Kategorie

Czy sprzedając samochód podatnik może odzyskać część nieodliczonego podatku

 Czy sprzedając samochód można odzyskać część nieodliczonego podatku? Fot. Fotolia
Czy sprzedając samochód można odzyskać część nieodliczonego podatku? Fot. Fotolia
Na początku kwietnia jako podatnik będący osobą fizyczną kupiłem samochód osobowy za 82 000 zł netto + 18 860 zł VAT. Z faktury dokumentującej zakup samochodu odliczyłem 50% (tj. 9430 zł), gdyż samochód częściowo wykorzystuję do celów prywatnych. Czy sprzedając samochód za 2-3 lata, będę mógł odzyskać część nieodliczonego podatku?

Sprzedaż auta a odzyskanie nieodliczonego podatku

Tak, sprzedając samochód przed końcem marca 2019 r. (tj. przed końcem 60. miesiąca, licząc od mie­siąca nabycia samochodu), będzie Pan mógł odzyskać część nieodliczonego podatku.

Przepisy dodanego z dniem 1 kwietnia 2014 r. art. 90b ustawy o VAT mogą mieć zastosowanie w przy­padkach, gdy w okresie korekty nastąpiła sprzedaż pojazdu samochodowego. W takich przypadkach - jak wynika z art. 90b ust. 2 ustawy o VAT - uznaje się, że wykorzystanie tego pojazdu zostało zmienio­ne na wykorzystanie wyłącznie do działalności gospodarczej, aż do końca okresu korekty. Dzięki temu niektórzy podatnicy mogą odzyskać część podatku, który nie został odliczony przy nabyciu samochodu.

Zobacz też: Jaką stawkę VAT należy zastosować sprzedając samochód, którego zakup był zwolniony z VAT?

Dotyczy to, między innymi, podatników, którzy nabyli po 31 marca 2014 r. samochód, przy którego zakupie odliczyli 50% kwoty podatku z faktury. Podatnicy tacy mogą odzyskać część nieodliczonej kwoty podatku, jeżeli:

 • sprzedadzą samochód najpóźniej w 60. miesiącu, licząc od miesiąca, w którym go nabyli - w przypadku samochodów, których wartość początkowa przekracza 15 000 zł,
 • sprzedadzą samochód najpóźniej w 12. miesiącu, licząc od miesiąca, w którym go nabyli - w przypadku samochodów, których wartość początkowa nie przekracza 15 000 zł.

W przedstawionym stanie faktycznym wartość początkowa samochodu przekracza 15 000 zł. Oznacza to, że sprzedaż tego samochodu za 2 czy 3 lata pozwoli Panu odzyskać część kwoty podatku, której nie mógł Pan odliczyć przy zakupie samochodu.

Jak stanowi art. 90b ust. 4 ustawy o VAT, na potrzeby omawianej korekty uznaje się, że:

 • pojazd samochodowy jest wykorzystywany wyłącznie do działalności począwszy od miesiąca, w któ­rym nastąpiła sprzedaż,
 • korekty dokonuje się w deklaracji za okres rozliczeniowy, w którym nastąpiła sprzedaż,
 • korekty należy dokonać w kwocie proporcjonalnej do pozostałego okresu korekty.

Oznacza to, że w celu obliczenia kwoty korekty będzie Pan obowiązany przemnożyć połowę kwoty podat­ku z faktury dokumentującej nabycie samochodu przez ułamek odpowiadający liczbie pozostałych miesięcy okresu korekty. Tak obliczoną kwotę korekty ma Pan prawo wykazać w poz. 43 deklaracji VAT-7/VAT-7K/VAT- -7D za okres rozliczeniowy sprzedaży samochodu (powinno temu towarzyszyć zwiększenie o kwotę korekty przychodów miesiąca, w którym deklaracja ta zostanie złożona - art. 14 ust. 2 pkt 7f updof).

PRZYKŁAD

Na początku kwietnia 2014 r. podatnik kupił samochód osobowy za 82 000 zł netto + 18 860 zł VAT. Z faktury dokumentującej zakup samochodu podatnik odliczył 50% (tj. 9430 zł), gdyż samochód czę­ściowo wykorzystuje do celów prywatnych. Samochód ten podatnik sprzeda we wrześniu 2016 r., a więc w 31. miesiącu, licząc od końca okresu korekty. Kwota korekty wyniesie w tej sytuacji 4872 zł (9430 zł x 31/60 = 4872,17 zł, czyli po zaokrągleniu 4872 zł). Kwotę tę podatnik będzie mógł wykazać w poz. 43 deklaracji VAT-7 za wrzesień 2016 r. (zakładając, że podatnik będzie wówczas składać dekla­racje za okresy miesięczne oraz że nie zmieni się do tego czasu obecnie obowiązujący wzór deklaracji VAT-7). Korekcie odliczenia powinno towarzyszyć zwiększenie o kwotę korekty przychodów paździer­nika 2016 r. (ze względu na brzmienie art. 14 ust. 2 pkt 7f updof).

PODSTAWA PRAWNA:

 • art. 90b ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312
 • art. 14 ust. 2 pkt 7f ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2012 r., poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 915
Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: 500 pytań o VAT
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moto
  1 sty 2000
  24 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Prototypy samochodów PRL: rewolucyjne i nieodżałowane

  Prototypy samochodów PRL, czyli historia opowiadająca o tym, jak kreatywni byli inżynierowie w czasach Polsku Ludowej. Oto 5 ciekawych konstrukcji.

  Mitsubishi Eclipse Cross plug-in: test Outlandera coupe na prąd

  Mitsubishi Eclipse Cross plug-in pożycza świetnie znany napęd hybrydowy w Outlandera i łączy go z dużo ciekawszą stylizacją. Co z tego wyszło?

  Kto ma pierwszeństwo przy zmianie pasa na środkowy?

  Kto ma pierwszeństwo przy zmianie pasa na środkowy? To jedna z wątpliwości, którą mogą mieć kierowcy na drogach wielopasmowych. Rozwiejmy ją.

  Używane pickupy do 50 tys. Oto nasza lista

  Używane pickupy do 50 tys. zł? Na naszej liście pojawia się trzech mocnych graczy. I co ciekawe, jeden z nich nie pochodzi ze Stanów!

  Jak używać sprzęgła przy hamowaniu?

  Jak używać sprzęgła przy hamowaniu? To pytanie, które często zadają sobie nie tylko kursanci... Właśnie dlatego warto poznać odpowiedź na nie.

  Jakie auto używane kupić? Te sprzedają się najszybciej i najdłużej

  Jakie auto używane kupić? To ważne pytanie. Dziś przygotowaliśmy listę tych modeli, które najdłużej i najkrócej czekają na nowego właściciela.

  Nowy SUV Lexusa, czyli marka sklonuje Yarisa Cross

  Nowy SUV Lexusa? Tak, wszystko wskazuje na to, że Japończycy rozbudują gamę aut ze zwiększonym prześwitem. Auto ma bazować na Yarisie Cross.

  Audi e-tron GT RS: Batman ma nowe auto. Przetestowałem je i ja!

  Audi e-tron GT RS wygląda jak samochód Batmana, jest szybki jak myśliwiec i lubi ciasne zakręty jak francuski pociąg TGV. Coś tu jednak nie pasuje.

  Kara za brak OC 2022 rok. Od stycznia nawet 6020 zł!

  Kara za brak OC 2022 rok, czyli od stycznia kierujący, który nie wykupi polisy zapłaci aż o 420 zł więcej. Skąd taka kwota? Winne rosnące wynagrodzenia.

  Stawki za odholowanie pojazdu w 2022 roku. Ile będą wynosić?

  Stawki za odholowanie pojazdu w 2022 roku po raz kolejny wzrosną. Ile będą wynosić? Za odholowanie auta osobowego zapłacimy... 588 zł!

  Kupowanie opon samochodowych: o czym pamiętać?

  Kupowanie opon samochodowych to zadanie odpowiedzialne. Ogumienie gwarantuje bowiem bezpieczeństwo. O czym pamiętać w czasie wyboru opon?

  Samochody z lat 80. O jakich legendach trzeba pamiętać?

  Samochody z lat 80., czyli dziś opowiemy o mieszance szaleństwa, motosportu, innowacji i... trwałości. Oto 10 aut, które na stałe zapisały się w historii.

  Fabryka Toyoty w Polsce: podwajają produkcję hybryd

  Fabryka Toyoty w Polsce podwaja produkcję napędów hybrydowych. Wynika to z dużego zapotrzebowania produkcyjnego modeli Yaris i Yaris Cross.

  Audi Q4 Sportback e-tron: stylowy, elektryczny i dostępny w Polsce

  Audi Q4 Sportback e-tron wygląda jak typowe Audi. Ma wkurzone spojrzenie i mocno sportową linię nadwozia. Jedno nie daje jednak spokoju. Ta cisza...

  Auto zastępcze na czas naprawy z AC

  Auto zastępcze na czas naprawy z AC: czy taka usługa jest rynkowym standardem? Jeżeli tak, to na czym konkretnie polega?

  Samochód zastępczy z OC sprawcy. Jakie są zasady?

  Samochód zastępczy z OC sprawcy należy się każdemu poszkodowanemu. Na jakiej zasadzie to działa? Zaraz o tym opowiemy.

  Filmowe gwiazdy za grosze. Top 5 moto-legend kina

  Samochody z filmów muszą być drogie? Zależy które wybierzesz. Dziś przygotowaliśmy listę pięciu modeli, które kosztują dziś mniej niż 30 tys. zł.

  Skierowanie na ponowny egzamin prawa jazdy. To możliwe?

  Skierowanie na ponowny egzamin prawa jazdy: kiedy otrzyma je kierowca? Gdy policjant uzna, że konieczne jest sprawdzenie kwalifikacji prowadzącego.

  Toyota Yaris Cross: hybrydowa i miejska. Co o niej wiadomo?

  Toyota Yaris Cross już w listopadzie zadebiutuje na polskim rynku. Już dziś marka zebrała blisko 1900 zamówień na to auto. Co o nim wiadomo?

  Jak Zafira z Zafirą, czyli porównanie generacji A i B

  Zafira A i B przypominają ojca i syna. Swoje odpracowali, następców się dorobili, więc czas posiedzieć i pogadać. Jak ojcu i synowi na emeryturze?

  Opel Vectra B: gdzie się podziały tamte pryw… auta?

  Opel Vactra B: w zeszłym roku minęło 25 lat od premiery tego modelu, w przyszłym minie 20 lat od zakończenia jego produkcji. Co warto wiedzieć o nim?

  Continental SportContact 7: sportowa nowość na rynku

  Continental SportContact 7 to opona przeznaczona do sportowych kompaktów, aut sportowych, supersportowych i tuningowanych.

  Branża transportowa... przeżywa renesans

  Branża transportowa jak i mechanicy przeżywają renesans. Usługi w tych dwóch sektorach są obecnie trudniej dostępne i przede wszystkim poszukiwane.

  Roczny koszt utrzymania samochodu? Policz go z... Yanosikiem

  Roczny koszt utrzymania samochodu – ile może wynosić? Yanosik postanowił odpowiedzieć na to pytanie i udostępnił właśnie nową funkcję w aplikacji.

  Ford Mondeo Mk4: Budżetowe auto Bonda

  Ford Mondeo MK4: jeździł nim James Bond, a Top Gear okrzyknął go samochodem roku 2007. W skrócie jest lepszy niż... Ferrari.