| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > Chcesz odliczyć podatek VAT od samochodu? Jeździj bankowozem typu C

Chcesz odliczyć podatek VAT od samochodu? Jeździj bankowozem typu C

Jeszcze nie tak dawno królowały w samochodach ,,kratki”. Dziś modnym sposobem na odliczenie podatku Vat i kosztów paliwa stał się bankowóz typu C.

Bankowóz, obok ładowarki, koparki i żurawia samochodowego zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 września 2010 r. został zaliczony do pojazdów specjalnych. Korzyści podatkowe z posiadania bankowozu zostały określone  przepisami ustawy o zmianie podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym z dnia 16 grudnia 2010 r. Przerabiając auto na bankowóz można czerpać przede wszystkim same korzyści. Zgodnie z ustawą  prowadząc działalność gospodarczą każdy przedsiębiorca może odliczyć podatek VAT od ceny zakupu pojazdu. Dodatkowo istnieje także możliwość odliczenia podatku VAT od kosztów paliwa.

Zobacz też: Umowa o powierzenie samochodu służbowego

Możemy zadać sobie pytanie, jakie warunki musi spełniać  bankowóz, aby móc go odliczyć? Otóż powinien on posiadać m.in.: pojemniki specjalistyczne często umieszczane w miejscu koła zapasowego. A także system lokalizacji satelitarnej i sygnalizacji napadu, modułowy system alarmowy oraz system transmisji alarmu między innymi  położenia i prędkości pojazdu  oraz oświetlenie przedziału z pojemnikami. Przeróbka samochodu osobowego na bankowóz waha się w granicach od 10.000,00 do 15.000 ,00 złotych.  Na rynku pojawiły się już oferty dealeów samochodowych proponujących zakup takiego auta jednak  ich oferta obejmuje w dużej mierze auta luksusowe. Korzyści płynące z zakupu tego typu samochodu są niezmiernie wymierne i wysokie.  Przykładowo  przy zakupie samochodu o wartości 200.000,00 złotych można odliczyć już kwotę ok.46.000,00 złotych podatku ,a przy samochodzie o wartości 100.000,00 złotych to kwota także niemała bo ok.23.000,00 złotych. Ze względu na wysokie koszty dobrze jest przemyśleć decyzję o przerobieniu samochodu. Sprawia to,iż ten sposób jest opłacalny tylko przy nowych samochodach o wysokiej wartości cenowej.

Zobacz też: Powierzenie pracownikowi samochodu w leasingu

Warto zwrócić także uwagę na fakt, iż w bankowozie nie ma możliwości instalacji gazowej. Nie  można także przerobić do tego celu auta używanego. Istotne jest także to, że wykorzystywanie bankowozu w działalności gospodarczej zawsze będzie spoczywać na przedsiębiorcy.

Zobacz też: Powierzenie pracownikowi samochodu służbowego

Nie każdy jednak będzie mógł skorzystać z przywileju podatkowego. Urzędnicy skarbowi zwracają ogromną uwagę na to, by bankowóz typu C był wykorzystywany przez przedsiębiorcę w jego działalności gospodarczej w rzeczywistości, a nie ,,wirtualnie”. Po drugie samochód ten powinien  służyć  przede wszystkim do przewozu wartości pieniężnych takich jak gotówka, weksle, papiery wartościowe, wyroby jubilerskie. By nie mieć problemów z urzędnikami powinien być także spełniony warunek iż posiadanie bankowozu związane jest z działalnością gospodarczą danego przedsiębiorcy. Ministerstwo finansów zapowiedziało już kontrolę właścicieli aut przerobionych na bankowozy dlatego warto, by przedsiębiorcy byli przygotowani na kontrolę urzędników.  Niewykluczone, że największą korzyść z posiadania tego rodzaju auta czerpać będą przedsiębiorcy przewożący dzienny utarg w gotówce. Rozpowszechnienie tego typu rozwiązań prawdopodobnie będzie powodem sporu między fiskusem a przedsiębiorcami.

Radosław Pluciński

Radca Prawny

Kancelaria Radców Prawnych Plucińska Skowron & Partnerzy

www.ps-kancelaria.pl

Czytaj także

Ekspert:

Flota Auto Biznes

FlotaAutoBiznes to motoryzacyjno-biznesowe czasopismo poświęcone zagadnieniom związanym z zarządzaniem samochodami w przedsiębiorstwach. Magazyn ukazuje się co dwa miesiące.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Range Rover Evoque
Range Rover Evoque

Odpowiedzialność członków zarządu spółek kapitałowych79.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Mirosław Siwiński

Radca Prawny nr wpisu WA-9949 Doradca Podatkowy nr wpisu 09923

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »