wyruszając w trasę, objeżdżają jednego dnia wiele miejscowości i wracają do siedziby firmy. Jak w takim przypadku powinny być wskazywane informacje o trasie przejazdu w ewidencji przebiegu samochodów?

W przedstawionej sytuacji konieczne jest, aby w ewidencji przebiegu samochodów wskazywane były wszystkie miejscowości stanowiące cel wyjazdu.

Treść ewidencji przebiegu pojazdów jest ściśle określona przepisami art. 86a ust. 7 i 8 ustawy o VAT (nie jest natomiast określony obowiązujący wzór takiej ewidencji; w tym zakresie podatnicy mają swobodę).

Dane podstawowe ewidencji to m.in. opis trasy. Oznacza to, że wymaganym elementem wpisu jest opis trasy (skąd - dokąd). Z przepisów nie wynika, jak szczegółowy powinien być ten opis. Teoretycznienakaz opisywania trasy jako „skąd - dokąd" sugeruje, że w ewidencji należy wskazywać tylko miejsce początku i końca trasy. Takie postępowanie jest jednak ryzykowne, gdyż powoduje wątpliwość co do tego, czy ewidencja przebiegu pojazdu potwierdza, że sposób wykorzystania pojazdu przez podatnika wyklucza jego użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą (a temu właśnie służy ewiden­cja przebiegu pojazdów prowadzona dla celów VAT). Dlatego też należy przyjąć, że w przypadkach gdy celem wyjazdu jest dotarcie do kilku czy kilkunastu miejscowości, wszystkie te miejscowości powinny być wskazane w ewidencji.

Zobacz też: Czy wystarczy prowadzić ewidencję, aby odliczyć 100% VAT naliczonego

Potwierdziło to również Ministerstwo Finansów w broszurze informacyjnej z 1 kwietnia 2014 r. pt. Nowe zasady odliczania podatku VAT od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi:

Jeżeli osoba kierująca pojazdem realizuje w danym dniu kilka podróży służbowych np. z Warszawy do Radomia, z Radomia do Puław, z Puław do Lublina i z Lublina do Warszawy wówczas można dokonać jednego wpisu (na koniec dnia), zawierającego cel wyjazdu w poszczególnych miastach (np. nazwy zaopatrywanych sklepów), opis trasy (np. Warszawa - Radom - Puławy - Lublin - Warszawa), sumę przejechanych w tym dniu kilometrów. Powyższa zasada dokonywania jednego wpisu nie znajdzie jednak zastosowania w przypadku świadczenia takich usług jak usługi taksówek osobowych (przewozu osób) oraz taksówek bagażowych (przewozu bagażu), w których to obszarach dla rzetelności prowadzonej ewidencji konieczna jest większa jej szczegółowość. PODSTAWA PRAWNA:

• art. 86a ust. 7 i 8 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

reklama

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF

United Nations Children’s Fund

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama