| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > Jak od 1 kwietnia 2014 r. odliczać VAT od rat leasingowych w przypadku umów leasingu zawartych przed 1 kwietnia 2014 r.

Jak od 1 kwietnia 2014 r. odliczać VAT od rat leasingowych w przypadku umów leasingu zawartych przed 1 kwietnia 2014 r.

Odliczanie VAT-u od rat leasingowych za służbowy samochód było zjawiskiem powszechnych w polskim biznesie. Czy po 1 kwietnia nadal jest to możliwe? Jeśli tak to na jakich warunkach?

Odliczanie podatku VAT od rat leasingowych

Mamy umowy leasingu samochodów osobowych zawarte w 2012 r. oraz w styczniu 2014. Jak odliczać VAT po 1 kwietnia 2014 r. od umów leasingowych samochodów zawartych przed 1 kwietnia 2014 r.? Czy stosować nowe przepisy czy stare? Do tej pory odliczaliśmy 60% VAT.

Od 1 kwietnia 2014 r. powinni Państwo odliczać VAT naliczony od rat leasingowych na zasadach obo­wiązujących od 1 kwietnia 2014 r., czyli:

  • 50% VAT naliczonego - w przypadku gdy leasingowane samochody są używane w sposób „mieszany", tj. zarówno w celach biznesowych, jak i prywatnie,
  • 100% VAT naliczonego - w przypadku gdy leasingowane samochody są używane wyłącznie w działal­ności gospodarczej podatnika i są spełnione warunki pełnego odliczenia VAT naliczonego określone przepisami obowiązującymi od 1 kwietnia 2014 r.

Aby od 1 kwietnia 2014 r. odliczyć 100% VAT naliczonego od rat leasingowych i innych wydatków zwią­zanych z leasingowanymi samochodami podatnik powinien:

  • ustalić takie zasady wykorzystywania tych pojazdów, które wykluczą możliwość ich użycia na cele nie- związane z działalnością,
  • prowadzić dla każdego z tych pojazdów szczegółową ewidencję przebiegu pojazdu,
  • zgłosić pojazdy do urzędu skarbowego na formularzu VAT-26.

Jeżeli podatnik nie spełni opisanych warunków, od 1 kwietnia 2014 r. od rat leasingowych oraz innych wydatków związanych z leasingowanymi samochodami (z wyjątkiem wydatków na paliwo) odliczy 50% VAT naliczonego. W przypadku wydatków na paliwo do 30 czerwca 2015 r. obowiązuje zakaz odliczania VAT od paliwa (oleju lub gazu) do samochodów osobowych (zakaz nie dotyczy tylko przypadków, gdy samochody są wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej).

Potwierdziło to również Ministerstwo Finansów w broszurze informacyjnej z 1 kwietnia 2014 r. pt. Nowe zasady odliczania podatku VAT od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi: ^^^^ Zgodnie z nowymi regulacjami podatnikowi przysługiwać będzie ograniczone do 50%% prawo do MF odliczenia podatku w odniesieniu do wszystkich wydatków związanych z pojazdami samocho­dowymi przeznaczonymi do użytku „mieszanego".

Ograniczenie to będzie miało zastosowanie niezależnie od tego, czy wydatki będą dotyczyć pojazdu samochodowego stanowiącego własność podatnika (co do zasady w sensie cywilistycznym) czy też użytkowanego na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu (operacyjnego) lub innej umowy o po­dobnym charakterze. (...)

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Musolf

ekspert z zakresu podatków i ceł

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »