| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > Czy trzeba prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu wykorzystywanego w działalności „mieszanej"?

Czy trzeba prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu wykorzystywanego w działalności „mieszanej"?

Od 1 kwietnia 2014 roku obowiązują nowe przepisy podatkowe. Czy samochód używany zarówno w celach prywatnych jak i służbowych wymaga prowadzenia ewidencji przebiegu w celu odliczenia 50% VAT od wydatków z nim związanych?

Odliczenie 50% VAT od auta a ewidencja przebiegu

W działalności gospodarczej wykorzystuję samochód osobowy na podstawie zawartej umowy leasin­gu. Używam go prywatnie i w działalności gospodarczej. Czy od 1 kwietnia 2014 r. aby odliczać 50% VAT naliczonego od wydatków związanych z tym samochodem powinienem prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu?

Nie musi Pan prowadzić ewidencji przebiegu pojazdu. Podatnik, który wykorzystuje samochód w dzia­łalności w sposób „mieszany" (i odlicza 50% VAT naliczonego) - nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu (art. 86a ust. 5 pkt 2 lit. a) ustawy o VAT). Taką ewidencję podatnik powinien prowadzić wówczas, gdy pojazd jest wykorzystywany wyłącznie w działalności. Jej zapisy mają bowiem potwier­dzać, że pojazd jest wykorzystywany wyłącznie w ten sposób.

Zobacz też: Czy sprzedając samochód nabyty bez VAT, trzeba naliczyć podatek według stawki 23%?

Potwierdziło to również Ministerstwo Finansów w broszurze informacyjnej z 1 kwietnia 2014 r. pt. Nowe zasady odliczania podatku VAT od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi

Prowadzona ewidencja przebiegu pojazdu musi potwierdzać brak użytku prywatnego pojazdu.

Skoro samochód jest używany w działalności gospodarczej oraz prywatnie, może Pan odliczać 50% VAT naliczonego od wydatków związanych z tym samochodem (tzn. rat leasingowych, wydatków na na­prawy, konserwacje i eksploatację tego samochodu). Wyjątkiem są wydatki na paliwo (gaz lub olej napę­dowy) do samochodu osobowego, w przypadku których do 30 czerwca 2015 r. obowiązuje zakaz odlicza­nia VAT naliczonego (jeżeli samochody te są wykorzystywane w sposób „mieszany", tj. do działalności gospodarczej i prywatnie).

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 86a ust. 2 i ust. 4 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312
  • art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z 7 lutego 2014 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw - Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Czy trzeba prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu używanego do celów prywatnych i służbowych

Prowadzę działalność gospodarczą, jestem podatnikiem VAT. W działalności używam swojego samo­chodu prywatnego do celów służbowych i prywatnych. Czy muszę prowadzić ewidencję przebiegu w/g nowych zasad: stan licznika przy wyjeździe i powrocie na początek miesiąca i koniec? Samochód użytkuję tylko ja. Czy trzeba ująć wszystkie faktury zakupu w rejestrze VAT?

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Żurawska-Wojcieszek

Auditor, konsultant, trener w zakresie systemów zarządznia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »