| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > Zakup auta do firmy: przetestuj zanim wybierzesz

Zakup auta do firmy: przetestuj zanim wybierzesz

Zanim firma zdecyduje się zakupić konkretny model i wersję auta, powinna koniecznie sprawdzić jego zalety i wady w codziennej eksploatacji. Importerzy doskonale to rozumieją, uważając takie testy za część procedury sprzedaży, niemal tak istotne i standardowe jak zaprezentowanie cennika. Poniżej przedstawiamy szczegóły dotyczące testowania aut udostępnianych przez importerów.

Jaki jest efekt handlowy udostępniania auto do testów?

Nikt z importerów nie liczy na 100-procentową skuteczność testów. Marta Turska, szef ds. PR w Citroën Polska przyznaje, że ciężko precyzyjnie określić odsetek klientów instytucjonalnych, którzy po teście zdecydowali się na zakup konkretnego modelu. Jest jednak przekonana, że jazda samochodem i obcowanie z nim przez dłuższy czas ma kluczowe znaczenie przy podejmowaniu decyzji zakupowej.  

– Jesteśmy pewni, że test naszego samochodu, sprawdzenie jak zachowuje się w codziennej eksploatacji, ile naprawdę zużywa paliwa, działa zdecydowanie na naszą korzyść. W rzeczywistości, przykładowo 124 KM mogą dać znacznie więcej niż 150 KM – zaznacza Robert Mularczyk, rzecznik Toyoty Motor Poland.

– Testy aut są niemal standardowym postępowaniem dużych firm przy zakupie. Praktyczna wiedza o samochodzie pomaga w dokonaniu optymalnego wyboru pojazdu, przede wszystkim pod kątem rodzaju i mocy silnika, przestrzeni ładunkowej, poziomu wyposażenia czy oceny wartości TCO. Warto natomiast pamiętać, że testy takie nie są jedynym kryterium dokonywania zakupów - podkreśla Grzegorz Paszta, attache prasowy Renault Polska..

Zobacz też: Jakie korzyści daje karta paliwowa?

I jeszcze krótka wypowiedź z drugiej strony: - W ostatnich trzech latach dzięki testom kupiliśmy do firmy Fordy Rangery i Transity oraz Hyundaie - powiedział Marian Kempa ze spółki Energa-Operator.

Sprawdź auto z FAB-em

Testy na kilka lub kilkanaście dni to nie wszystko. Marki premium chcąc pokazać możliwości swoich pojazdów organizują także specjalne eventy na zamkniętych torach i lotniskach. Tam prezesi czy członkowie zarządu mogą sprawdzić osiągi drogich limuzyn w bezpiecznych warunkach. Nie jest także tajemnicą, że dobrze rokujący klient może liczyć na wypożyczenie samochodu na kilkudniowe wyjazdy, nie tylko związane ze sprawami służbowymi, a nawet zaproszenie na krajową lub zagraniczną premierę wchodzącego na rynek pojazdu.

Z drugiej strony do naszej redakcji niekiedy dochodzą sygnały dotyczące problemów z dostępnością niektórych modeli w określonych specyfikacjach (dotyczących silnika, a nie wyposażenia). Czasem poszukiwania samochodu wiodą przez całą Polskę i prośba o dany pojazd przebywa drogę przez biurka kilku działów importera i dealerstw. Cóż klient wymaga, a w dobie niezwiększającej się ilości sprzedawanych aut sprzedawcy chcą zaspokoić nawet niekiedy trudne do zrealizowania wymagania.

Czytaj także

Ekspert:

Flota Auto Biznes

FlotaAutoBiznes to motoryzacyjno-biznesowe czasopismo poświęcone zagadnieniom związanym z zarządzaniem samochodami w przedsiębiorstwach. Magazyn ukazuje się co dwa miesiące.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Profesjonalny Test Flotowy 2012
Profesjonalny Test Flotowy 2012

Samochód w firmie69.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Tobolewscy Kancelaria Doradztwa Biznesowego

Kredyty inwestycyjne, kredyt deweloperski, kredyt obrotowy, restrukturyzacja zadłużenia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »