| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Samochodem na narty > Samochodem na narty - zasady panujące na stoku

Samochodem na narty - zasady panujące na stoku

Sezon narciarski w pełni. Przypominamy, jakich zasad należy przestrzegać podczas przebywania na stoku narciarskim.

Samochodem na narty - zasady panujące na stoku

Narty odpowiednio dobrane do wagi i umiejętności, kask bez względu na wiek i wybór tras dostosowanych do możliwości narciarza - to podstawowe zasady, o których trzeba pamiętać na stokach. W pięciu województwach w sobotę zaczynają się ferie zimowe.

Jak mówi PAP Adam Marasek z Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego trzeba zwracać uwagę na to, by narty były "odpowiednio dobrane do naszej wagi, naszych umiejętności, do tego, gdzie będziemy jeździć".

"Trzeba przestrzegać zasad i reguł, jakie obowiązują na trasach, na stacjach narciarskich, musimy dobrać trasy, stoki narciarskie do swoich umiejętności. Gdy trudność trasy przekroczy nasze umiejętności, to nie będzie radości z jazdy dla nas i będzie możliwość spowodowania wypadku, nabawienia się kontuzji, a po co, skoro narciarstwo ma być przyjemnością" - podkreśla Marasek.

Zobacz też: Ubezpieczenie na wyjazd na narty, czy wystarczy EKUZ?

Jak przypomina, są trzy rodzaje tras pod względem trudności - najtrudniejsze oznaczone są czarnym kolorem, trudne - czerwonym, a najłatwiejsze oznaczone są kolorem niebieskim.

Marasek radzi, by przynajmniej na początku nauki jazdy na nartach wynająć instruktora. "Uczymy przede wszystkim bezpieczeństwa. Uczymy, jak poruszać się po stoku, jak wyprzedzać, jak włączać się do ruchu, tak jak w przypadku samochodów - by obserwować tych, którzy jadą z góry, by nie zostać najechanym, by nie spowodować kolizji" - mówi PAP jeden z instruktorów Marek Marzec.

"Dzieci muszą obowiązkowo mieć kask, dorośli niekoniecznie, ale ja jestem zdania, że wszyscy, bez względu na wiek, powinni posiadać kask. Uczymy też jak upadać, bo upadki się zdarzają" - dodaje.

Zobacz też: Przewożenie nart samochodem

16 stycznia zaczynają się ferie w województwach: kujawsko-pomorskim, lubuskim, małopolskim, świętokrzyskim i wielkopolskim. Potrwają do 31 stycznia. Od 23 stycznia do 7 lutego ferie będą mieli uczniowie z województw: podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Od 30 stycznia do 14 lutego z województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego. Jako ostatni - od 13 do 28 lutego - odpoczywać będą uczniowie z województw: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego.(PAP)

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Krajowa Informacja Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »