REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kurorty narciarskie w Polsce: Podkarpacie

Izabela Miernikiewicz
Podkarpacie owszem, kojarzy się ze sportami górskimi, lecz dotyczy to głównie chodzenia po górach i wspinaczki.
Podkarpacie owszem, kojarzy się ze sportami górskimi, lecz dotyczy to głównie chodzenia po górach i wspinaczki.

REKLAMA

REKLAMA

Po Małopolsce czas na Podkarpacie. Ośrodki narciarskie w Bieszczadach i Beskidzie Niskim są bardziej kameralną, lecz interesującą alternatywą dla przepełnionego Zakopanego czy Szklarskiej Poręby.

Województwo podkarpackie jest bogate w walory przyrodnicze i krajoznawcze. Turysta może liczyć na piękne krajobrazy podczas wędrówek i ciekawe zabytki, a także teren do odpoczynku - także zimą. Na mapie zimowych kurortów można znaleźć kilka miejscowości godnych odwiedzenia.

REKLAMA

Zobacz też: Narty w Polsce: Małopolska

Ustrzyki Dolne

Jest to największy ośrodek narciarski na Podkarpaciu, położony w pobliżu wschodniej granicy Polski. Posiada dwie stacje - Laworta (długość tras ponad 3,5 km) i Gromadzyń (długość tras ok. 2,5 km). Stok jest oświetlony i sztucznie naśnieżany. Pierwsza stacja posiada trzy wyciągi oraz oferuje wypożyczalnie, serwis sprzętu i szkółkę narciarską. Z górnych partii prowadzą dwie nartostrady o największej różnicy poziomów na tym obszarze, jedna dla zaawansowanych, a druga dla początkujących. Dla tych drugich przygotowano także specjalny wyciąg przeznaczony do nauki. Gromadzyń z kolei posiada cztery wyciągi i trzy różne trasy. Trasy są oświetlone, sztucznie naśnieżane i ratrakowane. Nie brakuje też wypożyczalni i szkółki narciarskiej.

Zobacz też: Kurorty narciarskie: Słowacja

Arłamów

Miejscowość położona na północ od Ustrzyk Dolnych. Działają tu dwa wyciągi orczykowe i funkcjonują trzy trasy: bardzo łatwa, łatwa i trudna. Stok jest nasłoneczniony, oświetlony oraz naśnieżany, dzięki czemu jest tu odpowiednia warstwa śniegu nawet wtedy, gdy pogoda nie dopisuje. Warunki narciarskie utrzymują się tutaj od połowy grudnia do połowy marca.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Babica

Stacja narciarska "Lodowiec Babica" położona jest na wysokości 320 m n.p.m., w odległości 17 km od Rzeszowa. Do dyspozycji narciarzy są trzy wyciągi i dwie oświetlone trasy o łącznej długości prawie 1 km. Przyjazny teren dla początkujących. Istnieje możliwość wypożyczenia sprzętu.

Zobacz też: Kurorty narciarskie: Norwegia

Karlików

Wyciąg położony jest na północnym stoku góry Kamień. W Karlikowie do dyspozycji są dwie trasy o długości 1200 metrów i jeden wyciąg do nauki jazdy dla dzieci i początkujących. Teren jest oświetlony, dośnieżany i ratrakowany. Na dole stacji istnieje możliwość noclegu, oraz wypożyczenia sprzętu narciarskiego. Od sezonu 2011/12 czynny jest snowpark dla miłośników deski. Istnieje również możliwość skorzystania z usług instruktora narciarstwa i snowboardu.

Bystre

Miejscowość położona w Zachodnich Bieszczadach, w pobliżu Baligrodu. Ośrodki wczasowe w okolicy zapewniają bazę noclegową i gastronomiczną. Na turystów czeka jeden wyciąg, którym można wjechać na szczyt góry Dzidowej i dwie trasy narciarskie, oświetlone i naśnieżane. Jedna z nich przeznaczona jest dla początkujących, zaś druga dla zaawansowanych. Przy dolnej stacji znajduje się wypożyczalnia sprzętu i szkoła narciarska.

Zobacz też: Co warto mieć w aucie jadąc na narty?

Gogołów

Stacja Pod Dziedzicem oddalona o 30 min jazdy autem od Rzeszowa. Są tu dwa pojedyncze wyciągi orczykowe o długości 500 metrów każdy. Trasy są sztucznie naśnieżane oraz oświetlone. Można także skorzystać z wypożyczalni, bufetu, szkółki narciarskiej oraz parkingu.

Puławy Górne

W środkowej części Beskidu Niskiego, na szczycie góry Kiczery znajduje się Ośrodek Sportów Zimowych KiczeraSki, który oferuje trzy wyciągi dla narciarzy i snowboardzistów. Przygotowano trzy trasy zjazdowe o różnym stopniu trudności (bardzo łatwa, średnia i trudna). Dla początkujących udostępniono krótki wyciąg do nauki jazdy, a dla narciarzy wolących bieganie, trasę biegową. Stok jest oświetlany i naśnieżany. Przy parkingu znajduje się wypożyczalnia sprzętu, szkółki narciarska (narciarstwa i snowboardu) i bar. Znajdujący się w ośrodku snowpark został zmodernizowany na sezon 2011/12, zainstalowano wyciąg talerzykowy, nagłośnienie i urozmaicono tor przeszkód. Zaletą ośrodka jest bardzo długi na tym obszarze sezon narciarski, rozpoczynający się w listopadzie i trwający do końca kwietnia.

Zobacz też: Co należy sprawdzić przed wyjazdem na narty?

Cisna

Bacówka w Cisnej położona na 668 m n.p.m. znajduje się u podnóża góry Hon. Wyciąg i trasa przy bacówce ,,Pod Honem’’ są oświetlone i zapraszają nie tylko swoich gości. Drugi wyciąg i łatwa trasa znajduje się przy gospodarstwie agroturystycznym ,,Dybasiówka’’.

Lesko

Miasteczko nad Sanem, w pobliżu bieszczadzkich szczytów, odległe od Ustrzyk Dolnych o ok. 25 km. W przerwie między nartami można udać się na wycieczkę po okolicy lub do naszych sąsiadów. Jest to bowiem niedaleko przejść granicznych ze Słowacją w Barwinku (60 km), z Ukrainą w Krościenku (30 km) i w Medyce (80 km). Stoki dla dwóch stacji narciarskich, położone na Górze Gruszy. Jedna-Huzele, usytuowana  przy moście na Sanie, dysponuje podwójnym wyciągiem orczykowym. Z górnej stacji prowadzą 3 trasy różniące się pod względem trudności i długości. Stok jest oświetlany i ratrakowany. Przy ośrodku jest możliwość wypożyczenia sprzętu. Druga stacja to Lesko-Ski, gdzie na górę wciągają dwa wyciągi o długości 750 metrów każdy. Prędkość wyciągu może być dostosowana w razie potrzeby do indywidualnych potrzeb narciarzy, np. dla zorganizowanych grup dzieci. Stok, na którym położone są wyciągi jest oświetlany, sztucznie naśnieżany i przygotowywany ratrakiem. Można wybrać jedną z dwóch średnio trudnych tras. Na dole znajduje się parking, hotel, bar i szkółka narciarska. Ośrodek oferuje możliwość wydzielenia miejsca dla saneczkarzy poza głównymi trasami wyciągu. Dla snowboardzistów przygotowano snowpark z przeszkodami. Poza tym kompleks organizuje wycieczki jednodniowe do Lwowa, na Węgry i Słowację. Można także wybrać się na przejażdżkę skuterem śnieżnym lub kuligiem.

Zobacz też: Kurorty narciarskie: Francja

Handzlówka

Wyciąg narciarski ,,Staś’’ dysponuje dwiema trasami o średniej trudności.

Przemyśl

Stok narciarski usytuowany na północno-zachodnim zboczu góry Zniesienie, jest bardzo dobrze przygotowany. Działają tu dwa wyciągi krzesełkowe i trzy trasy narciarskie o różnym stopniu trudności i nachylenia. Trasy są w razie potrzeby sztucznie naśnieżane, oświetlone i przygotowywane ratrakiem. Na górze działa punkt gastronomiczny oraz wypożyczalnia sprzętu narciarskiego. Do dyspozycji początkujących jest ,,ośla łączka”. Po nartach można poszaleć na całorocznym torze saneczkowym, albo skorzystać z oferowanego przez miasto lodowiska lub basenu. Stacja narciarska w Przemyślu jest największym tego typu obiektem rekreacyjnym w Polsce, mieszczącym się w granicach miasta. Na szczycie stoku, znajduje się także największy w kraju wiadukt narciarski.

Chyrowa

Stacja Chyrowa-ski, położona w Beskidzie Niskim, niedaleko Dukli, dysponuje oświetlonym, naśnieżanym i ratrakowanym stokiem o szerokości 130m. Narciarze mogą skorzystać z trzech wyciągów i czterech tras, o różnej trudności i łącznej długości ok. 3 km. Przy wejściu na stok zlokalizowana jest wypożyczalnia sprzętu narciarskiego i snowboardowego.

Zobacz też: Kurorty narciarskie: Czechy

Kalnica

Wyciąg Kalnica usytuowany jest w centrum Bieszczad Wysokich i oferuje trzy trasy, o różnym stopniu trudności. Do  dyspozycji narciarzy jest także parking, wypożyczalnia sprzętu narciarskiego i serwis. Działa tam też szkółka narciarska i snowboardowa. Czas po nartach można urozmaicić jazdą skuterami śnieżnymi, kuligiem lub bieganiem na nartach.

Rymanów – Zdrój

Wyciąg znajduje się na północnym stoku góry Mogiła. Stok w ciągu całego sezonu znajduje się w cieniu lasu. Jest sztucznie zaśnieżany, także kiedy śniegu brakuje, trasę przygotowuje się ratrakiem. Trasa jest położona na terenie trawiastym. Dla korzystających ze stoku dostępna jest wypożyczalnia sprzętu. W pobliżu miejscowości znajduje się też drugi wyciąg w Bałuciance, oddający do dyspozycji narciarzy wyciąg orczykowo-talerzykowy i dwie trasy (dla początkujących i bardziej zaawansowanych). Narciarze biegowi i miłośnicy jazdy na sankach też znajdą coś dla siebie. Istnieje możliwość skorzystania z pomocy instruktora.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

REKLAMA

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

Test: Nissan Ariya e-4ORCE 394 KM. To hot-SUV o napędzie elektrycznym

Elektryczny SUV nie kojarzy się z emocjami? Pomyślicie tak tylko dlatego, że jeszcze nigdy nie jeździliście prawie 400-konną Ariyą. Z tym autem niewiele modeli sportowych ma szansę podczas startu spod świateł. A to nie koniec jej zalet.

Wielki potencjał zielonej logistyki, na który długo jeszcze poczekamy [ESG w logistyce 2024-2030]

REKLAMA

Będą nowe stawki za badania psychologiczne kierowców

Ministerstwo Zdrowia chce podnieść stawkę za badania psychologiczne kierowców. Aktualna stawka obowiązuje już dekadę. Ile ma wynosić nowa?  

Polski rynek ze wzrostami sprzedaży w 2024 r. Auta osobowe drożeją, a dostawcze... tanieją

Blisko 50 tys. fabrycznie nowych aut osobowych. Na tyle został wyceniony rynek w Polsce w marcu. Lider? Ten jest tylko jeden. Pozycję zachowuje Toyota.

REKLAMA