Kategorie

Leasing: umowy na samochody osobowe

Flota Auto Biznes
FlotaAutoBiznes to motoryzacyjno-biznesowe czasopismo poświęcone zagadnieniom związanym z zarządzaniem samochodami w przedsiębiorstwach. Magazyn ukazuje się co dwa miesiące.
Pluciński Radosław
Prawne aspekty umów leasingowych na samochody osobowe Fot. Fotolia
Prawne aspekty umów leasingowych na samochody osobowe Fot. Fotolia
Leasing jest dziś we flotach firmowych bardzo często spotykaną formą utrzymywania parku maszynowego. Sama cena nie jest jednak najważniejsza, istotna jest też sama umowa, która rodzi między stronami wzajemne zobowiązania na określony okres czasu.

W praktyce wyróżnia się kilka postaci leasingu. Podstawową formą jest leasing finansowy, w którym finansujący oddaje korzystającemu rzecz nabytą wcześniej od osoby trzeciej, do używania na czas zazwyczaj odpowiadający okresowi, w jakim zachowuje ona swoją pełną przydatność gospodarczą, a korzystający zobowiązuje się do uiszczania opłat leasingowych. Ich suma za cały okres trwania umowy powinna odpowiadać cenie nabycia tej rzeczy wraz z innymi związanymi z tym kosztami, powiększonej o zysk finansującego.

Ogólne warunki

Z odmienną sytuacją mamy do czynienia w przypadku leasingu operacyjnego. Cechuje go bowiem to, że rzecz będąca przedmiotem leasingu oddawana jest korzystającemu na krótki okres, niepokrywający się z czasem jej gospodarczej przydatności. Opłaty uiszczane przez korzystającego mają zaś postać świadczeń okresowych.

Zobacz też: W jaki sposób udokumentować utratę permanentną?

Zgodnie z art. 7092 Kodeksu cywilnego umowa leasingu powinna zostać zawarta na piśmie pod rygorem nieważności. Ogólną zasadą stosowaną przez finansujących jest przekazywanie wraz z umową leasingu formularza ogólnych warunków leasingu, jako integralna część porozumienia, wiążąca dla obu stron. Postanowienia zawarte w OWL często są bardzo rozległe i szczegółowo regulują poszczególne kwestie. Pomimo to, a może właśnie z tego powodu, korzystający przed zawarciem umowy często nie zapoznają się z regulacjami, co w przypadku ewentualnych sporów z finansującym może skutkować dla nich wieloma niekorzystnymi konsekwencjami.

Szczegółowa analiza umowy

Reklama

Analiza powinna dotyczyć w pierwszej kolejności oczywiście przepisów o opłatach przysługujących finansującemu. Regulacje te w dużej mierze zależą wprawdzie od indywidualnych ustaleń dokonanych przez strony, lecz warto zwrócić uwagę na terminy uiszczania kolejnych opłat leasingowych, ich wysokość i sposób wyliczenia, jak również skutki zapłaty po terminie.

W przypadku leasingu samochodów osobowych, zwłaszcza, gdy korzystającym jest osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, istotne mogą okazać się regulacje odnoszące się do kwestii oddawania przedmiotu leasingu do użytkowania osobom trzecim. Z punktu widzenia korzystającego, istotne może się bowiem okazać szczegółowe określenie, czy poza samym przedsiębiorcą samochodem mogą jeździć jego pracownicy, osoby z nim współpracujące czy też członkowie rodziny.

Wypowiedzenie

Warto również zwrócić uwagę na zapisy określające warunki, w których finansujący uprawniony będzie do wypowiedzenia umowy przed upływem terminu jej obowiązywania. Często bowiem zastrzega się, że dojdzie do tego np. gdy zostanie wszczęte przeciwko niemu postępowanie egzekucyjne, dojdzie do wystąpienia zaległości podatkowych albo z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne, a nawet w przypadku istotnego pogorszenia stanu majątkowego podmiotu korzystającego, mogącego w ocenie finansującego skutkować zagrożeniem zaprzestania wykonywania zobowiązań wynikających z umowy leasingu. Tego typu zapisy przyznają finansującemu duży zakres dowolności w zakresie oceny sytuacji finansowej, co w pewnych przypadkach może stwarzać poważne ryzyko dla korzystającego. 

Zobacz też: Samochód prywatny do celów służbowych: jak rozliczyć koszty?

Co więcej, w ramach uprawnień przysługujących finansującemu, w umowie może się znaleźć zapis, zgodnie z którym korzystający będzie zobowiązany pod rygorem jej wypowiedzenia, do przekazywania finansującemu swoich sprawozdań finansowych, deklaracji podatkowych, czy też zaświadczeń wskazujących na brak zaległości w regulowaniu zobowiązań publicznoprawnych.

Odkup samochodu

Warto również zwrócić uwagę na uregulowania odnoszące się do kwestii odkupu samochodu po zakończeniu okresu obowiązywania leasingu. Zazwyczaj strony zastrzegają w umowie, że po jej upływie korzystający będzie miał prawo nabycia pojazdu będącego przedmiotem leasingu po cenie określonej w umowie lub w stosownym harmonogramie spłat.  Jednocześnie możliwe jest zastrzeżenie stosunkowo krótkiego okresu, w którym możliwe jest wykonanie tego prawa. Warto więc to sprawdzić dokładnie, ponieważ w przypadku, gdyby korzystający uchybił temu terminowi, późniejsze nabycie przedmiotu leasingu może okazać się niemożliwe.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moto
  1 sty 2000
  24 lip 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Emisja CO2: samochody coraz bardziej eko! Hybrydy szczególnie

  Emisja CO2: samochody w zeszłym roku wyemitowały aż o 12 proc. mniej dwutlenku węgla. I co ciekawe, metodą do osiągnięcia celu okazały się hybrydy.

  Nowy DS 4 jest już w Polsce. Ile kosztuje francuska awangarda?

  Nowy DS 4 został oficjalnie pokazany w Polsce. Na razie nad Wisłę dotarły wyłącznie wersje pokazowe. Już dziś poznaliśmy jednak cennik auta.

  Likwidacja szkody z polis upadłych zakładów ubezpieczeń

  Likwidacja szkody z polis upadłych zakładów ubezpieczeń: Kto wypłaca pieniądze? Na czym polega? O czym pamiętać? O tym wszystkim opowiemy dziś.

  Czy UFG zawsze wykryje brak OC?

  Czy UFG zawsze wykryje brak OC? Odpowiedź brzmi... tak. Nie zawsze jednak od razu zorientuje się, że samochód nie miał obowiązkowej polisy.

  Brak OC: regres oznacza dla kierowcy... problemy!

  Brak OC: regres sprawi, że sprawca może zapłacić za szkodę... z własnej kieszeni. Kiedy i na jakiej zasadzie działa regres?

  Nowy Opel Astra 2021. Wyrazisty design i hybrydy

  Nowy Opel Astra 2021 odsłonił swoją twarz. Niemiecki kompakt otrzymał cyfrowy kokpit, paletę jednostek hybrydowych i nowe reflektory pikselowe.

  Najczęściej kradzione samochody w 2020 roku

  Najczęściej kradzione samochody w 2020 roku w Polsce? Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar przeanalizował dane z CEPiK.

  Nowy Opel Mokka [TEST]: ależ jak on patrzy...

  Nowy Opel Mokka przywitał nas efektownym połączeniem kolorów na nadwoziu i... smutnym spojrzeniem. Nie ma jednak powodów do smutku!

  Zmiany w karach dla kierowców 2021. Co szykuje rząd?

  Zmiany w karach dla kierowców 2021 to szeroki blok zmian w systemie karania prowadzących przedstawiony przez rząd. Co zakłada projekt zmian?

  Wysokość składki OC, punkty karne. Nowy pomysł rządu

  Wysokość składki OC i punkty karne, czyli rząd ma pomysł na kolejny bat na kierowców. Popełniasz dużo wykroczeń, zapłacisz wyższe ubezpieczenie.

  Nowe kary dla pijanych kierowców 2021

  Nowe kary dla pijanych kierowców 2021, czyli pomysł rządu na ograniczenie ilości nietrzeźwych prowadzących na polskich drogach.

  Punkty karne kasowane po 2 latach. Nowy pomysł rządu

  Punkty karne kasowane po 2 latach i więcej punktów karnych w czasie jednej kontroli drogowej. To zmiany dla kierowców, które proponuje rząd.

  Mandaty do 5 tys. zł, czyli rząd ma nowy system kar dla kierowców

  Mandaty do 5 tys. zł - ale też tylko za przekroczenie prędkości. Cięższe przewinienia mogą się skończyć karą sięgającą 30 tys. zł. Oto propozycje zmian.

  Nissan Qashqai 2021: pierwsza jazda japońskim crossoverem

  Nissan Qashqai 2021, czyli mieliśmy okazję po raz pierwszy spotkać się z japońskim crossoverem. I spotkanie to odbyło się na polskim gruncie!

  Przejście dla pieszych przez ścieżkę rowerową

  Przejście dla pieszych przez ścieżkę rowerową - jak powinien zachować się pieszy? Jakie zasady go obowiązują? Sprawdziliśmy to.

  Pieszy idący po drodze dla rowerów. Może?

  Pieszy idący po drodze dla rowerów - w jakich przypadkach taki scenariusz jest możliwy? Prawo stawia kilka warunków. Zaraz o nich opowiemy.

  Kara za brak ciągłości OC. Ile wynosi?

  Kara za brak ciągłości OC, czyli co się stanie gdy kierowca zapomni o przedłużeniu obowiązkowej polisy na samochód? Czeka go kara od UFG.

  Regres ubezpieczeniowy OC, czyli pijany kierowca a wypadek

  Regres ubezpieczeniowy OC sprawia, że pijany kierowca musi zwrócić pieniądze wypłacone przez ubezpieczyciela po wypadku. Co warto o nim wiedzieć?

  Peugeot 208 [Test]: wersja GT, 130-konny benzyniak i automat

  Peugeot 208 wreszcie zawitał przed naszą redakcją. Na to auto czekaliśmy naprawdę długo. Chyba było jednak warto - i to pomimo.... czerwonego lakieru.

  Kierowanie ruchem drogowym podczas robót drogowych

  Kierowanie ruchem drogowym podczas robót drogowych wymaga posiadania przez osobę specjalnych uprawnień. Wiedzieliście o tym?

  Jak zostać kierowcą autobusu?

  Jak zostać kierowcą autobusu? Kierowca musi spełnić kilka warunków i potwierdzić swoje predyspozycje właściwym wpisem w prawie jazdy.

  Na wakacje samochodem po Europie. O czym pamiętać?

  Na wakacje samochodem po Europie? Pamiętaj o limitach prędkości, gęstszej sieci fotoradarów i zdecydowanie droższych mandatach.

  Kradzież katalizatora. Autocasco pokryje koszty?

  Kradzież katalizatora. Autocasco obejmuje takie przypadki? Wszystko zależy od oferty przygotowanej przez firmę. Na co uważać kupując AC?

  Toyota Yaris Cross: start produkcji crossovera we Francji

  Toyota Yaris Cross to nowy crossover japońskiej marki. Auto powstało z myślą o Europie i w Europie będzie produkowane. Co wiadomo o modelu?

  Czy odpowiednie znaki drogowe to krok do redukcji CO2?

  Rozszerzony katalog znaków drogowych ze szczególnym uwzględnieniem pojazdów niskoemisyjnych? Nie, to nie jest projekt Szwajcarów, Holendrów, Niemców czy Szwedów, ale rodzima inicjatywa, która zagwarantuje elektromobilności stałe miejsce w krajowym prawie drogowym.