reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > Czy można odliczyć pełny VAT od zakupu GPS i CB-radia

Czy można odliczyć pełny VAT od zakupu GPS i CB-radia

Kierowcy we flotach często wykonują swą pracę posługując się CB-radiem czy przenośną nawigacją GPS. Czy można od ceny ich zakupu odliczyć VAT?

CB-radio i nawigacja GPS: odliczenie VAT

Prowadzę działalność gospodarczą, do której wykorzystuję samochód osobowy. Nie prowadzę ewi­dencji przebiegu pojazdu dla tego samochodu, ani nie zgłosiłem go w urzędzie skarbowym informacją VAT-26. Zakupiłem nawigację GPS oraz CB-radio do tego samochodu. Czy mogę odliczyć w całości podatek naliczony przy ich nabyciu?

Nie, w opisanej przez Pana sytuacji kwota podatku naliczonego przy nabyciu nawigacji GPS oraz CB- -radia jest ograniczona do 50%.

Kwota podatku naliczonego przy nabywaniu towarów i usług związanych z eksploatacją lub używaniem sa­mochodów osobowych ograniczona jest, co do zasady, do 50% (art. 86a ust. 1 w zw. z art. 86a ust. 2 pkt 3 usta­wy o VAT). Ograniczenie to dotyczy również nabywania wyposażenia do samochodów osobowych.

Wspomniane ograniczenie odliczenia VAT naliczonego nie ma zastosowania w przypadku towarów montowanych w pojazdach samochodowych (oraz usług montażu, naprawy i konserwacji tych towarów), jeżeli przeznaczenie tych towarów wskazuje obiektywnie na możliwość ich wykorzystywania wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika (art. 86a ust. 3 pkt 2 ustawy o VAT). Towarami takimi są, przykłado­wo, lampy „TAXI" montowane na dachach samochodów służących do świadczenia usług taksówkowych.

W przedstawionej w pytaniu sytuacji wskazany wyjątek nie znajduje jednak zastosowania. Ani nawi­gacja GPS, ani CB-radio nie zaliczają się do towarów, których przeznaczenie wskazuje obiektywnie na możliwość ich wykorzystywania wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika.

Zobacz też: Czy można odliczyć 100% VAT od usług przechowywania opon do pojazdów używanych w sposób „mieszany"

W przypadku tych towarów ma miejsce sytuacja podobna do istniejącej w przypadku nabycia bagaż­nika dachowego, o czym mowa w przykładzie znajdującym się w broszurze z 1 kwietnia 2014 r. wydanej przez Ministerstwo Finansów pt. Nowe zasady odliczania podatku VAT od wydatków związanych z pojaz­dami samochodowymi: ^^^ PRZYKŁAD

Podatnik nabyt bagażnik dachowy w celu zamontowania go na pojeździe wykorzystywanym do ce­lów „mieszanych". Biorąc pod uwagę fakt, że tego typu towar może być wykorzystywany również do celów prywatnych, nie można obiektywnie uznać w tym przypadku, że przeznaczenie zakupionego bagaż­nika obiektywnie wskazuje na wykorzystywanie go wyłącznie do działalności gospodarczej. Zatem z tytułu zakupu bagażnika dachowego podatnikowi nie przysługuje w opisanym przypadku pełne odliczenie podatku.

Zważywszy, że samochód, o którym mowa w Pana pytaniu, nie jest uznawany za wykorzystywany wy­łącznie do wykonywania działalności gospodarczej (świadczy o tym, między innymi, to, że nie prowadzi Pan ewidencji jego przebiegu) - kwota podatku naliczonego przy nabyciu nawigacji GPS oraz CB-radia ograniczona jest do 50%.

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 86a ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

reklama

Przydatne formularze online

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jakub Miziołek

adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama