| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > Pułapki leasingu: na co uważać zawierając umowę?

Pułapki leasingu: na co uważać zawierając umowę?

Leasing ma coraz więcej zwolenników. Nie należy jednak decyzji o zawarciu umowy leasingu podejmować pochopnie i dokładnie sprawdzić wszystkie zapisy. Na co uważać najbardziej?

Zerwanie umowy

Nie można anulować umowy leasingowej bez żadnych konsekwencji, tak samo jak nie można wymienić sfinansowanego w ten sposób samochodu na inny, co bywa możliwe w umowie wynajmu. Ponadto są w Polsce leasingodawcy, którzy nie umożliwiają zerwania porozumienia wcześniej, niż po 12 miesiącach jego trwania. Należy przygotować się na sytuację, w której może niekoniecznie chcemy sami rozwiązać umowę, lecz jesteśmy do tego zmuszeni. Z takimi przypadkami mamy do czynienia między innymi, gdy nastąpi szkoda całkowita w wyniku wypadku, kradzieży oraz kiedy nie jesteśmy w stanie spłacić rat ze względu na kłopoty finansowe naszej firmy.

Warto więc poszukać firmy, która zażąda w takim przypadku od nas jedynie kapitału pozostałego do spłaty, nie odwołując się do niejasnych schematów i mechanizmów. Im bardziej skomplikowany jest przepis dotyczący zerwania umowy, tym większe prawdopodobieństwo, że leasingodawca będzie za wszelką cenę szukał naszym kosztem dodatkowych źródeł dochodu, co może nie mieć wiele wspólnego z uczciwością i zasadach partnerstwa.

Oprocentowanie

Firmy finansujące stosują bardzo różne rozwiązania w kwestii oprocentowania. Niektórzy uzależniają je od decyzji zarządu i zmiennej polityki firmy. Inni zaś tak konstruują umowy, że wraz ze wzrostem WIBOR rośnie także oprocentowanie naszej raty, natomiast gdy WIBOR spada, to kwota odsetek pozostaje niezmieniona. Warto zatem dokładnie sprawdzić sposób ustalania kosztu finansowania, poszukać takiego leasingodawcy, który konsekwentnie stosuje przejrzyste i uczciwe mechanizmy i u którego wysokość rat leasingowych zależy wprost od stawki WIBOR – zarówno od wzrostu tego wskaźnika, jak i jego obniżki.

Czas trwania umowy

Wybór okresu obowiązywania umowy jest bardzo istotny, nie tylko ze względu na wysokość rat leasingowych, lecz z racji szeregu innych czynników. Rozsądne rozwiązanie stanowi wybranie okresu leasingu najbardziej zbliżonego do przewidywanego okresu eksploatacji samochodu w firmie. Jeśli chcemy wykupić pojazd po okresie obowiązywania umowy, powinniśmy przekalkulować, czy bardziej opłacalny jest dla nas leasing na dwa czy trzy lata, ze względu na spore różnice w oprocentowaniu.

W przypadku finansowania nowego auta możemy nie chcieć decydować się jednak na okres dłuższy niż trzy lata, czyli standardowy okres gwarancji samochodu. Pozwoli nam to uniknąć konieczności finansowania kosztownych napraw pojazdu po jej wygaśnięciu.

Czytaj także

Ekspert:

Flota Auto Biznes

FlotaAutoBiznes to motoryzacyjno-biznesowe czasopismo poświęcone zagadnieniom związanym z zarządzaniem samochodami w przedsiębiorstwach. Magazyn ukazuje się co dwa miesiące.

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Leasing: na co uważać przy zawieraniu umów? fot. Fotolia
Leasing: na co uważać przy zawieraniu umów? fot. Fotolia

Samochód w firmie59.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Rogowska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »