| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > Umowa z firmą CFM - zanim podpiszesz

Umowa z firmą CFM - zanim podpiszesz

Na co warto zwrócić uwagę zanim podpiszesz umowę z firmą CFM? Na to pytanie odpowiadamy w poniższym tekście.

VII Terminowe zakończenie najmu

Termin i miejsce zwrotu

Zazwyczaj firma wynajmu narzuca miejsce i termin zwrotu samochodu (spotkałem się z podmiotem, który w okresie świątecznym, czyli od połowy grudnia do początku stycznia blokuje możliwość zwrotu samochodu, ale jeśli termin zwrotu wypada w tym okresie, a więc samochód zostanie zwrócony w styczniu nalicza czynsz za cały okres do daty zwrotu). Podobnie jak w przypadku wydań pojazdów również tutaj możemy zastrzec w umowie inne ustalenia co do miejsca zwrotu.

Wykonanie protokołu zwrotu

Protokół zwrotu zazwyczaj wykonywany jest w obecności przedstawiciela firmy wynajmu i użytkownika lub flotowca. Coraz częściej protokół zwrotu zostaje przygotowany przez firmę zewnętrzną (najczęściej rzeczoznawcy). Następnie rzeczoznawca wylicza koszty zużycia ponadnormatywnego, które najczęściej ma zadanie sprawić, aby kontrakt wynajmu stał się rentowny dla firmy świadczącej usługi fsl. Warto w umowie zastrzec sobie możliwość odwołania od opinii rzeczoznawcy i możliwość powołania własnego „fachowca”. Do protokołu powinna później być dołączona dokumentacja zarówno fotograficzna jak również kalkulacji napraw np. w systemie Audatex.

Zobacz też: Jak analizować umowę leasingu?

Koszty zużycia ponadnormatywnego – standardy

Firmy będące członkami Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów (zresztą zapewne nie tylko one) stosują przewodnik zwrotu pojazdów nakreślony przez tę organizację. Dość dokładnie określa on co jest dopuszczane jako zużycie normatywne, a co nie i w zależności od wieku i przebiegu samochodu oraz jak jest amortyzowany koszt napraw po zwrocie auta. Podmioty wynajmu próbują nam powiedzieć, że taki jest standard i nie ma pola manewru, to zasady, które stosują wszyscy, itp. Ale nie mówią, że możemy negocjować:
- stawkę roboczogodziny jaka zostanie uwzględniona przy wyliczaniu kosztów napraw,
- rodzaj części użytych do kalkulacji: oryginalne/zamienniki,
- tabelę amortyzacji, koszt braku zapasowego kluczyka, książki serwisowej, itp.
Sposób zwrotu warto zapisać tak, aby wyliczenie kosztów napraw po oddaniu samochodów było matematycznie proste, bez możliwości zaistnienia czyjeś dobrej lub złej woli. Koszty napraw po zwrocie auta, obok kosztów napraw ponadnormatywnych w trakcie umowy, to największy problem dla menedżera floty ponieważ nie są przewidziane w budżecie.
Jeśli ktoś jest zainteresowany nabyciem przewodnika PZWLP dotyczącego zwrotu pojazdów może to zrobić bezpłatnie, ściągając go ze strony www.pzwlp.pl zakładka Projekty, potem klikamy z lewej strony w Publikacje.

Zobacz też: Samochody flotowe - typowe usterki

Podsumowanie

Zawsze przy rozpatrywaniu danego problemu należy pamiętać o rachunku prawdopodobieństwa, a więc o tym jak często możemy spotkać się z daną sytuacją. Najczęściej bardzo twarde negocjacje toczą się wokół kar za wcześniejszy zwrot samochodów ze względów biznesowych, a tak naprawdę, każdy z nas spotyka się z takim problemem sporadycznie, w stosunku np. do spalonych sprzęgieł, uszkodzonych tarcz hamulcowych, lub choćby szkód całkowitych.
Przygotowując się do rozmów z firmami wynajmu powinniśmy przygotować listę czynników poza cenowych, określając które muszą być spełnione w pełni (tak lub nie) i które możemy negocjować. Najważniejszą zasadą jest, aby umowa nie zawierała zapisu umożliwiającego jednostronnie firmie wynajmu zmianę wysokości czynszów lub innych parametrów porozumienia.

Tekst: Andrzej Goździkowski, autor jest menedżerem floty w jednej z polskich firm

Czytaj także

Czytaj także

Ekspert:

Flota Auto Biznes

FlotaAutoBiznes to motoryzacyjno-biznesowe czasopismo poświęcone zagadnieniom związanym z zarządzaniem samochodami w przedsiębiorstwach. Magazyn ukazuje się co dwa miesiące.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

flota, parking
flota, parking

Samochód w firmie69.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Kirill Bigai

Współzałożyciel i dyrektor generalny platformy Preply dla poszukiwania korepetytorów online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK