reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Aktualizacja informacji podatkowej o samochodzie służbowym: jak to zrobić?

Aktualizacja informacji podatkowej o samochodzie służbowym: jak to zrobić?

Od 1 kwietnia 2014 roku obowiązują nowe przepisy podatkowe. Podatnicy chcąc zmienić sposób wykorzystania danego pojazdu w firmie, muszą niezwłocznie poinformować o tym Urząd Skarbowy. Jak i kiedy to dokładnie zrobić?

Aktualizacja informacji dotyczącej zmiany sposobu wykorzystywania danego pojazdu

Podatnicy mają również obowiązek dokonać aktualizacji złożonej wcześniej informacji, jeżeli nastąpi zmiana wykorzystywania danego pojazdu z wykorzysty­wania wyłącznie do działalności gospodarczej na wykorzystywanie „mieszane" (zmiana wysokości przysługującego odliczenia podatku ze 100% na 50%). W ta­kiej sytuacji aktualizacja informacji powinna zostać dokonana najpóźniej przed dniem, w którym dokonano zmiany wykorzystywania pojazdu. PODSTAWA PRAWNA:

• art. 86a ust. 12 i ust. 14 ustawy o VAT i art. 8 ustawy nowelizującej

Zobacz też: Jakie samochody (pojazdy) są zwolnione z prowadzenia ewidencji przebiegu?

Podatnik posiada samochód osobowy, który wykorzystuje wyłącznie do dzia­łalności gospodarczej i odliczył 100% podatku z tytułu jego nabycia (w kwiet­niu 2014 r.) oraz poniesienia innych wydatków, np. eksploatacyjnych. Od dnia 7 sierpnia 2014 r. samochód ten będzie również wykorzystywany do celów pry­watnych. Informacja powinna zostać złożona najpóźniej w dniu 6 sierpnia 2014 r.

Zmiana wykorzystywania pojazdu musi mieć charakter trwały i stały, potwierdzony obiektyw­nymi okolicznościami, znajdującymi swój wyraz m.in. w zmianie zasad używania pojazdu, okre­ślonych przez podatnika. Krótkookresowe (np. tygodniowe) zmiany wykorzystywania pojazdu wskazują na użytek „mieszany" pojazdu od samego początku ponoszenia wydatków związa­nych z pojazdem - wskazują bowiem na możliwość użytku prywatnego (patrz: omówienie punk­tu dotyczącego zasad używania pojazdu określonych przez podatnika, str. 5 broszury).

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Janiak

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama