Kategorie

Kurorty narciarskie w Polsce: Dolny Śląsk

Izabela Miernikiewicz
Głównymi ośrodkami Dolnego Śląska jest Szklarska Poręba oraz Karpacz.
Głównymi ośrodkami Dolnego Śląska jest Szklarska Poręba oraz Karpacz.
Fotolia
Na spragnionych wrażeń miłośników białego szaleństwa czekają ośrodki narciarskie na terenie Dolnego Śląska. Kurorty znajdują się na terenie Karkonoszy, w Masywie Śnieżnika, w Górach Orlickich i Górach Sowich. Niektóre z nich są znane, a inne bardziej kameralne i mniej nowoczesne, lecz warto je odwiedzić, by wśród pięknej przyrody odpocząć od zgiełku miasta.

Szklarska Poręba

Kurort  położony na skraju dwóch pasm Sudetów Zachodnich: Karkonoszy i Gór Izerskich. Jeden z największych i najbardziej obleganych ośrodków w Polsce. Tutaj odbywa się narciarski  Bieg Piastów. Bez problemów można uprawiać zarówno narciarstwo zjazdowe jak i biegowe. Narciarze mają do dyspozycji 20 stoków, w tym 6 mieszczących się na Szrenicy (1362 m n.p.m.). Wjazd na górę umożliwiają dwa wyciągi orczykowe i nowoczesna, sześcioosobowa kolej linowa „Karkonosze Express”. Jest ona najnowocześniejszym i najdłuższym wyciągiem w kraju. Trasy (ponad 12 km na terenie samego Ski Aeena Szrenica) są oświetlone i sztucznie dośnieżane. Stopnie trudności tras są dostosowane zarówno do zupełnych laików jak i profesjonalistów. Najdłuższą nartostradą W Szklarskiej Porębie jest Lolobrygida i liczy ok. 4500 m. Nie zapomniano o najmłodszych, dla których przygotowano wyciąg i teren do nauki. Na terenie ośrodka można skorzystać z usług wypożyczalni sprzętu i instruktorów nauki jazdy na nartach, snowboardzie i skituringu. Specyficzny klimat w tym regionie, zbliżony do alpejskiego, jest odpowiedzialny za długi sezon narciarski trwający do marca, a nawet kwietnia, kiedy to można szusować na stoku w wiosennym słońcu. Narciarze biegowi znajdą trasy dla siebie w Ośrodku Narciarstwa Biegowego i Biathlonu w Jakuszycach. Oferuje on ponad 100 km tras dla amatorów i wyczynowców. W sumie 14 tras typowo wyczynowych i spacerowych, położonych głównie na terenie Gór Izerskich, może być ze sobą łączona w różny sposób. Istnieje możliwość wypożyczenia sprzętu narciarskiego. W 2012 roku Szklarska Poręba będzie gospodarzem Pucharu Świata w narciarstwie klasycznym. Alternatywą dla narciarstwa zjazdowego na zatłoczonych stokach jest skituring. Narciarze poruszają się na nartach zbliżonych do biegowych. Wędrują bliżej natury, tam gdzie zwykły turysta nie dotrze, a także zjeżdżają ze stoków. Zamiast nart, rodzice z dziećmi mogą odwiedzić Rodzinny Park Rozrywki czynny przez cały rok. Dobrze przygotowana baza noclegowa i gastronomiczna ułatwia turystom organizacje pobytu.

Zobacz też: Narty w Polsce: Małopolska

Karpacz

Miejscowość położona w dolinie Łomnicy, u podnóża Śnieżki. Liczy ok. 6 tys. mieszkańców. Godnym uwagi obiektem zabytkowym jest świątynia Wang, zbudowana w XII w. w Norwegii, a w 1842 r. przeniesiona do Polski. Tereny narciarskie znajdują się w mieście Karpacz i kompleksie Kopa (dla bardziej zaawansowanych). W Karpaczu znajduje się rynna snowboardowa z homologacją FIS. Miasto przygotowało 13 wyciągów przy stokach (w sumie 28), głównie z niedługimi trasami dla początkujących, ale położonymi blisko centrum. Większość stoków jest oświetlona, a przy nich znajdują się wypożyczalnie nart. W mieście, w trakcie sezonu funkcjonuje też kilka lodowisk, w tym jedno całoroczne. Szeroka baza noclegowa zapewnia zakwaterowane turystom o różnej zasobności portfela, a szkółki narciarskie pomagają rozpocząć przygodę z narciarstwem. Bardziej doświadczeni narciarze i snowboardziści wybierają bardziej zróżnicowane tereny Kopy, z trudniejszymi trasami. Narciarze biegowi mogą skorzystać z trasy (ok. 2,5 km) położonej w Karpaczu Górnym i trasy biegowej (liczącej ponad 13 km) przy schronisku "Dom Śląski". W Karpaczu mali i duzi mogą skorzystać z toru saneczkowego oraz toru śniegowego do uprawiania snowtubingu, czyli jazdy na „śnieżnych dętkach”, co jest dedykowane dla młodszej kadry narciarskiej.

Dziwiszów

Mikrostacja Sportów Zimowych położona jest u stóp Łysej Góry (708 m n.p.m.) umożliwia skorzystanie z kilku wyciągów i tras narciarskich. Trasy są umiarkowanie trudne, dlatego zachęcają tych, którzy chcą nauczyć się jeździć na nartach i doskonalić swoje umiejętności.

Jedlina Zdrój

Wyciąg narciarski ,,Karolinka'' i pobliska trasa biegowa pozwala spędzić mile wolny dzień. Można skorzystać ze szkółki i wypożyczalni. Obok funkcjonuje także lodowisko.

Świeradów Zdrój

Rozwijający się ośrodek narciarski położony w centrum Gór Izerskich słynie z leczniczego mikroklimatu. Trasa zjazdowa liczy ok 2.5 km, a poszczególne odcinki są zróżnicowane pod względem trudności. Zaspokaja oczekiwania stawiających na nartach lub snowboardzie swoje pierwsze kroki, a i zaawansowani sportowcy nie będą się tu nudzić. Oświetlenie i armatki śnieżne wspomagają organizatorów, kiedy pogoda nie dopisuje. Górny fragment trasy stanowi również punkt rozbiegowy dla paralotni. Dla amatorów akrobacji narciarskich ośrodek SKI&SUN Świeradów przygotował snowpark z przeszkodami, a korzystający z parku mają do dyspozycji wyciąg orczykowy. Nie brakuje tu także kadry instruktorskiej, która może pomóc i zadbać o bezpieczeństwo przy pierwszych zjazdach. Dla dzieci wyodrębniono specjalny ogródek do nauki jazdy. Ośrodek dysponuje także wypożyczalnią sprzętu narciarskiego i snowboardowego. Kurort posiada kolej gondolową umożliwiającą szybkie i komfortowe przemieszczanie się na stok. Poza narciarstwem turyści mogą wybrać się na górską wędrówkę lub spacer.

Zobacz też: Kurorty narciarskie: Austria

Bielice

Dobrze przygotowany stok narciarski z czterema trasami, sztucznie naświetlany, naśnieżany i ratrakowany. Na dolnej stacji funkcjonuje wypożyczalnia sprzętu i gastronomia. Szczególnie przyjazny dla rodzin z dziećmi i chcących zdobyć doświadczenie w jeździe na nartach.

Czarna Góra

Kompleks położony w Siennej. Znajdują się tu nowoczesne wyciągi: kolej krzesełkowa, 8 wyciągów talerzykowych oraz karuzela narciarska. Trasy zjazdowe (12) liczą 8 km, z czego połowa jest sztucznie naśnieżana. Bardzo dobre warunki na trasach o różnym stopniu trudności, mile zaskoczą turystów na nartach i desce. Rozbudowana baza gastronomiczna, instruktorska oraz  wypożyczalnie sprzętu narciarskiego, dbają o to by gościom niczego nie zabrakło. W okolicy istnieje możliwość nauki jazdy i wypożyczenia skuterów śnieżnych, także można wybrać się na przejażdżkę leśnymi trasami. Okolica stanowi też znakomity teren do uprawiania narciarstwa biegowego. W rejonie Spalonej i Lasówki, w Górach Bystrzyckich, można znaleźć sieć dobrze utrzymanych, atrakcyjnych tras zjazdowych. Na terenie gminy Bystrzyca jest ich ok. 40 km i mają swoją kontynuację po czeskiej stronie granicy, ze względu na to, że powstawały w ramach wspólnego projektu. Na szczycie Czarnej Góry (1205 m n.p.m.) znajduje się także najlepszy punkt widokowy w Masywie Śnieżnika. Wieża mająca 14 metrów jest dostępna dla wszystkich. Można dostać się tam koleją linową z Siennej lub szlakami pieszymi z Międzygórza (5 km; niebieski) oraz z Przełęczy Puchaczówka (2 km; czerwony).

Czarnów

Na dwóch stokach znajdziemy łącznie cztery trasy, łatwe i średnie. Trasy są urozmaicone i szerokie, dlatego nawet dzieci będą tu czuć się świetnie. Wypożyczalnia sprzętu w Kamiennej Górze obsługuje narciarzy.

Kamienica

Stacja narciarska położona na stokach Góry Oliwnej, w Masywie Śnieżnika. Odległa 3 km od Stronia Śląskiego. Stacja oferuje narciarzom 5 wyciągów i 4 sztucznie naśnieżane i ratrakowane trasy o długości sumarycznej ok. 1,5 km. Dwie nartostrady są oświetlane. Dostęp do wyciągów jest możliwy z miejscowości Kamienica i Bolesławów, gdzie można bezpłatnie zaparkować auto i posilić się przed lub po zjazdach. Ceny są atrakcyjne, szkółka narciarska mieści się w stacji Kamienica.

Zobacz też: Co warto mieć w aucie jadąc na narty?

Lądek Zdrój

Niewielka stacja narciarska położona na północnych stokach Trojaka, oddalona od części uzdrowiskowej miejscowości o ok. 300 m. Na oświetlony stok prowadzą dwa nowoczesne wyciągi narciarskie, a w dół można zjechać jedną z trzech tras, z czego dwie przeznaczone są dla początkujących narciarzy, zaś jedna dla bardziej zaawansowanych. Wodoleczniczy kurort jest przeznaczony przede wszystkim dla pacjentów z chorobami reumatycznymi, ortopedycznymi i neurologicznymi.

Lubawka

Stacja jest położony na północnym zboczu Świętej Góry (701 m.n.p.m.), w odległości 2 km od Lubawki. Dwa wyciągi są sztucznie naśnieżane i oświetlane, jeden przystosowany dla dzieci. Na miejscu można skorzystać z usług wypożyczalni sprzętu i instruktora nauki jazdy.

Międzygórze

Malowniczo położony wyciąg narciarski, do którego można dojechać terenową ,,taksówką’’, jest usytuowany blisko centrum miejscowości. Z oświetlonego stoku prowadzi trasa o długości 350 m, a na dole na zmarzniętych czeka palące się ognisko. Miejsce dla podchodzących rekreacyjnie do narciarstwa i ceniących spokój. Na zboczu Lesieńca położony jest atrakcyjny dla najmłodszych Ogród Bajek. Wykonane z konarów drzew i kamieni motywy baśniowe stoją w otoczeniu ogrodowych roślin ozdobnych i tych typowych dla gór. Na terenie miejscowości znajduje się też łatwo dostępny rezerwat, a w nim można obejrzeć najwyższy wodospad w Masywie Śnieżnika, jeden z najwyższych w Sudetach „Wodospad Wilczki”. Teren rezerwatu przystosowany jest do zwiedzania. Nad wodospadem znajduje się mostek, a wokół niego wyznaczono ścieżki oraz schodki prowadzące do tarasów widokowych, tak by można było oglądać wodospad i wąwóz ze wszystkich stron.

Rzeczka

Stacja posiadająca cztery wyciągi i kilka tras zjazdowych położonych na przełęczy Sokola (750 m n.p.m.), na północno - wschodnim stoku góry Sokół  (862 m n.p.m). Na terenie stacji można skorzystać z oferty dwóch wypożyczalni sprzętu narciarskiego i snowboardowego oraz z pomocy instruktora.

Zobacz też: Narty: Podkarpacie

Kudowa Zdrój

Dolina Sportów Zimowych pod Świnim Grzbietem- ośrodek położony 1 km od centrum Kudowy Zdroju. Znaleźć tam można wyciąg narciarski o długości 200 m oraz tor do snowtubingu dla dzieci i dorosłych. Dzięki oświetleniu stok jest czynny w godzinach wieczornych. Szkoła narciarska czeka na tych, którzy chcą stawiać pierwsze kroki na nartach. W ośrodku nie ma możliwości uprawiania snowboardu.

Zieleniec

Największy ośrodek narciarski w Kotlinie Kłodzkiej, w paśmie Gór Orlickich, jest dzielnicą Dusznik Zdroju. Panuje tu specyficzny mikroklimat, wywołany nietypowym układem ciśnieniowym mas powietrza, który powoduje zwiększenie produkcji czerwonych ciałek krwi w organizmie. Zapewnia to znakomite samopoczucie narciarzom. Zieleniec oferuje 28 wyciągów i 10 przygotowanych stoków, z których osiem dzięki oświetleniu jest dostępna także wieczorem. Trasy zjazdowe są bardzo zróżnicowane pod względem stopnia trudności, dlatego chętnie przyjeżdżają tu początkujący i doświadczeni miłośnicy białego szaleństwa. Uprawiający snowboard i lubiący akrobacje mogą skorzystać z przygotowanego snowparku. Stoki są w razie potrzeby sztucznie naśnieżane. Na miejscu można wypożyczyć sprzęt i skorzystać z pomocy instruktora.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moto
  1 sty 2000
  26 lip 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Emisja CO2: samochody coraz bardziej eko! Hybrydy szczególnie

  Emisja CO2: samochody w zeszłym roku wyemitowały aż o 12 proc. mniej dwutlenku węgla. I co ciekawe, metodą do osiągnięcia celu okazały się hybrydy.

  Nowy DS 4 jest już w Polsce. Ile kosztuje francuska awangarda?

  Nowy DS 4 został oficjalnie pokazany w Polsce. Na razie nad Wisłę dotarły wyłącznie wersje pokazowe. Już dziś poznaliśmy jednak cennik auta.

  Likwidacja szkody z polis upadłych zakładów ubezpieczeń

  Likwidacja szkody z polis upadłych zakładów ubezpieczeń: Kto wypłaca pieniądze? Na czym polega? O czym pamiętać? O tym wszystkim opowiemy dziś.

  Czy UFG zawsze wykryje brak OC?

  Czy UFG zawsze wykryje brak OC? Odpowiedź brzmi... tak. Nie zawsze jednak od razu zorientuje się, że samochód nie miał obowiązkowej polisy.

  Brak OC: regres oznacza dla kierowcy... problemy!

  Brak OC: regres sprawi, że sprawca może zapłacić za szkodę... z własnej kieszeni. Kiedy i na jakiej zasadzie działa regres?

  Nowy Opel Astra 2021. Wyrazisty design i hybrydy

  Nowy Opel Astra 2021 odsłonił swoją twarz. Niemiecki kompakt otrzymał cyfrowy kokpit, paletę jednostek hybrydowych i nowe reflektory pikselowe.

  Najczęściej kradzione samochody w 2020 roku

  Najczęściej kradzione samochody w 2020 roku w Polsce? Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar przeanalizował dane z CEPiK.

  Nowy Opel Mokka [TEST]: ależ jak on patrzy...

  Nowy Opel Mokka przywitał nas efektownym połączeniem kolorów na nadwoziu i... smutnym spojrzeniem. Nie ma jednak powodów do smutku!

  Zmiany w karach dla kierowców 2021. Co szykuje rząd?

  Zmiany w karach dla kierowców 2021 to szeroki blok zmian w systemie karania prowadzących przedstawiony przez rząd. Co zakłada projekt zmian?

  Wysokość składki OC, punkty karne. Nowy pomysł rządu

  Wysokość składki OC i punkty karne, czyli rząd ma pomysł na kolejny bat na kierowców. Popełniasz dużo wykroczeń, zapłacisz wyższe ubezpieczenie.

  Nowe kary dla pijanych kierowców 2021

  Nowe kary dla pijanych kierowców 2021, czyli pomysł rządu na ograniczenie ilości nietrzeźwych prowadzących na polskich drogach.

  Punkty karne kasowane po 2 latach. Nowy pomysł rządu

  Punkty karne kasowane po 2 latach i więcej punktów karnych w czasie jednej kontroli drogowej. To zmiany dla kierowców, które proponuje rząd.

  Mandaty do 5 tys. zł, czyli rząd ma nowy system kar dla kierowców

  Mandaty do 5 tys. zł - ale też tylko za przekroczenie prędkości. Cięższe przewinienia mogą się skończyć karą sięgającą 30 tys. zł. Oto propozycje zmian.

  Nissan Qashqai 2021: pierwsza jazda japońskim crossoverem

  Nissan Qashqai 2021, czyli mieliśmy okazję po raz pierwszy spotkać się z japońskim crossoverem. I spotkanie to odbyło się na polskim gruncie!

  Przejście dla pieszych przez ścieżkę rowerową

  Przejście dla pieszych przez ścieżkę rowerową - jak powinien zachować się pieszy? Jakie zasady go obowiązują? Sprawdziliśmy to.

  Pieszy idący po drodze dla rowerów. Może?

  Pieszy idący po drodze dla rowerów - w jakich przypadkach taki scenariusz jest możliwy? Prawo stawia kilka warunków. Zaraz o nich opowiemy.

  Kara za brak ciągłości OC. Ile wynosi?

  Kara za brak ciągłości OC, czyli co się stanie gdy kierowca zapomni o przedłużeniu obowiązkowej polisy na samochód? Czeka go kara od UFG.

  Regres ubezpieczeniowy OC, czyli pijany kierowca a wypadek

  Regres ubezpieczeniowy OC sprawia, że pijany kierowca musi zwrócić pieniądze wypłacone przez ubezpieczyciela po wypadku. Co warto o nim wiedzieć?

  Peugeot 208 [Test]: wersja GT, 130-konny benzyniak i automat

  Peugeot 208 wreszcie zawitał przed naszą redakcją. Na to auto czekaliśmy naprawdę długo. Chyba było jednak warto - i to pomimo.... czerwonego lakieru.

  Kierowanie ruchem drogowym podczas robót drogowych

  Kierowanie ruchem drogowym podczas robót drogowych wymaga posiadania przez osobę specjalnych uprawnień. Wiedzieliście o tym?

  Jak zostać kierowcą autobusu?

  Jak zostać kierowcą autobusu? Kierowca musi spełnić kilka warunków i potwierdzić swoje predyspozycje właściwym wpisem w prawie jazdy.

  Na wakacje samochodem po Europie. O czym pamiętać?

  Na wakacje samochodem po Europie? Pamiętaj o limitach prędkości, gęstszej sieci fotoradarów i zdecydowanie droższych mandatach.

  Kradzież katalizatora. Autocasco pokryje koszty?

  Kradzież katalizatora. Autocasco obejmuje takie przypadki? Wszystko zależy od oferty przygotowanej przez firmę. Na co uważać kupując AC?

  Toyota Yaris Cross: start produkcji crossovera we Francji

  Toyota Yaris Cross to nowy crossover japońskiej marki. Auto powstało z myślą o Europie i w Europie będzie produkowane. Co wiadomo o modelu?

  Czy odpowiednie znaki drogowe to krok do redukcji CO2?

  Rozszerzony katalog znaków drogowych ze szczególnym uwzględnieniem pojazdów niskoemisyjnych? Nie, to nie jest projekt Szwajcarów, Holendrów, Niemców czy Szwedów, ale rodzima inicjatywa, która zagwarantuje elektromobilności stałe miejsce w krajowym prawie drogowym.