| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > Czy sprzedając samochód wycofany z leasingu trzeba dokonać korekty VAT naliczonego

Czy sprzedając samochód wycofany z leasingu trzeba dokonać korekty VAT naliczonego

Wykup auta z leasingu i późniejsza jego sprzedaż jest obwarowana restrykcyjnymi przepisami dotyczącymi odliczania podatku VAT. Jak należy wykonać obie transakcję zgodnie z prawem?

Sprzedaż samochodu wykupionego z leasingu: odliczenie VAT-u

Wykupiłem samochód z leasingu z zamiarem jego sprzedaży. Czy mogę od wykupu odliczyć 100% VAT naliczonego? Czy w związku ze sprzedażą tego samochodu powinienem dokonać korekty VAT naliczonego odliczonego przy wykupie samochodu z leasingu?

Gdy od razu po leasingu samochód przeznaczamy do sprzedaży i nie zaliczamy do środków trwałych oznacza to, że od początku przeznaczamy go wyłącznie do działalności gospodarczej. Powinno nam wówczas przysługiwać prawo do odliczenia VAT w 100%. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że treść prze­pisów VAT obowiązująca od 1 kwietnia 2014 r. jest bardzo rygorystyczna. Na ich podstawie należy przy­jąć, że aby uzyskać prawo do odliczenia VAT naliczonego w 100%, podatnik powinien złożyć informację VAT-26, prowadzić ewidencję przebiegu tego pojazdu oraz określić zasady jego wykorzystywania, które wykluczą możliwość innego użytku tego samochodu niż do celów odsprzedaży.

Sprzedaż samochodu będzie opodatkowana stawką 23%. Dlatego też - dla celów korekty VAT naliczo­nego - przyjmuje się, że dalsze jego wykorzystanie jest związane z czynnościami opodatkowanymi, czyli że nie doszło do zmiany przeznaczenia samochodu. Nie wystąpi wówczas u Pana obowiązek korekty odliczonego VAT.

Zobacz też: Jak odliczać VAT od leasingowanych samochodów osobowych po wykorzystaniu limitu odliczenia 6000 zł

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 86a ust. 4, art. 91 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Andziak

Księgowy / Biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »