| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > Chcesz odliczyć podatek VAT od samochodu? Jeździj bankowozem typu C

Chcesz odliczyć podatek VAT od samochodu? Jeździj bankowozem typu C

Jeszcze nie tak dawno królowały w samochodach ,,kratki”. Dziś modnym sposobem na odliczenie podatku Vat i kosztów paliwa stał się bankowóz typu C.

Bankowóz, obok ładowarki, koparki i żurawia samochodowego zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 września 2010 r. został zaliczony do pojazdów specjalnych. Korzyści podatkowe z posiadania bankowozu zostały określone  przepisami ustawy o zmianie podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym z dnia 16 grudnia 2010 r. Przerabiając auto na bankowóz można czerpać przede wszystkim same korzyści. Zgodnie z ustawą  prowadząc działalność gospodarczą każdy przedsiębiorca może odliczyć podatek VAT od ceny zakupu pojazdu. Dodatkowo istnieje także możliwość odliczenia podatku VAT od kosztów paliwa.

Zobacz też: Umowa o powierzenie samochodu służbowego

Możemy zadać sobie pytanie, jakie warunki musi spełniać  bankowóz, aby móc go odliczyć? Otóż powinien on posiadać m.in.: pojemniki specjalistyczne często umieszczane w miejscu koła zapasowego. A także system lokalizacji satelitarnej i sygnalizacji napadu, modułowy system alarmowy oraz system transmisji alarmu między innymi  położenia i prędkości pojazdu  oraz oświetlenie przedziału z pojemnikami. Przeróbka samochodu osobowego na bankowóz waha się w granicach od 10.000,00 do 15.000 ,00 złotych.  Na rynku pojawiły się już oferty dealeów samochodowych proponujących zakup takiego auta jednak  ich oferta obejmuje w dużej mierze auta luksusowe. Korzyści płynące z zakupu tego typu samochodu są niezmiernie wymierne i wysokie.  Przykładowo  przy zakupie samochodu o wartości 200.000,00 złotych można odliczyć już kwotę ok.46.000,00 złotych podatku ,a przy samochodzie o wartości 100.000,00 złotych to kwota także niemała bo ok.23.000,00 złotych. Ze względu na wysokie koszty dobrze jest przemyśleć decyzję o przerobieniu samochodu. Sprawia to,iż ten sposób jest opłacalny tylko przy nowych samochodach o wysokiej wartości cenowej.

Zobacz też: Powierzenie pracownikowi samochodu w leasingu

Warto zwrócić także uwagę na fakt, iż w bankowozie nie ma możliwości instalacji gazowej. Nie  można także przerobić do tego celu auta używanego. Istotne jest także to, że wykorzystywanie bankowozu w działalności gospodarczej zawsze będzie spoczywać na przedsiębiorcy.

Zobacz też: Powierzenie pracownikowi samochodu służbowego

Nie każdy jednak będzie mógł skorzystać z przywileju podatkowego. Urzędnicy skarbowi zwracają ogromną uwagę na to, by bankowóz typu C był wykorzystywany przez przedsiębiorcę w jego działalności gospodarczej w rzeczywistości, a nie ,,wirtualnie”. Po drugie samochód ten powinien  służyć  przede wszystkim do przewozu wartości pieniężnych takich jak gotówka, weksle, papiery wartościowe, wyroby jubilerskie. By nie mieć problemów z urzędnikami powinien być także spełniony warunek iż posiadanie bankowozu związane jest z działalnością gospodarczą danego przedsiębiorcy. Ministerstwo finansów zapowiedziało już kontrolę właścicieli aut przerobionych na bankowozy dlatego warto, by przedsiębiorcy byli przygotowani na kontrolę urzędników.  Niewykluczone, że największą korzyść z posiadania tego rodzaju auta czerpać będą przedsiębiorcy przewożący dzienny utarg w gotówce. Rozpowszechnienie tego typu rozwiązań prawdopodobnie będzie powodem sporu między fiskusem a przedsiębiorcami.

Radosław Pluciński

Radca Prawny

Kancelaria Radców Prawnych Plucińska Skowron & Partnerzy

www.ps-kancelaria.pl

Czytaj także

Ekspert:

Flota Auto Biznes

FlotaAutoBiznes to motoryzacyjno-biznesowe czasopismo poświęcone zagadnieniom związanym z zarządzaniem samochodami w przedsiębiorstwach. Magazyn ukazuje się co dwa miesiące.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Range Rover Evoque
Range Rover Evoque

PPK dla pracownika24.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Zawadzka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »