| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > Zakup samochodu przeznaczonego na wynajem a odliczenie 100% podatku VAT

Zakup samochodu przeznaczonego na wynajem a odliczenie 100% podatku VAT

Czy można odliczyć 100% podatku VAT od samochodów zakupionych do dalszego wynajmowania np. w wypożyczalni pojazdów?

Samochody przeznaczone do wynajmowania a możliwość odliczenia od nich pełnego podatku VAT

Prowadzę działalność gospodarczą jako osoba fizyczna, na podstawie wpisu do ewidencji działalno­ści gospodarczej. Jestem zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. Przedmiotem wykonywanej działalności gospodarczej jest „Wynajem i dzierżawa samochodów osobowych i furgo­netek". Zamierzam w 2014 r. i 2015 r. kupować samochody osobowe. Będą one kupowane w przy­padku, gdy klienci (potencjalni przyszli najemcy) zgłoszą zainteresowanie zawarciem umowy. Czy w zaistniałej sytuacji mam prawo do odliczenia 100% VAT naliczonego od zakupu tych samochodów? Zaznaczam, że w przypadku wystąpienia „przerw w najmie" samochody nie będą wykorzystywane przeze mnie do innych celów niż kolejny najem.

Zobacz też: Czy od bankowozów typu A i B można odliczyć 100% VAT naliczonego

W odniesieniu do samochodów osobowych, które zamierza Pan nabyć w 2014 r. i 2015 r. będzie Panu przysługiwało pełne prawo do odliczenia 100% VAT naliczonego od nabycia tych samochodów - o ile faktycznie będą one wykorzystywane tylko i wyłącznie do prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej, polegającej na ich oddaniu w odpłatne używanie na podstawie umowy najmu (art. 86a ust. 3 pkt 1 lit. a) w związku z ust. 4 pkt 1 i ust. 5 pkt 1 lit. c) ustawy o VAT).

Takie stanowisko zajął również Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 19 maja 2014 r. (sygn. ITPP2/443-206/14/KT).

Zobacz też: Odliczanie podatku VAT od paliwa

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 86a ust. 3 pkt 1 lit. a) w związku z ust. 4 pkt 1 i ust. 5 pkt 1 lit. c) ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Marta Jeleń

Radca prawny LL.M.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »