reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > Jakie limity odliczenia VAT naliczonego obowiązują w przypadku leasingowanego samochodu „z kratką"?

Jakie limity odliczenia VAT naliczonego obowiązują w przypadku leasingowanego samochodu „z kratką"?

Czy nowe przepisy podatkowe ważne od 1 kwietnia 2014 r. zmieniły limity dotyczące wysokości VAT-u, który można odliczyć w przypadku leasingowanego samochodu „z kratką"?

Limity w odliczaniu VAT-u od leasingowanego samochodu „z kratką"

W lipcu 2010 r. jako spółka jawna wzięliśmy w leasing na pięć lat samochód z homologacją ciężarową („z kratką") o pięciu miejscach siedzących i dopuszczalnej ładowności 660 kg. Samochód ten do koń­ca 2010 r. uprawniał nas do dokonywania pełnych odliczeń na podstawie przepisów unijnych. Umowę leasingu zarejestrowaliśmy w urzędzie skarbowym i w latach 2011-2013 dokonywaliśmy pełnych odliczeń od rat leasingowych. Umowę leasingu zarejestrowaliśmy również w urzędzie skarbowym na początku kwietnia 2014 r. Samochód jest przez wspólników naszej spółki częściowo wykorzystywany do celów prywatnych. Jakie limity odliczeń obowiązują nas w przypadku tego samochodu?

Mogą Państwo odliczać 100% podatku z faktur leasingowych oraz 50% podatku z faktur za paliwo oraz inne wydatki związane z eksploatacją i używaniem tego samochodu (np. za części czy naprawy).

W przypadku wydatków dotyczących samochodu opisanego w pytaniu (tj. samochodu „z kratką", który jest wykorzystywany zarówno do celów prowadzonej działalności, jak i do celów prywatnych) od 1 kwietnia 2014 r. obowiązuje ograniczenie odliczenia VAT naliczonego do 50% (na podstawie art. 86a ust. 1 ustawy o VAT).

Nie dotyczy to jednak kwot podatku z faktur dokumentujących raty leasingowe oraz inne płatności wynikające z umowy leasingu. W tym zakresie kwota podatku naliczonego nie będzie ograniczona, gdyż spółka zarejestrowała umowę leasingu w urzędzie skarbowym, a więc skorzystała z możliwości zachowa­nia prawa do dokonywania pełnych odliczeń, jaką przewiduje art. 13 ustawy nowelizującej z 7 lutego 2014 r. A zatem ograniczenie kwoty odliczanego podatku do 50% ma zastosowanie do wydatków dotyczących:

  • nabycia lub importu paliw silnikowych, oleju napędowego i gazu, wykorzystywanych do napędu wymie­nionego samochodu,
  • usług naprawy lub konserwacji tego samochodu oraz
  • innych towarów i usług związanych z jego eksploatacją lub używaniem - art. 86a ust. 2 pkt 3 ustawy o VAT.

W przypadku paliwa również obowiązuje limit odliczenia 50% (a nie 0%), gdyż tymczasowe (mające zastosowanie do końca czerwca 2015 r.) wyłączenie możliwości odliczania podatku naliczonego przy nabywaniu paliwa (określone w art. 12 ust. 1 ustawy nowelizującej z 7 lutego 2014 r.) dotyczy wyłącznie:

  • samochodów osobowych,
  • innych pojazdów samochodowych, których dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 425 kg (w przy­padku pojazdów posiadających tylko miejsce dla kierowcy), 493 kg (w przypadku pojazdów dwumiejscowych) albo 500 kg (w przypadku pojazdów o więcej niż dwóch miejscach).

Samochód, o którym mowa, nie należy do żadnej z tych grup (skoro jest to samochód ciężarowy o do­puszczalnej ładowności 660 kg), a zatem wskazane wyłączenie go nie dotyczy.

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 86a ust. 1 i 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312
  • art. 13 ustawy z 7 lutego 2014 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw - Dz.U. z 2014 r. poz. 312
reklama

Przydatne formularze online

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tobolewscy Kancelaria Doradztwa Biznesowego

Kredyty inwestycyjne, kredyt deweloperski, kredyt obrotowy, restrukturyzacja zadłużenia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama