reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Aktualizacja informacji podatkowej o samochodzie służbowym: jak to zrobić?

Aktualizacja informacji podatkowej o samochodzie służbowym: jak to zrobić?

Od 1 kwietnia 2014 roku obowiązują nowe przepisy podatkowe. Podatnicy chcąc zmienić sposób wykorzystania danego pojazdu w firmie, muszą niezwłocznie poinformować o tym Urząd Skarbowy. Jak i kiedy to dokładnie zrobić?

Aktualizacja informacji dotyczącej zmiany sposobu wykorzystywania danego pojazdu

Podatnicy mają również obowiązek dokonać aktualizacji złożonej wcześniej informacji, jeżeli nastąpi zmiana wykorzystywania danego pojazdu z wykorzysty­wania wyłącznie do działalności gospodarczej na wykorzystywanie „mieszane" (zmiana wysokości przysługującego odliczenia podatku ze 100% na 50%). W ta­kiej sytuacji aktualizacja informacji powinna zostać dokonana najpóźniej przed dniem, w którym dokonano zmiany wykorzystywania pojazdu. PODSTAWA PRAWNA:

• art. 86a ust. 12 i ust. 14 ustawy o VAT i art. 8 ustawy nowelizującej

Zobacz też: Jakie samochody (pojazdy) są zwolnione z prowadzenia ewidencji przebiegu?

Podatnik posiada samochód osobowy, który wykorzystuje wyłącznie do dzia­łalności gospodarczej i odliczył 100% podatku z tytułu jego nabycia (w kwiet­niu 2014 r.) oraz poniesienia innych wydatków, np. eksploatacyjnych. Od dnia 7 sierpnia 2014 r. samochód ten będzie również wykorzystywany do celów pry­watnych. Informacja powinna zostać złożona najpóźniej w dniu 6 sierpnia 2014 r.

Zmiana wykorzystywania pojazdu musi mieć charakter trwały i stały, potwierdzony obiektyw­nymi okolicznościami, znajdującymi swój wyraz m.in. w zmianie zasad używania pojazdu, okre­ślonych przez podatnika. Krótkookresowe (np. tygodniowe) zmiany wykorzystywania pojazdu wskazują na użytek „mieszany" pojazdu od samego początku ponoszenia wydatków związa­nych z pojazdem - wskazują bowiem na możliwość użytku prywatnego (patrz: omówienie punk­tu dotyczącego zasad używania pojazdu określonych przez podatnika, str. 5 broszury).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

EIB SA

Broker ubezpieczeniowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama