| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Przepisy drogowe w Europie > Jak przygotować się do wyjazdu na ferie zimowe do Włoch, Czech, Szwajcarii, Austrii, Niemiec, Francji i na Słowację?

Jak przygotować się do wyjazdu na ferie zimowe do Włoch, Czech, Szwajcarii, Austrii, Niemiec, Francji i na Słowację?

Oprócz wynajęcia hotelu i zaplanowania trasy, pamiętajmy o przygotowaniu naszego auta na długą podróż. Co trzeba mieć w samochodzie podczas wyjazdu za granicę? Na jakie przepisy trzeba zwrócić uwagę podczas wyjazdu na ferie zimowe do Włoch, Czech, Szwajcarii, Austrii, Niemiec, Francji i na Słowację oraz jakie jest obowiązkowe wyposażenie pojazdu w tych krajach?

Źródło: Fotolia

Codzienne zabieganie, obowiązki w pracy, ciągła chęć rozwijania się na licznych kursach i warsztatach - to wszystko powoduje chroniczny brak czasu. Najlepszym, co można zrobić, to wyjechać poza miasto na zasłużony odpoczynek. W Polsce zaczynają się ferie zimowe, a to idealna okazja na rodzinny wyjazd w góry. Nieważne czy pojedziemy w Bieszczady, czy włoskie Alpy, warto się do takiego wyjazdu dobrze przygotować.

Badanie techniczne przed wyjazdem

Przed wyjazdem, powinniśmy sprawdzić stan techniczny naszego samochodu. Większość kierowców czeka kilkuset kilometrowa podróż w trudnych warunkach atmosferycznych, więc warto zabrać nasz samochód kilka dni przed wyjazdem na przegląd techniczny. Sprawdzone zostaną elementy kluczowe dla bezpiecznego podróżowania, jak np.: stan ogumienia, sprawność hamulców, stan amortyzatorów czy sprawdzenie luzów w układzie kierowniczym. Nie zapominajmy też o skontrolowaniu zewnętrznego oświetlenia oraz piórach wycieraczek – tak istotnych na krętych, górskich drogach. W wyposażeniu każdego auta powinny się znaleźć: komplet żarówek i bezpieczników, linka holownicza, gaśnica, apteczka oraz trójkąt ostrzegawczy oraz łańcuchy śniegowe.

Jak przygotować siebie na wyjazd?

Nie warto przeceniać swoich umiejętności. Możesz być świetnym kierowcą, ale osoba jadąca z naprzeciwka wcale nie musi nim być. Za to warto uzbroić się w cierpliwość w związku z natężonym ruchem drogowych oraz w pokorę – górskie serpentyny pokryte śniegiem i lodem nie wybaczają błędów. Zalecamy włączenie odprężającej muzyki. Nie musimy wspominać, by wsiąść za kierownicę wypoczętym. Rekomendujemy także zatankowanie auto „pod korek”. Wystarczy utknięcie w zaspie gdzieś na drodze piątej kategorii odśnieżania, by zostać bez pomocy przez kilka godzin, ponadto w zimowo-górskich warunkach spalanie jest wyraźnie wyższe.

Jak jeździć po górach?

Jedna z najważniejszych zasad to hamowanie silnikiem - nie powinno się zjeżdżać na luzie lub zbyt wysokim biegu. Hamulca nożnego używamy w trudniejszych sytuacjach, możliwie jak najrzadziej, by nie doszło do groźnego w skutkach przegrzania hamulców lub zagotowania płynu hamulcowego (warto przed wyjazdem sprawdzić stan tych elementów). Przy pokonywaniu wzniesienia, powinno się zredukować bieg i utrzymywać optymalne obroty silnika. Nie zaleca się wykonywać gwałtownych ruchów kierownicą. Utrzymujmy bezpieczny dystans przed poprzedzającym pojazdem.

Jakie przepisy obowiązują we Włoszech, w Austrii, Niemczech, Szwajcarii, Francji, Czechach i na Słowacji?

Włochy

- Obowiązkowo w aucie: kamizelki odblaskowe dla kierowcy i pasażerów, trójkąt ostrzegawczy.

- Ograniczenia prędkości: 50/90/130 km/h (teren zabudowany/poza miastem/autostrada).

- Ceny przykładowych mandatów: Wystarczy przekroczyć prędkość o 10 km/h, by dostać mandat od 39 do 159 euro. Za przekroczenie prędkości o 60 km/h, grozi mandat nawet do 2000 euro. Łamanie przepisów wieczorem (22-7) jest surowiej karane.

- Oprócz policji, mandaty mogą wystawiać także straż miejska, policja finansowa, straż leśna oraz karabinierzy.

- Opłaty za autostradę: np. odcinek Wenecji do Tarvisio (210 km) to koszt ok. 70 zł.

Austria

- Obowiązkowo w aucie: kamizelka odblaskowa, trójkąt ostrzegawczy, gaśnica, apteczka.

 - Ograniczenia prędkości: 50/100/130 km/h (teren zabudowany/poza miastem/autostrada).

 - Cena przykładowych mandatów: Przekroczenie prędkości do 20 km/h skutkuje mandatem od 30 do 50 euro poza terenem zabudowanym. Przejechanie na czerwonym świetle – minimum 70 euro.

- Na desce rozdzielczej nie można mieć zamontowanych kamer.

- Opłaty za autostradę: za 10-dniową winietę zapłacimy ok. 40 zł.

Czechy

- Obowiązkowo w aucie: komplet żarówek zapasowych, trójkąt ostrzegawczy, apteczka, gaśnica, kamizelki odblaskowe dla kierowcy i pasażera, zapasowy bezpiecznik elektryczny, podnośnik, koło zapasowe i klucz do jego montażu.

- Ograniczenia prędkości: 50/90/130 km/h (teren zabudowany/poza miastem/autostrada).         

- Cena przykładowych mandatów: za przekroczeni prędkości w terenie zabudowanym o 20 km/h, dostaniemy mandat do 60 euro.

- Opłaty za autostradę: za 10-dniową winietę zapłacimy ok. 50 zł.

Słowacja

- Obowiązkowo w aucie musimy mieć: komplet bezpieczników, trójkąt ostrzegawczy, linka holownicza, ,koło zapasowe z kluczem i podnośnikiem, apteczka, gaśnica, kamizelki odblaskowe dla pasażera i kierowcy.

- Ograniczenia prędkości: 50/90/130 km/h (teren zabudowany/poza miastem/autostrada).

- Zabrania się umieszczania, np. kamerki samochodowej, która jest w polu widzenia.

- Opłaty za autostradę: za 10-dniową winietę zapłacimy ok. 50 zł.

Niemcy

- Obowiązkowo w aucie: gaśnica, apteczka, trójkąt ostrzegawczy, kamizelki odblaskowe dla kierowców zawodowych.

 - Ograniczenia prędkości: 50/100/130 lub bez limitu km/h (teren zabudowany/poza miastem/autostrada).

 - Cena przykładowych mandatów: za przekroczenie prędkości o 20 km/h, zapłacimy 30  euro. Powyżej 50km/h – 240 euro w terenie zabudowanym. Możemy też dostać mandat 20 euro na tamowanie ruchu zbyt wolną jazdą. Policjanci są bardzo wyczuleni na jazdę „na zderzaku”.

- zakaz publikowania filmu z wideorejestratora– kamerkę lepiej zostawić w domu.

- Opłaty za autostradę: bezpłatne (płatne przejazdy są przez tunele Herrentunnel oraz Warnowtunnel).

Francja

- Obowiązkowo w aucie: komplet zapasowych żarówek, trójkąt ostrzegawczy, kamizelki odblaskowe dla kierowcy i pasażerów, zabezpieczenie antywłamaniowe, alkomat.

- Ograniczenia prędkości: 50/90/130 lub bez limitu km/h (teren zabudowany/poza miastem/autostrada).

- Cena przykładowych mandatów: Przekroczenie prędkości o 20 km/h – mandat ok. 70 euro. Za brak zachowania bezpiecznej odległości pomiędzy pojazdami grozi 135 euro.

- Dodatkowo zakazane jest używanie wszelkich antyradarów.

- Opłaty za autostradę: np. Paryż-Lille (225 km) – ok. 70 zł.

Szwajcaria

- Obowiązkowo w aucie: trójkąt ostrzegawczy.

 - Ograniczenia prędkości: 50/80/120 (teren zabudowany/poza miastem/autostrada).

 - Cena przykładowych mandatów: już za przekroczenie prędkości o 5 km/h, możemy spodziewać się mandatu w wysokości ok. 35 euro. Za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o 16 km/h – sprawa kierowana jest do sądu!

- W wybranych górskich miejscowościach konieczne jest używanie łańcuchów drogowych.

- Opłaty za autostradę: cena rocznej winiety to koszt ok. 140 zł.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Pundyk-Glet

dr nauk prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »