reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > Od kiedy należy rozpocząć prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu oraz w jakim terminie trzeba złożyć informację VAT-26

Od kiedy należy rozpocząć prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu oraz w jakim terminie trzeba złożyć informację VAT-26

Kupując auto z myślą o pełnym wykorzystaniu go w firmie, trzeba pamiętać o konieczności prowadzenia przebiegu (chyba że auto jest z niej zwolnione). Kiedy dokładnie trzeba rozpocząć prowadzenie ewidencji?

Początek prowadzenia ewidencji przebiegu

Zamierzam kupić w lipcu (np. 14 lipca 2014 r.) samochód osobowy, który będę wykorzystywać wy­łącznie do prowadzenia działalności gospodarczej i dokonywać od niego pełnych odliczeń. Od kiedy jestem obowiązany zaprowadzić ewidencję przebiegu pojazdu oraz w jakim terminie powinienem zło­żyć informację VAT-26?

Ewidencję przebiegu tego samochodu powinien Pan zacząć prowadzić od dnia rozpoczęcia wykorzy­stywania samochodu wyłącznie do działalności gospodarczej (art. 86a ust. 6 ustawy o VAT). W opisanym w pytaniu przypadku oznacza to obowiązek prowadzenia ewidencji od dnia nabycia samochodu, ponie­waż samochód od początku ma być wykorzystywany do działalności.

Zobacz też: Czy ewidencję przebiegu pojazdu można zastąpić regulaminem pojazdu?

Informację VAT-26 należy złożyć w terminie siedmiu dni od dnia poniesienia pierwszego wydat­ku związanego z tym pojazdem - por. art. 86a ust. 12 ustawy o VAT. Przykładowo, jeśli nabycie nastą­piło 14 lipca 2014 r., to VAT-26 należy złożyć do 21 lipca 2014 r. włącznie. Gdy przed dokonaniem dostawy została wpłacona zaliczka, termin ten liczymy od dnia wpłaty zaliczki (np. jeśli wpłata zaliczki nastą­piła 1 lipca 2014 r., to VAT-26 należy złożyć do 8 lipca 2014 r. włącznie).

Potwierdziło to również Ministerstwo Finansów w broszurze informacyjnej z 1 kwietnia 2014 r. pt. Nowe zasady odliczania podatku VAT od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi: ^^^^ Przez „poniesienie wydatku" należy rozumieć dokonanie wpłaty zaliczki na poczet zakupu towaru czy usługi lub też nabycie towaru czy usługi, w zależności od tego która z tych sytuacji wystąpiła jako pierwsza.

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 86a ust. 6 i ust. 12 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

reklama

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Weronika Sierant

HR Manager w firmie Smart MBC

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama