reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > Zmiany w opodatkowaniu firmowych samochodów w 2019 r.

Zmiany w opodatkowaniu firmowych samochodów w 2019 r.

Nadchodzą niekorzystne zmiany dla przedsiębiorców wykorzystujących samochody zarówno dla celów służbowych jak i prywatnych. Jeżeli nowe przepisy wejdą w życie, to dla większości przedsiębiorców koszty uzyskania przychodu spadną z obecnych 100 proc. do 75 proc, co przełoży się na wyższe opodatkowanie.

Szykują się spore zmiany w zakresie opodatkowania samochodów służbowych, z których nie ucieszą się drobni i średni przedsiębiorcy. Otóż rząd planuje obniżenie kosztów uzyskania przychodu dla przedsiębiorców wykorzystujących samochody do celów mieszanych (służbowo-prywatnych).

Jakie koszty uzyskania przychodu po zmianach?

Jeżeli przepisy nowelizacji ustaw o podatkach dochodowych wejdą w życie, to przedsiębiorcy wykorzystujący auta do celów mieszanych wrzucą w koszty tylko 75 % proc (obecnie jest to 100 proc) wydatków związanych z samochodem. Powyższe rozwiązanie wpłynie na wyższe opodatkowanie. Warto zaznaczyć, że pierwotna propozycja Ministerstwa Finansów była znacznie surowsza. We wcześniejszej wersji projektu resort proponował by przedsiębiorcy wykorzystujący auta w celach służbowo-prywatnych mogli odliczyć jedynie 50 % wydatków.

Jak zmiany uzasadnia rząd? Resort finansów twierdzi, że dla celów podatku dochodowego, brak jest regulacji, które określałyby zasady rozliczania kosztów ponoszonych w związku z samochodem osobowym wykorzystywanym zarówno dla celów prowadzonej przez podatnika działalności, jak też dla innych celów. Taka regulacja pojawia się jedynie w ustawie o VAT, której przepisy stanowią, że w omawianym przypadku odliczyć można 50 proc.

MF proponuje by wprowadzić podobną regulację w przepisach dot. podatków dochodowych. W obecnym stanie prawnym z uwagi na brak takowych przepisów, konieczna jest szczegółowa analiza działalności podatnika. Jak tłumaczy resort, (..) badanie faktycznego zakresu korzystania z „firmowego” samochodu osobowego do celów niezwiązanych z prowadzoną działalnością stanowi pole potencjalnych sporów pomiędzy podatnikami a organami podatkowymi (kontroli skarbowej). Sytuacja taka stanowi źródło niepewności po stronie podatników, co do możliwości zakwestionowania danego wydatku jako kosztu uzyskania przychodu i pociąga za sobą konieczność gromadzenia szczegółowej dokumentacji potwierdzającej „biznesowy” charakter danego wydatku związanego z używaniem samochodu osobowego. Powyższe generuje dodatkowe koszty po stronie przedsiębiorców.

Kiedy możliwe 100% koszty?

Nowe przepisy przewidują sytuacje, w których możliwe będzie odliczenie 100 % wydatków związanych z korzystaniem z samochodu także do celów innych niż działalność gospodarcza. Taką możliwość będą mieli jedynie ci przedsiębiorcy, którzy korzystać będą z samochodu wyłącznie do celów biznesowych, przy czym konieczne będzie prowadzenie ewidencji potwierdzającej wykorzystanie samochodu wyłącznie do celów służbowych. Wykorzystywana będzie w tym zakresie ewidencja stosowana dla celów VAT

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Sobieski

Inspektor w Wydziale Księgowości Urzędu Miasta Szczecin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama