REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Samochodem na narty: Słowacja

Kajetan Puszek
Max Trela
Kalinowski Marcin
Samochodem na narty: Słowacja
Samochodem na narty: Słowacja

REKLAMA

REKLAMA

Przed wyjazdem na narty w słowackie kurorty zaczerpnijmy niezbędnych informacji na temat obowiązujących tam przepisów o ruchu drogowym. Posiadanie kamizelki odblaskowej w kabinie kierowcy jest na terenie kraju naszych sąsiadów obligatoryjne – inaczej niż w przypadku większości krajów europejskich.

Przed wyjazdem na narty na Słowację zapoznajmy się obowiązującymi przepisami, które są odmienne w różnych krajach europejskich. W okresie od 15 XI do 15 III obligatoryjne jest używanie opon zimowych na terytorium Słowacji. Kamizelka odblaskowa musi znajdować się w kabinie samochodu – inaczej jak to jest w większości krajów europejskich. Podczas opuszczania samochodu w wyniku awarii – kierowca i pasażerowie – muszą wykonywać wszelkie czynności w kamizelkach odblaskowych.

REKLAMA

Zobacz też: Wyjazd samochodem na narty za granicę

REKLAMA

Jeżeli nie zastosujemy się do tego przepisu to grozi nam mandat w wysokości 50 euro. Słowackie przepisy drogowe regulują obowiązek posiadania trójkąta ostrzegawczego, kompletu zapasowych żarówek i bezpieczników, podnośnika samochodowego i linki holowniczej. Musimy zdawać sobie sprawę, że słowackie władze bardzo restrykcyjnie egzekwują przepisy panujące na swoich drogach.

Na autostradach i drogach ekspresowych samochód osobowy może maksymalnie osiągać prędkość 130 km/h. Na drogach ekspresowych prędkość maksymalna wynosi 90 km/h. W terenie zabudowanym samochody osobowe mogą osiągać maksymalną prędkość 50 km/h a w niezabudowanym 90 km/h.

Winiety i mandaty

W Słowacji obowiązują winiety, które należy przykleić w prawym górnym rogu szyby po stronie kierowcy. Winiety obowiązkowe są tylko na drogach szybkiego ruchu. Za 7-dniową winietę będziemy musieli zapłacić 7 euro (ok. 27 zł), 30 –dniowa to koszt 14 euro ( 54 zł) a roczna kosztuje 50 euro (ok.194 zł).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Za przekroczenie prędkości grozi nam do 830 euro (do 3212zł). Jeżeli wieziemy ze sobą sprzęt narciarski w bagażniku to musimy to dostosować do możliwości pojazdu – mandat kosztuje od 166 do 830 euro.

Przepisy w pigułce

  • obowiązek zapinania pasów
  • max. zawartość alkoholu we krwi 0,0 promila
  • motocykle w ciągu dnia 365 dni w roku muszą jeździć w włączonymi z światłami
  • telefonowanie podczas jazdy dozwolone jest tylko przy korzystaniu z zestawu głośnomówiącego
  • dzieci poniżej 12 roku życia lub mniejsze niż 1,50m mogą podróżować tylko w siedzonkach dla dzieci
  • w przypadku prowadzenia nie swojego auta trzeba posiadać "pełnomocnictwo"

Kontrola policyjna na Słowacji

REKLAMA

Jeśli chodzi o specyficzne wymagania to na Słowacji musimy pamiętać o dwóch sprawach. Po pierwsze o wspomnianych wcześniej kamizelkach odblaskowych, które warto kupić w Polsce, bo na miejscowej stacji benzynowej mogą kosztować nawet 5 razy więcej!

Druga sprawa to wszelkiego rodzaju antyradary. Z urządzeń takich NIE WOLNO KORZYSTAĆ i jeśli zostaniemy złapani na gorącym uczynku grozi nam nawet kara pozbawienia wolności! Podobnie jest z próbami przemytu. Pamiętajmy też o posiadaniu kompletu żarówek na wymianę. Uwaga: WSZYSTKICH świateł w samochodzie (oprócz oświetlenia kabiny/bagażnika/komory silnika): postojowych, mijania, hamowania, podświetlenia tablicy etc.

Zobacz więcej o kontroli drogowej na Słowacji: Jak zachować się podczas kontroli drogowej na Słowacji?

Przewożenie nart

Narty przewożone w bagażniku dachowym nie mogą wystawać poza obrys samochodu i muszą być dobrze zamocowane. Ważne jest też, aby nasze ubezpieczenie OC obejmowało też szkody powstałe z powodu posiadania bagażnika i mocowania na nim sprzętu narciarskiego. Można korzystać zarówno z boxów dachowych jak i specjalnych bagażników. Narty przewożone w środku auta nie mogą przeszkadzać w kierowaniu pojazdem

Najpopularniejsze ośrodki narciarskie

  • JASNÁ Nízke Tatry - Chopok juh
  • JASNÁ Nízke Tatry - Chopok sever
  • Tatranská Lomnica
  • Polhorský Hrádok/Oravská Polhora
  • Roháče - Zverovka/Spálená dolina
  • Vrátna Free Time Zone
  • PARK SNOW Veľká Rača
  • Ski Bachledova
  • Ružomberok – Malinô Brdo
  • Zuberec/Milotín

Ceny karnetów kształtują się w przedziale od 7 do 30 euro za osobę za dzień. Średnia to około 15 euro, Słowacja nie jest zbyt droga jeśli chodzi o wstęp na stok.

Wiecej na temat kurortów narciarskich można przeczytać tutaj.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

REKLAMA

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

REKLAMA

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

REKLAMA