| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > Powierzenie pracownikowi samochodu służbowego

Powierzenie pracownikowi samochodu służbowego

Firma dysponuje flotą samochodów, z których korzystają jej pracownicy. Na jakich zasadach powierzyć samochód pracownikowi? Jak zobowiązać go do odpowiedniej pieczy nad pojazdem?

Powierzenie mienia

Przekazanie pracownikowi samochodu firmowego wiąże się z tzw. przekazaniem mienia i zostało uregulowane przepisami Kodeksu pracy. Ma to o tyle istotne znaczenie, gdyż wpływa na zakres odpowiedzialności pracownika za szkody spowodowane we flocie samochodowej firmy.

Odpowiedzialność pracownika

Przepisy Kodeksu pracy określają zasady odpowiedzialność pracowników względem pracodawcy. Zgodnie art. 115 Kodeksu pracy pracownik ponosi odpowiedzialność za szkodę w granicach rzeczywistej poniesionej straty i tylko za normalne następstwa działania lub zaniechania, z którego wynikła szkoda. Przy tym to na pracodawcy spoczywa obowiązek wykazania odpowiedzialności pracownika oraz wysokości poniesionej szkody (art. 116).

Najważniejszą regułę takiej odpowiedzialności statuuje przepis art. 119, zgodnie z którym odszkodowanie wypłacone przez pracownika nie może przekroczyć jego trzykrotnej pensji. Wyjątkiem jest tutaj umyślne wyrządzenie szkody, kiedy to pracodawca może żądać odszkodowania w pełnej wysokości.

Zobacz serwis: Pracownik

Samochód służbowy

Tak określona odpowiedzialność pracownika byłaby wyjątkowo niekorzystna dla pracodawcy, z którego samochodów korzystają pracownicy.

Pracodawca ma samochód wykorzystywany do swojej działalności o wartości  40 tys. zł. W przypadku całkowitego zniszczenia samochodu i przy założeniu, że jego pracownik zarabia 4 tys. zł miesięcznie, mógłby liczyć na odszkodowanie w wysokości jedynie 12 tys. zł.

Odpowiedzią na takie ujemne efekty jest sytuacja, w której samochód służbowy będzie pracownikowi powierzony. Przepisy Kodeksu pracy wprowadzają bowiem drugi rodzaj odpowiedzialności pracownika względem pracodawcy, tj. za mienie powierzone, w którym to odpowiedzialność ta jest już do pełnej szkody.

Co do zasady odpowiedzialność pracownika za szkody pracodawcy jest limitowana do 3-krotności miesięcznej pensji. W przypadku mienia powierzonego, a takim może być samochód służbowy, odpowiedzialność ta jest nielimitowana. Istotny jest tutaj jednak fakt powierzenia mienia.

Zobacz: Jak wybrać samochód do floty?

Powierzenie mienia

Zgodnie z treścią art. 124 Kodeksu pracy, pracownik któremu powierzono mienie z obowiązkiem zwrotu lub wyliczenia odpowiada w pełnej wysokości za powstałe szkody. Odpowiedzialność pracownika opiera się na zasadzie winy, co oznacza że może się od niej zwolnić, przez wykazanie że szkoda powstała niezależnie od niego.

Samochód służbowy został skradziony pomimo należytego zabezpieczenia go przez pracownika.

Należy jednak pamiętać, że istotnym punktem takiego rozszerzenia odpowiedzialności pracownika jest fakt powierzenia samochodu służbowego pracownikowi. Co prawda, nie ma przy tym obowiązku spisywania umowy między pracodawcą a pracownikiem, lecz dla bezpieczeństwa zaleca się jej zawarcie. Zawierając umowę o powierzeniu samochodu będzie można uniknąć, w przypadku drogi sądowej, często kłopotliwego udowadniania, że samochód został rzeczywiście pracownikowi powierzony.

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Anna Marta Wilczkowska

Nowe Horyzonty®-Szkolenia dla Biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK