reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Przepisy drogowe w Europie > Jak przygotować się do wyjazdu na ferie zimowe do Włoch, Czech, Szwajcarii, Austrii, Niemiec, Francji i na Słowację?

Jak przygotować się do wyjazdu na ferie zimowe do Włoch, Czech, Szwajcarii, Austrii, Niemiec, Francji i na Słowację?

Oprócz wynajęcia hotelu i zaplanowania trasy, pamiętajmy o przygotowaniu naszego auta na długą podróż. Co trzeba mieć w samochodzie podczas wyjazdu za granicę? Na jakie przepisy trzeba zwrócić uwagę podczas wyjazdu na ferie zimowe do Włoch, Czech, Szwajcarii, Austrii, Niemiec, Francji i na Słowację oraz jakie jest obowiązkowe wyposażenie pojazdu w tych krajach?

Źródło: Fotolia

Codzienne zabieganie, obowiązki w pracy, ciągła chęć rozwijania się na licznych kursach i warsztatach - to wszystko powoduje chroniczny brak czasu. Najlepszym, co można zrobić, to wyjechać poza miasto na zasłużony odpoczynek. W Polsce zaczynają się ferie zimowe, a to idealna okazja na rodzinny wyjazd w góry. Nieważne czy pojedziemy w Bieszczady, czy włoskie Alpy, warto się do takiego wyjazdu dobrze przygotować.

Badanie techniczne przed wyjazdem

Przed wyjazdem, powinniśmy sprawdzić stan techniczny naszego samochodu. Większość kierowców czeka kilkuset kilometrowa podróż w trudnych warunkach atmosferycznych, więc warto zabrać nasz samochód kilka dni przed wyjazdem na przegląd techniczny. Sprawdzone zostaną elementy kluczowe dla bezpiecznego podróżowania, jak np.: stan ogumienia, sprawność hamulców, stan amortyzatorów czy sprawdzenie luzów w układzie kierowniczym. Nie zapominajmy też o skontrolowaniu zewnętrznego oświetlenia oraz piórach wycieraczek – tak istotnych na krętych, górskich drogach. W wyposażeniu każdego auta powinny się znaleźć: komplet żarówek i bezpieczników, linka holownicza, gaśnica, apteczka oraz trójkąt ostrzegawczy oraz łańcuchy śniegowe.

Jak przygotować siebie na wyjazd?

Nie warto przeceniać swoich umiejętności. Możesz być świetnym kierowcą, ale osoba jadąca z naprzeciwka wcale nie musi nim być. Za to warto uzbroić się w cierpliwość w związku z natężonym ruchem drogowych oraz w pokorę – górskie serpentyny pokryte śniegiem i lodem nie wybaczają błędów. Zalecamy włączenie odprężającej muzyki. Nie musimy wspominać, by wsiąść za kierownicę wypoczętym. Rekomendujemy także zatankowanie auto „pod korek”. Wystarczy utknięcie w zaspie gdzieś na drodze piątej kategorii odśnieżania, by zostać bez pomocy przez kilka godzin, ponadto w zimowo-górskich warunkach spalanie jest wyraźnie wyższe.

Jak jeździć po górach?

Jedna z najważniejszych zasad to hamowanie silnikiem - nie powinno się zjeżdżać na luzie lub zbyt wysokim biegu. Hamulca nożnego używamy w trudniejszych sytuacjach, możliwie jak najrzadziej, by nie doszło do groźnego w skutkach przegrzania hamulców lub zagotowania płynu hamulcowego (warto przed wyjazdem sprawdzić stan tych elementów). Przy pokonywaniu wzniesienia, powinno się zredukować bieg i utrzymywać optymalne obroty silnika. Nie zaleca się wykonywać gwałtownych ruchów kierownicą. Utrzymujmy bezpieczny dystans przed poprzedzającym pojazdem.

Jakie przepisy obowiązują we Włoszech, w Austrii, Niemczech, Szwajcarii, Francji, Czechach i na Słowacji?

Włochy

- Obowiązkowo w aucie: kamizelki odblaskowe dla kierowcy i pasażerów, trójkąt ostrzegawczy.

- Ograniczenia prędkości: 50/90/130 km/h (teren zabudowany/poza miastem/autostrada).

- Ceny przykładowych mandatów: Wystarczy przekroczyć prędkość o 10 km/h, by dostać mandat od 39 do 159 euro. Za przekroczenie prędkości o 60 km/h, grozi mandat nawet do 2000 euro. Łamanie przepisów wieczorem (22-7) jest surowiej karane.

- Oprócz policji, mandaty mogą wystawiać także straż miejska, policja finansowa, straż leśna oraz karabinierzy.

- Opłaty za autostradę: np. odcinek Wenecji do Tarvisio (210 km) to koszt ok. 70 zł.

Austria

- Obowiązkowo w aucie: kamizelka odblaskowa, trójkąt ostrzegawczy, gaśnica, apteczka.

 - Ograniczenia prędkości: 50/100/130 km/h (teren zabudowany/poza miastem/autostrada).

 - Cena przykładowych mandatów: Przekroczenie prędkości do 20 km/h skutkuje mandatem od 30 do 50 euro poza terenem zabudowanym. Przejechanie na czerwonym świetle – minimum 70 euro.

- Na desce rozdzielczej nie można mieć zamontowanych kamer.

- Opłaty za autostradę: za 10-dniową winietę zapłacimy ok. 40 zł.

Czechy

- Obowiązkowo w aucie: komplet żarówek zapasowych, trójkąt ostrzegawczy, apteczka, gaśnica, kamizelki odblaskowe dla kierowcy i pasażera, zapasowy bezpiecznik elektryczny, podnośnik, koło zapasowe i klucz do jego montażu.

- Ograniczenia prędkości: 50/90/130 km/h (teren zabudowany/poza miastem/autostrada).         

- Cena przykładowych mandatów: za przekroczeni prędkości w terenie zabudowanym o 20 km/h, dostaniemy mandat do 60 euro.

- Opłaty za autostradę: za 10-dniową winietę zapłacimy ok. 50 zł.

Słowacja

- Obowiązkowo w aucie musimy mieć: komplet bezpieczników, trójkąt ostrzegawczy, linka holownicza, ,koło zapasowe z kluczem i podnośnikiem, apteczka, gaśnica, kamizelki odblaskowe dla pasażera i kierowcy.

- Ograniczenia prędkości: 50/90/130 km/h (teren zabudowany/poza miastem/autostrada).

- Zabrania się umieszczania, np. kamerki samochodowej, która jest w polu widzenia.

- Opłaty za autostradę: za 10-dniową winietę zapłacimy ok. 50 zł.

Niemcy

- Obowiązkowo w aucie: gaśnica, apteczka, trójkąt ostrzegawczy, kamizelki odblaskowe dla kierowców zawodowych.

 - Ograniczenia prędkości: 50/100/130 lub bez limitu km/h (teren zabudowany/poza miastem/autostrada).

 - Cena przykładowych mandatów: za przekroczenie prędkości o 20 km/h, zapłacimy 30  euro. Powyżej 50km/h – 240 euro w terenie zabudowanym. Możemy też dostać mandat 20 euro na tamowanie ruchu zbyt wolną jazdą. Policjanci są bardzo wyczuleni na jazdę „na zderzaku”.

- zakaz publikowania filmu z wideorejestratora– kamerkę lepiej zostawić w domu.

- Opłaty za autostradę: bezpłatne (płatne przejazdy są przez tunele Herrentunnel oraz Warnowtunnel).

Francja

- Obowiązkowo w aucie: komplet zapasowych żarówek, trójkąt ostrzegawczy, kamizelki odblaskowe dla kierowcy i pasażerów, zabezpieczenie antywłamaniowe, alkomat.

- Ograniczenia prędkości: 50/90/130 lub bez limitu km/h (teren zabudowany/poza miastem/autostrada).

- Cena przykładowych mandatów: Przekroczenie prędkości o 20 km/h – mandat ok. 70 euro. Za brak zachowania bezpiecznej odległości pomiędzy pojazdami grozi 135 euro.

- Dodatkowo zakazane jest używanie wszelkich antyradarów.

- Opłaty za autostradę: np. Paryż-Lille (225 km) – ok. 70 zł.

Szwajcaria

- Obowiązkowo w aucie: trójkąt ostrzegawczy.

 - Ograniczenia prędkości: 50/80/120 (teren zabudowany/poza miastem/autostrada).

 - Cena przykładowych mandatów: już za przekroczenie prędkości o 5 km/h, możemy spodziewać się mandatu w wysokości ok. 35 euro. Za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o 16 km/h – sprawa kierowana jest do sądu!

- W wybranych górskich miejscowościach konieczne jest używanie łańcuchów drogowych.

- Opłaty za autostradę: cena rocznej winiety to koszt ok. 140 zł.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Siarkiewicz

Menadżer z kilkunastoletnim doświadczeniem w rozwijaniu sprzedaży i inicjowaniu nowych kierunków rozwoju oraz transformacji biznesu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama