reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > Zakup samochodu przeznaczonego na wynajem a odliczenie 100% podatku VAT

Zakup samochodu przeznaczonego na wynajem a odliczenie 100% podatku VAT

Czy można odliczyć 100% podatku VAT od samochodów zakupionych do dalszego wynajmowania np. w wypożyczalni pojazdów?

Samochody przeznaczone do wynajmowania a możliwość odliczenia od nich pełnego podatku VAT

Prowadzę działalność gospodarczą jako osoba fizyczna, na podstawie wpisu do ewidencji działalno­ści gospodarczej. Jestem zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. Przedmiotem wykonywanej działalności gospodarczej jest „Wynajem i dzierżawa samochodów osobowych i furgo­netek". Zamierzam w 2014 r. i 2015 r. kupować samochody osobowe. Będą one kupowane w przy­padku, gdy klienci (potencjalni przyszli najemcy) zgłoszą zainteresowanie zawarciem umowy. Czy w zaistniałej sytuacji mam prawo do odliczenia 100% VAT naliczonego od zakupu tych samochodów? Zaznaczam, że w przypadku wystąpienia „przerw w najmie" samochody nie będą wykorzystywane przeze mnie do innych celów niż kolejny najem.

Zobacz też: Czy od bankowozów typu A i B można odliczyć 100% VAT naliczonego

W odniesieniu do samochodów osobowych, które zamierza Pan nabyć w 2014 r. i 2015 r. będzie Panu przysługiwało pełne prawo do odliczenia 100% VAT naliczonego od nabycia tych samochodów - o ile faktycznie będą one wykorzystywane tylko i wyłącznie do prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej, polegającej na ich oddaniu w odpłatne używanie na podstawie umowy najmu (art. 86a ust. 3 pkt 1 lit. a) w związku z ust. 4 pkt 1 i ust. 5 pkt 1 lit. c) ustawy o VAT).

Takie stanowisko zajął również Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 19 maja 2014 r. (sygn. ITPP2/443-206/14/KT).

Zobacz też: Odliczanie podatku VAT od paliwa

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 86a ust. 3 pkt 1 lit. a) w związku z ust. 4 pkt 1 i ust. 5 pkt 1 lit. c) ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312
reklama

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Advicero Nexia

Doradztwo podatkowe, księgowość, corporate services, obsługa płacowo-kadrowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama