reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > Czy użycie samochodu nabytego po 1 kwietnia 2014 r. na cele prywatne jest opodatkowane VAT

Czy użycie samochodu nabytego po 1 kwietnia 2014 r. na cele prywatne jest opodatkowane VAT

W kwietniu 2014 r. nabyłem samochód (do 3,5 tony). Samochód będę wykorzystywał w działalności gospodarczej, ale ze względu na liczne obowiązki dokumentacyjne zrezygnowałem z pełnego odli­czania VAT i od wydatków związanych z tym samochodem odliczam 50% VAT naliczonego. Czy wy­korzystując samochód na cele prywatne (zakupy, dojazdy do domu i do pracy, wyjazdy urlopowe) powinienem odprowadzać VAT należny?

Opodatkowanie używania auta służbowego w celach prywatnych

Nie, w opisanym przypadku nie ma Pan obowiązku opodatkowania wykorzystania tego samochodu na cele prywatne. Co do zasady świadczenia polegające na użyciu towarów stanowiących część przed­siębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, w tym w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udzia­łowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytwo­rzenia tych towarów lub ich części składowych - są traktowane jako odpłatne świadczenie usług i podlegają opodatkowaniu VAT (art. 8 ust. 2 ustawy o VAT).

Zobacz też: Czy odliczając cały VAT od rat leasingowych trzeba płacić VAT należny od użytku prywatnego

Obowiązek opodatkowania tego świadczenia został jednak wyłączony na podstawie art. 8 ust. 5 usta­wy o VAT. Zgodnie z tym przepisem, art. 8 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT nie ma zastosowania w przypadku użycia pojazdów samochodowych do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, jeżeli po­datnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, obliczoną zgodnie z art. 86a ust. 1, z tytułu:

  • nabycia, importu lub wytworzenia tych pojazdów lub
  • nabycia, importu lub wytworzenia części składowych do tych pojazdów, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych pojazdów podatnikowi nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku na­leżnego o kwotę podatku naliczonego.

Jeżeli więc przy nabyciu tego pojazdu przysługiwało Panu prawo do odliczenia VAT na podstawie art. 86a ust. 1 ustawy o VAT w zryczałtowanej wysokości (50%), to przy prywatnym wykorzystaniu tego pojazdu nie musi Pan odprowadzać należnego VAT.

Zobacz też: Kiedy od wydatków związanych z leasingiem bankowozu typu C możemy odliczyć 100% VAT

Potwierdziło to również Ministerstwo Finansów w broszurze informacyjnej z 1 kwietnia 2014 r. pt. Nowe zasady odliczania podatku VAT od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi:

W przypadku wykorzystywania przez podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza MF (np. na °ele prywatne podatnika lub jego pracowników) pojazdów samochodowych objętych wprowadzanym (50%) ograniczeniem wyłączono konieczność rozliczania podatku VAT. W kon­sekwencji w opisanej sytuacji podatnik nie będzie miał obowiązku rozliczania podatku VAT, jeżeli taki pojazd będzie wykorzystywany przez niego na cele inne niż działalność gospodarcza.

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 7 ust. 1 ustawy z 7 lutego 2014 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw - Dz.U. z 2014 r. poz. 312
  • art. 8 ust. 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312
reklama

Przydatne formularze online

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Źródło:

500 pytań o VAT

Zdjęcia

Użycie samochodu nabytego po 1 kwietnia 2014 r. na cele prywatne jest opodatkowane VAT?
Użycie samochodu nabytego po 1 kwietnia 2014 r. na cele prywatne jest opodatkowane VAT?

Sprawozdawczość budżetowa w praktyce. Objaśnienia, wzory, przykłady199.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Sądej

Prawnik specjalizujący się w tematyce podatkowej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama