| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Samochodem na narty > Co można robić w Karyntii zimą?

Co można robić w Karyntii zimą?

Karyntia jest starsza niż Austria. Wprawdzie nie jest to największy, ani też najbogatszy spośród Krajów Związkowych Austrii, ale z całą pewnością jest wśród nich najpiękniejszy.

Karyntia, najbardziej na południe wysunięty Kraj Związkowy Austrii, otoczona jest górami. Od północy są to Wysokie Taury (ponad 3000 m) z najwyższym szczytem Austrii, Großglockner (3798m), dalej w kierunku wschodnim region Gurktaler Alpen i pasmo Nockberge. Cały obszar górnej Karyntii charakteryzuje się krajobrazem typowym dla wysokich Alp a jego ukształtowanie stawia przed zamieszkującą tu ludnością wysokie wymagania. Równie skromne jak ziemie orne jest życie górali, zamieszkujących doliny: Mölltall, Oberer Drautal i Lesachtal. Nawet turystyka, która zaczęła tu kiełkować już przed kilkoma dziesiątkami lat, przyniosła im zaledwie skromny dobrobyt. Regiony Saualpe i Koralpe – ulubione zarówno przez miłośników pieszych wędrówek jak i narciarzy – tworzą granicę wschodnią; pomiędzy nimi rozciąga się dolina Lavanttal. Potężne Karawanki na południowym wschodzie oddzielają Karyntię od Słowenii, Alpy Karnijskie przebiegają wzdłuż granicy z Włochami a Dolomity Lienckie zamykają to koło. Położenie to przyczynia się do panującego tu łagodnego klimatu, przypominającego warunki klimatyczne północnych Włoch. Grzbiet Alp osłania Karyntię przed chłodnymi frontami atmosferycznymi napływającymi z północy. A ciepłe fronty atmosferyczne z południa obejmują swym wpływem również Karyntię. Już wczesnym latem woda w ponad 200 nadających się do kąpieli jeziorach Karyntii nagrzewa się do ponad 20 stopni.

Polecamy: Styria

Jezioro stanowi w Karyntii słowo-klucz. Mieszkańcy tego regionu są dumni z setek dużych i małych jezior, zachęcających nie tylko do kąpieli, ale także do wędkowania, żeglowania lub też całkiem po prostu do podziwiania ich uroku. Słowa »chodźmy nad jezioro« są synonimem relaksu i wypoczynku: latem można popływać, zimą pojeździć na łyżwach a spacerować brzegami jezior można przez okrągły rok. Jednak to, że wokół Karyntii czyni się tyle wrzawy, ma swe źródła nie tylko w sporcie. W latach sześćdziesiątych takie jeziora jak Wörther See, Ossiacher See, Millstätter See były poważnie zagrożone. Wskutek spływających do nich ścieków, stanowiących doskonałą pożywkę dla alg istniało niebezpieczeństwo, że wody w jeziorach zamienią się cuchnącą breję. Ponosząc znaczne nakłady finansowe, zbudowano wokół jezior systemy kanalizacje, odprowadzające zanieczyszczenia do położnych poniżej dna jeziora oczyszczalni. Od tamtej pory wody jezior mają jakość wody pitnej.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Cały obszar górnej Karyntii charakteryzuje się krajobrazem typowym dla wysokich Alp
Cały obszar górnej Karyntii charakteryzuje się krajobrazem typowym dla wysokich Alp

PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Piotrowski

Prawnik, aplikant radcowski.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »