reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > Co wybrać, kredyt samochodowy czy leasing?

Co wybrać, kredyt samochodowy czy leasing?

Dwie najpopularniejsze formy finansowania firmowej floty samochodowej to kredyt samochodowy i leasing. Zawsze warto skrupulatnie rozważyć formę w jakiej chcemy zaciągnąć zobowiązanie, aby nie naruszyć płynności finansowej firmy.

Form zakupu na rynku jest bez liku, jednak najczęściej w grę wchodzą 2 opcje - leasing oraz kredyt samochodowy. Przeważająca większość przedsiębiorców wybiera kredyt samochodowy lub przybierający na popularności leasing. Która z opcji jest bardziej opłacalna?

Kredyt samochodowy a leasing?

Zanim wybierzemy jeden ze wspomnianych sposobów finansowania należy przede wszystkim gruntownie zapoznać się z jego istotą. Leasing to nic innego jak przekazanie praw przez leasingodawcę na leasingobiorcę, który zobowiązany jest uiszczać za nie opłatę. Inaczej mówiąc, korzystając z leasingu jedna ze stron umowy (leasingodawca) przekazuje drugiej stronie (leasingobiorcy) prawo do korzystania z określonej rzeczy na pewien uzgodniony w umowie leasingu okres w zamian za ustalone ratalne opłaty (raty leasingowe). W przypadku kredytu samochodowego bank lub inna instytucja finansowa najczęściej pokrywają 100% kosztów pojazdu. Decydując się na kredyt samochodowy niezależnie od rodzaju instytucji wymagany jest zabezpieczenie przed ewentualną niemożnością spłaty kredytu. Może to być np. przewłaszczenie, depozyt karty pojazdu bądź cesja z praw polisy AC.

Zobacz też: System zarządzania bezpieczeństwem floty - do czego służy?

Jaką formę wybrać?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, gdyż każde rozwiązanie posiada swoje plusy i minusy. Przed podjęciem decyzji warto przeanalizować sytuację w swojej firmie oraz sprawdzić każdą opcję z osobna, aby móc wybrać korzystniejszą ofertę.

Leasing jest wygodnym rozwiązaniem, gdyż daje możliwość korzystania z nowego samochodu bez konieczności inwestowania od razu w całą jego wartość, a warunkiem jest spłacanie zaciągniętego zobowiązania tylko przez określony czas. Jest on skierowany zarówno do tych, którzy mają już staż na rynku, dysponują określonym kapitałem finansowym i chcą poszerzać swoją działalność poprzez inwestowanie, jak również do nowo powstałych firm, które potrzebują różnych maszyn i samochodów, do rozpoczęcia funkcjonowania. Niewątpliwie od pewnego czasu leasing staje się coraz bardziej popularną formą finansowania samochodów zarówno dla małych przedsiębiorstw czy osób prowadzących działalność gospodarczą, przede wszystkim dlatego, że nie wymaga wykazania się dużą zdolnością kredytową - mówi Małgorzata Słodownik manager działu handlowego Flotis.pl. Przy zaciąganiu kredytu samochodowego należy dokładnie ocenić wszystkie jego parametry. Przede wszystkim kwestie finansowe, takie jak oprocentowanie czy prowizja za udzielenie kredytu, ale także sposób zabezpieczenia pojazdu. Kredyt samochodowy można może być przeznaczony zarówno na zakup nowego, jak i używanego auta. Najczęściej nie ma znaczenia także, gdzie kupujemy samochód: w salonie, komisie, na giełdzie samochodowej czy od osoby prywatnej. Coraz więcej instytucji finansuje również auta sprowadzane zza granicy. Dostosowując się do panującej sytuacji rynkowej oraz wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów rozszerzyliśmy naszą ofertę o możliwość udzielenia zarówno kredytu samochodowego, jaki i skorzystania z leasingu – dodaje M.  Słodownik.

Zobacz też: Korzystasz z auta firmowego? Sprawdź czego nie lubią pracodawcy

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria finansowo-rachunkowa Monika Zwolańska

Rachunkowość spółek i organizacji pozarządowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama