| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > Kanapki i herbata zabijają kierowców!

Kanapki i herbata zabijają kierowców!

Statystyczne dane są alarmujące! Spożywanie posiłków przez kierowcę w trakcie jazdy zwiększa ryzyko wypadku nawet o 80 procent. Eksperci Floty Auto Biznes i Szkoły Jazdy Renault przypominają o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpiecznej jazdy.

Tłusta kierownica

Kierowcy spożywający jakikolwiek posiłek podczas prowadzenia auta zwiększają ryzyko wypadku o 80 procent, odpowiadają także za 65 procent niebezpiecznych sytuacji na drodze*. Eksperci podkreślają, że kluczową rolę w większości kolizji i wypadków odgrywa brak koncentracji kierowcy.

-Podczas jazdy uwaga powinna być skupiona na prowadzeniu auta i analizowaniu otoczenia - tylko w ten sposób jesteśmy w stanie odpowiednio wcześnie reagować na niebezpieczeństwa. Przełączanie radia, szukanie czegoś w schowku czy właśnie jedzenie lub picie prowadzą do utraty koncentracji – tłumaczy Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault.

Przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych badania wykazały, że jedzenie za kierownicą jest nagminne. Aż 86 procent Amerykanów przyznaje się do tego, że przynajmniej raz jedli bądź pili podczas prowadzenia pojazdu, a 57 procent deklaruje, że robi to regularnie**.

Zobacz też: Nieprawidłowości związane z systemem poboru e-myta. Cz II.

Najbardziej niebezpieczne może być spożywanie gorących napojów, ponieważ mogą one wylać się z kubka brudząc i parząc kierowcę, co całkowicie odwróci uwagę od prowadzenia pojazdu. Zresztą każde jedzenie, które może brudzić ubranie lub ręce sprzyja dekoncentracji.  - Większość kierowców odruchowo zaczyna ścierać brud, a to oznacza nie tylko oderwanie rąk od kierownicy, ale także przynajmniej chwilowe odwrócenie wzroku od drogi. Dodatkowe niebezpieczeństwo powodują pokarmy, które mogą pobrudzić ręce tłuszczem, uniemożliwiając prawidłowe operowanie kierownicą – mówią trenerzy Szkoły Jazdy Renault.

Wypadki blisko domu

Niewiele osób sobie zdaje sprawę, że 1/3 zdarzeń drogowych ma miejsce w odległości około 1,5 km od miejsca zamieszkania***, a w sumie aż ponad połowa w odległości 8 km****. Do ponad połowy wypadków z udziałem dzieci dochodzi w odległości nieprzekraczającej 10 minut drogi od domu*****.

Wszystko przez rutynowe podejście kierowców do prowadzenia pojazdu. Brak odpowiedniego przygotowania do jazdy, a w tym: zapięcia pasów, poprawnego ustawienia lusterek czy kontroli sprawności świateł pojazdu, to jeden z przejawów rutyny za kierownicą – mówi Z. Weseli z S. J. Renault.

Zobacz też: Jakie są sposoby aby kontrolować wydatki na paliwo do aut firmowych?

Pokonywanie wciąż tych samych tras sprzyja jeździe bez bieżącej kontroli sytuacji na drodze, dając kierowcom złudne poczucie bezpieczeństwa. Prowadzi to do zmniejszonej koncentracji i sprawia, że prowadzący auta stają się mniej przygotowani na nagłe, nieprzewidziane zagrożenia. - W czasie jazdy wymagającej dużego skupienia, kierowcy bardziej uważają na to, aby niepotrzebnie się nie rozpraszać – mówią trenerzy S. J. Renault.

Czytaj także

Ekspert:

Flota Auto Biznes

FlotaAutoBiznes to motoryzacyjno-biznesowe czasopismo poświęcone zagadnieniom związanym z zarządzaniem samochodami w przedsiębiorstwach. Magazyn ukazuje się co dwa miesiące.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Kanapki i herbata zabijają kierowców! Fot. Fotolia
Kanapki i herbata zabijają kierowców! Fot. Fotolia

PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Leszek Markiewicz

Agent nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »