reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama

Tyrol

Tyrol jest krajem stereotypów, które dadzą się jednak obalić. Większość turystów odwiedza go w zimie, by nacieszyć się widokiem dominujących nad cywilizacją lodowych szczytów. Oraz - by się z nimi zmierzyć.

»Kiedy wyruszacie w góry?« (Und wann geht's hinauf?) Proszę się nie zdziwić, kiedy po przybyciu do Tyrolu krótko po powitaniu zadadzą Państwu to pytanie. Jeszcze mniej powinni się Państwo dziwić, kiedy kilka dni później padnie pytanie: »Czy byli już Państwo na górze?« Pod tymi dwoma pytaniami nie kryje się nic więcej, jak zrozumiała duma Tyrolczyków z uroku i piękna tyrolskiego świata gór; przepychu majestatycznych, potężnych masywów górskich i dolin.

Kraina pośród gór

Z całkowitej powierzchni landu Tyrolu wynoszącej 12 650 km² może być wykorzystane tylko 12%. Pozostała część powierzchni dzieli się na tereny wysoko-alpejskie lub zalesione oraz na lodowce. Nic dziwnego, że Tyrol już od czasów średniowiecznych nosi przydomek »krainy pośród gór«. Niech to będzie nawet na szczycie jakiejś przełęczy, jak Arlberg, Brenner, Gerlos - lub Scharnitzpass z widokiem na dół, czy na dnie doliny z widokiem w górę – w wizjerze i tak będzie to zawsze krajobraz z dominującymi górami.

Drugorzędną sprawą przy tym jest, czy należą one do części Alp Stubaiskich (Stubaier Alpen) i Alp Zillertalskich (Zillertaler Alpen), do grup górskich Samnaun i Verwall (Samnaun- i Verwallgruppe) na południu lub do położonych na północy Alp Lechtalskich (Lechtaler Alpen), do Gór Karwendel i Wetterstein (Karwendel- i Wettersteingebirge) lub do Alp Kitzbühelskich (Kitzbüheler Alpen). Nie można tu zapomnieć o szczytach Dolomitów Lienzkich (Lienzer Dolomiten) i grupy górskiej Venedigergruppe będących charakterystycznymi dla Tyrolu Wschodniego.

Zmierzyć się z naturą

Wraz z górną i dolną doliną rzeki Inn (Inntal), która przez miejscowych nazywana jest Ober- albo Unterland, które są od siebie oddzielone przez stolicę landu Innsbruck wymienia się dwa z czterech charakterystycznych regionów Tyrolu. Podczas gdy z ogólno-tyrolskiego punktu widzenia Außerfern – polityczny okręg Reutte jest pod silnymi wpływami graniczącej Szwabii (Schwaben), Tyrol Wschodni (Osttirol) postrzegany jest często jako część Karyntii (Kärnten).

Liczący 675 000 mieszkańców Tyrol, zaraz po Dolnej Austrii i Styrii, jest trzecim co do wielkości krajem związkowym w Austrii i zajmuje około 13 procent jej powierzchni. Do tego landu przyjeżdża co roku ponad 7 milionów odwiedzających, przy czym więcej w porze zimowej niż w letniej.

Fascynująca przyroda tyrolska jest nie tylko po to, żeby ją podziwiać. Pomaga w odprężeniu, kiedy podczas wędrówki przez zielone doliny bogate w tlen powietrze daje się nam we znaki. Zmierzyć się z naturą – to wydawało się być wcześniej zastrzeżone dla alpinistów.

Narciarstwo

Austriackimi sportowymi idolami są najlepsi narciarze a tereny narciarskie znajdują się w Austrii wszędzie, za wyjątkiem samego Wiednia i Kraju Związkowego Burgenland. Mają one z reguły zawsze coś do zaoferowania - dla każdego rodzaju oczekiwań i różnorodnych wymagań. Ulubione i stosownie ku temu odpowiednio często odwiedzane są stoki narciarskie w Ischgl, Hintertux i Kitzbühel (Tyrol) a także bardziej przytulne i odpowiednie dla rodzin z dziećmi tereny w Wildschönau (Tyrol).

Zamów ofertę szytą "na miarę" lub zimowy katalog.

Wynajmij apartament lub dom w Tyrolu


Wynajmij dom lub apartant na ferie – www.interhome.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Sprawozdawczość budżetowa w praktyce. Objaśnienia, wzory, przykłady199.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Glonek

Radca prawny / Mediator

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama