reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > Jak stworzyć idealne car policy?

Jak stworzyć idealne car policy?

Polityka flotowa to najważniejszy dokument sankcjonujący „współpracę” między użytkownikiem auta służbowego a firmą. Dla wszystkich osób zajmujących się tworzeniem, nadzorowaniem i doskonaleniem car policy przygotowaliśmy specjalną „ściągę”. Autorem, który podpowiada, jak stworzyć idealną car policy jest Krzysztof Kopysiewicz z APC Instytut.

Przedstawione w niniejszej publikacji zasady stanowią tylko modelowe przykłady, mogące być modyfikowane, w zależności od profilu firmy, branży, wielkości floty, bieżącej sytuacji przedsiębiorstwa, sygnałów z rynku motoryzacyjnego, itp.

Po co komu polityka flotowa?

Car policy czyli „po naszemu” polityka flotowa to w skrócie ujmując zbiór zasad i przepisów normujących w firmie przyznawanie i eksploatację samochodów służbowych. Ktoś może spytać po co wprowadzać te regulacje? Powodów jest wiele. Przede wszystkim uporządkowanie wszelkich procedur i uniknięcie nieporozumień powodujących w następstwie szkody finansowe dla przedsiębiorstwa.

Zobacz też: Samochód służbowy - korzyści i obowiązki

Jedną z misji opiekuna floty jest zapewnienie użytkownikom maksymalnego bezpieczeństwa. Dobrze skodyfikowany dokument ma w tym pomóc. Poza tym będzie on miał wielki wpływ na optymalizację kosztów użytkowania pojazdów jak i dbałość o wizerunek przedsiębiorstwa, bo przecież samochód to wizytówka wielu podmiotów gospodarczych. Dodajmy do tego dbałość o przestrzeganie obowiązującego prawa, środowiska naturalnego, itp.

Dokument powinna przygotować osoba mająca w swoich obowiązkach opiekę nad pojazdami służbowymi, ale przy współpracy z działem finansowym, HR, działami sprzedaży, księgowości, nawet zarządem, szczególnie w przypadku małych firm. Które podmioty gospodarcze powinny mieć car policy? Poza jednoosobowymi działalnościami praktycznie wszystkie!

Zobacz też: Samochód służbowy, a urlop

Jak stworzyć idealne car policy - określ komu przysługuje samochód

W polityce flotowej trzeba koniecznie określić kto może otrzymać auto służbowe i przez kogo ono może zostać przyznane. Warto zawrzeć zasady dotyczące wyboru marek, modeli, jednostek napędowych, wersji nadwozia oraz wyposażenia. Jeśli firma zdecyduje się zastosować limit przebiegu (kilometry/litry/dana kwota na miesiąc), też trzeba o tym poinformować użytkownika. Określamy również planowaną długość eksploatacji pojazdów (wiek, przebieg), a także zasady zakupu nowych aut. Kwestie, jakie elementy należy brać pod uwagę przy decyzji, czy przedsiębiorstwo będzie jeździć trzy czy pięć lat, z przebiegiem 100 000/200 000 kilometrów, jakie auta zostaną zakupione, itp. – to temat na zupełnie inny artykuł.

Zobacz też: Monitoring pojazdów GPS - na czym polega i jakie daje korzyści?

Teoretycznie jednym z głównych warunków jest podpisanie umowy o pracę. Ale w wielu przedsiębiorstwach pojazdy otrzymują również pracownicy kontraktowi, w tym osoby piastujące wysokiej rangi stanowiska menedżerskie, jak i... pracownicy „zatrudnieni”, jako jednoosobowe podmioty gospodarcze. Zwykle na dane stanowisko przypada określony pojazd lub określone zasady jego wyboru.

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Flota Auto Biznes

FlotaAutoBiznes to motoryzacyjno-biznesowe czasopismo poświęcone zagadnieniom związanym z zarządzaniem samochodami w przedsiębiorstwach. Magazyn ukazuje się co dwa miesiące.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Umowa,  fot. Fotolia
Umowa, fot. Fotolia

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Stillwell Polska Sp. z o.o.

Stillwell Polska Sp. z o.o. jest nowoczesną firmą prawniczą zajmującą się obsługą prawną przedsiębiorstw a także sprzedażą gotowych spółek.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama