Kategorie

Czy trzeba prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu wykorzystywanego w działalności „mieszanej"?

Ewidencja przebiegu auta nie jest wymagana w przypadku pojazdów użytkowanych w sposób mieszany
Ewidencja przebiegu auta nie jest wymagana w przypadku pojazdów użytkowanych w sposób mieszany
Kamil Fraszkiewicz
Od 1 kwietnia 2014 roku obowiązują nowe przepisy podatkowe. Czy samochód używany zarówno w celach prywatnych jak i służbowych wymaga prowadzenia ewidencji przebiegu w celu odliczenia 50% VAT od wydatków z nim związanych?

Odliczenie 50% VAT od auta a ewidencja przebiegu

W działalności gospodarczej wykorzystuję samochód osobowy na podstawie zawartej umowy leasin­gu. Używam go prywatnie i w działalności gospodarczej. Czy od 1 kwietnia 2014 r. aby odliczać 50% VAT naliczonego od wydatków związanych z tym samochodem powinienem prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu?

Nie musi Pan prowadzić ewidencji przebiegu pojazdu. Podatnik, który wykorzystuje samochód w dzia­łalności w sposób „mieszany" (i odlicza 50% VAT naliczonego) - nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu (art. 86a ust. 5 pkt 2 lit. a) ustawy o VAT). Taką ewidencję podatnik powinien prowadzić wówczas, gdy pojazd jest wykorzystywany wyłącznie w działalności. Jej zapisy mają bowiem potwier­dzać, że pojazd jest wykorzystywany wyłącznie w ten sposób.

Zobacz też: Czy sprzedając samochód nabyty bez VAT, trzeba naliczyć podatek według stawki 23%?

Potwierdziło to również Ministerstwo Finansów w broszurze informacyjnej z 1 kwietnia 2014 r. pt. Nowe zasady odliczania podatku VAT od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi

Prowadzona ewidencja przebiegu pojazdu musi potwierdzać brak użytku prywatnego pojazdu.

Skoro samochód jest używany w działalności gospodarczej oraz prywatnie, może Pan odliczać 50% VAT naliczonego od wydatków związanych z tym samochodem (tzn. rat leasingowych, wydatków na na­prawy, konserwacje i eksploatację tego samochodu). Wyjątkiem są wydatki na paliwo (gaz lub olej napę­dowy) do samochodu osobowego, w przypadku których do 30 czerwca 2015 r. obowiązuje zakaz odlicza­nia VAT naliczonego (jeżeli samochody te są wykorzystywane w sposób „mieszany", tj. do działalności gospodarczej i prywatnie).

PODSTAWA PRAWNA:

 • art. 86a ust. 2 i ust. 4 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312
 • art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z 7 lutego 2014 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw - Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Czy trzeba prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu używanego do celów prywatnych i służbowych

Reklama

Prowadzę działalność gospodarczą, jestem podatnikiem VAT. W działalności używam swojego samo­chodu prywatnego do celów służbowych i prywatnych. Czy muszę prowadzić ewidencję przebiegu w/g nowych zasad: stan licznika przy wyjeździe i powrocie na początek miesiąca i koniec? Samochód użytkuję tylko ja. Czy trzeba ująć wszystkie faktury zakupu w rejestrze VAT?

Nie, nie musi Pani prowadzić ewidencji przebiegu pojazdu. Obowiązek prowadzenia ewidencji przebie­gu pojazdu dotyczy tylko tych podatników, którzy wykorzystują swój samochód wyłącznie do działalności gospodarczej (chyba że zrezygnują z prowadzenia ewidencji i odliczania VAT w 100% - co często ma miejsce ze względu na konieczność spełnienia licznych warunków formalnych).

W broszurze informacyjnej z 1 kwietnia 2014 r. pt. Nowe zasady odliczania podatku VAT od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi MF stwierdził bowiem, że:

MF Prowadzona ewidencja przebiegu pojazdu musi potwierdzać brak użytku prywatnego pojazdu.

Z pytania wynika, że wykorzystuje Pani samochód prywatny na cele prywatne i służbowe, a więc nie doty­czy Pani obowiązek prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu, o której mowa w ustawie o VAT. W rejestrze zakupu VAT powinna Pani ująć te faktury, z których przysługuje Pani prawo do odliczenia VAT naliczonego. Od 1 kwietnia 2014 r. podatnikowi przysługuje, co do zasady, prawo do odliczenia 50% VAT naliczonego od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi (do 3,5 tony), także tymi wykorzystywanymi do celów „mieszanych" - prywatnych i służbowych. Jeżeli użytkowany samochód jest samochodem osobowym, to do 30 czerwca 2015 r. podatnik nie ma prawa odliczania VAT naliczonego od paliwa do takiego samochodu. Od pozostałych wydatków związanych z tym samochodem odliczy Pani 50% VAT naliczonego.

PODSTAWA PRAWNA:

 • art. 86a ust. 1 i ust. 4 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312
 • art. 12 ust. 1 ustawy z 7 lutego 2014 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw - Dz.U. z 2014 r. poz. 312
Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: 500 pytań o VAT
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moto
  1 sty 2000
  5 sie 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Letnie rekordy wypadków drogowych. Jak jeździć, by uniknąć wypadku?

  Wypadki. Połowa wakacji za nami. W ubiegłym roku to właśnie sierpień był miesiącem z niechlubnym rekordem największej liczby wypadków. W tym roku w pierwszej połowie letniego sezonu urlopowego liczba zgłoszonych w ramach assistance spraw była wyższa niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Czy w 2021 r. idziemy na kolejny rekord? Jak jeździć, by uniknąć wypadku?

  Check engine: LPG winne pojawienia się kontrolki?

  Check engine: LPG może powodować świecenie się błędu? W niektórych przypadkach tak. To jednak nie wina instalacji, a na ogół gazownika lub usterki.

  Cennik Lexusa NX startuje od 200 tys. zł

  Cennik Lexusa NX został przygotowany dla polskiego rynku. Za bazową wersję hybrydową trzeba zapłacić co najmniej 200 tys. zł.

  Check engine: czy można jeździć?

  Check engine: czy można jeździć? Czasami tak, a czasami nie. To wszystko zależy od tego czy pojawieniu się kontrolki towarzyszą dodatkowe objawy.

  Kontrolka silnika: co oznacza?

  Kontrolka silnika: co oznacza? Jej zaświecenie się w czasie jazdy bez wątpienia stanowi ważny sygnał. Ale czy zawsze dalszą podróż należy przerwać?

  Wibracje w samochodzie: skąd się biorą?

  Wibracje w samochodzie, czyli dziś opowiemy o tym, skąd się biorą drgania w kabinie w czasie jazdy. A najczęstszym ich powodem są... opony!

  Przyczyny wypadków na autostradzie. Co mówią statystyki?

  Przyczyny wypadków na autostradzie? Dziś przyjrzymy się statystykom z polskich dróg. Na jakie nieprawidłowe zachowania kierowców wskazują?

  Nowy Peugeot 308 SW w Polsce. Znamy cennik francuskiego kombi!

  Nowy Peugeot 308 SW oficjalnie pojawił się w Polsce. Znamy cennik auta. Za francuskie kombi trzeba zapłacić co najmniej 91 800 zł.

  Volkswagen Passat GTE: test niemieckiej hybrydy plug-in

  Volkswagen Passat GTE ma przestronną kabinę i duży bagażnik. Czy rodzinne nadwozie uzupełnione hybrydą plug-in sprawdza się w praktyce?

  Kredyt na samochód. Jaki wybrać i czym się różnią?

  Kredyt na samochód, czyli kredyt gotówkowy, kredyt samochodowy i leasing konsumencki. Która forma jest najlepsza?

  Bezpieczne wakacje 2021: o czym pamiętać?

  Bezpieczne wakacje 2021 to pojęcie, o którym w tym roku Policja powtarza do znudzenia. Te zasady naprawdę warto jednak przyswoić. Jak brzmią?

  e-Bilety Morskie Oko. Rezerwacja lub nie zaparkujesz!

  e-Bilety Morskie Oko - to jedyny sposób, aby w najbliższych dniach zostawić auto w Palenicy Białczańskiej. Muszą o tym wiedzieć odwiedzający TPN.

  Volkswagen Taigo: Niemcy stawiają na SUV-a coupe

  Volkswagen Taigo to nowa propozycja w ofercie marki w Europie. Czym jest Taigo? To tak naprawdę model T-Cross, jednak w wersji coupe.

  Test: Peugeot 508 SW PSE, czyli francuskie AMG w akcji

  Test: Peugeot 508 PSE, czyli napęd na cztery koła, 360 koni mechanicznych i hybryda plug-in. W skrócie francuskie AMG spisało się na medal.

  Ile lat wstecz sprawdza UFG?

  Ile lat wstecz sprawdza UFG? Czyli za ile lat kierowca może otrzymać karę za brak ubezpieczenia OC? Postanowiliśmy to sprawdzić.

  Jak uniknąć regresu ubezpieczeniowego?

  Jak uniknąć regresu ubezpieczeniowego? Jest kilka zasad, o których kierowca powinien pamiętać podczas zdarzenia drogowego. Dziś je przypomnimy.

  Bezpieczny zakup samochodu używanego: co oznacza?

  Bezpieczny zakup samochodu używanego nie zawsze jest łatwy. Szczególnie że sprzedający ukrywają informacje, a kupujący mają ograniczone zaufanie.

  Wyższe grzywny za wykroczenia drogowe

  Podwyższenie maksymalnej wysokości grzywny za wykroczenia drogowe do 30 tys. zł zakłada projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, przyjęty przez rząd.

  Najpopularniejsze rodzaje napędów [NOWE DANE]

  Stowarzyszenie ACEA opublikowało najświeższe dane na temat najpopularniejszych rodzajów napędów. Jakie samochody wybierają kierowcy w Polsce?

  Emisja CO2: samochody coraz bardziej eko! Hybrydy szczególnie

  Emisja CO2: samochody w zeszłym roku wyemitowały aż o 12 proc. mniej dwutlenku węgla. I co ciekawe, metodą do osiągnięcia celu okazały się hybrydy.

  Nowy DS 4 jest już w Polsce. Ile kosztuje francuska awangarda?

  Nowy DS 4 został oficjalnie pokazany w Polsce. Na razie nad Wisłę dotarły wyłącznie wersje pokazowe. Już dziś poznaliśmy jednak cennik auta.

  Likwidacja szkody z polis upadłych zakładów ubezpieczeń

  Likwidacja szkody z polis upadłych zakładów ubezpieczeń: Kto wypłaca pieniądze? Na czym polega? O czym pamiętać? O tym wszystkim opowiemy dziś.

  Czy UFG zawsze wykryje brak OC?

  Czy UFG zawsze wykryje brak OC? Odpowiedź brzmi... tak. Nie zawsze jednak od razu zorientuje się, że samochód nie miał obowiązkowej polisy.

  Brak OC: regres oznacza dla kierowcy... problemy!

  Brak OC: regres sprawi, że sprawca może zapłacić za szkodę... z własnej kieszeni. Kiedy i na jakiej zasadzie działa regres?

  Nowy Opel Astra 2021. Wyrazisty design i hybrydy

  Nowy Opel Astra 2021 odsłonił swoją twarz. Niemiecki kompakt otrzymał cyfrowy kokpit, paletę jednostek hybrydowych i nowe reflektory pikselowe.