REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie przepisy drogowe obowiązują na terenie Unii Europejskiej?

Damian Skowron
Unia Europejska nie ma wspólnego prawa pod względem ruchu drogowego - przepisy w krajach różnią się od siebie.
Unia Europejska nie ma wspólnego prawa pod względem ruchu drogowego - przepisy w krajach różnią się od siebie.

REKLAMA

REKLAMA

Podróżując po krajach Unii Europejskiej warto poznać obowiązujące przepisy dotyczące poruszania się samochodem, ponieważ nie wszystkie zasady są takie same jak w Polsce.

Uregulowania te różnią się nawet pomiędzy krajami członkowskimi. Warto więc zapoznać się z podstawowymi zasadami obowiązującymi w poszczególnych państwach członkowskich, tak aby nasza wycieczka przebiegła zgodnie z planem a miłe chwile za granicą nie zostały niczym zakłócone.

REKLAMA

Zanim wyruszysz w podróż

Przed wyjazdem w podróż po krajach Unii Europejskiej zadbaj o stan techniczny swojego samochodu. Pamiętaj, że koszt ewentualnych napraw samochodowych jest dużo wyższy niż w Polsce. Poza tym poważna usterka, która będzie wymagała specjalistycznej naprawy może znacznie pokrzyżować plany. Należy wiedzieć, iż kontrole policyjne w państwach takich jak: Niemcy, Austria czy Słowacja są bardzo szczegółowe i duży nacisk kładzie się na stan techniczny pojazdów. W wypadku gdy policja wykryje poważną usterkę, narażeni jesteśmy na poważne konsekwencje finansowe.

Wyposażenie samochodu

Na obszarze całej Unii jest obowiązek posiadania gaśnicy, apteczki, a także trójkąta ostrzegawczego. Przydadzą się również zapasowe żarówki, linka holownicza, podnośnik oraz klucz do demontażu kół. W niektórych państwach, np. w Słowacji, Chorwacji, Austrii oraz we Włoszech, musisz mieć także kamizelkę odblaskową. W przypadku Słowacji obowiązuje dodatkowy wymóg wożenia jej w kabinie samochodu, tak by była pod ręką, a nie w bagażniku. Podczas wysiadania na drodze obowiązkowo musisz mieć taką kamizelkę na sobie.

Pasy bezpieczeństwa

Zapinanie pasów bezpieczeństwa obowiązuje w każdym państwie członkowskim UE. Co ważne obowiązkowi temu podlegają również pasażerowie busów i autobusów. Do przewozu dzieci niezbędny jest specjalnie przygotowany do tego fotelik.

Przewóz zwierząt

Zwierzęta powinny być transportowane w specjalnie do tego przeznaczonych klatkach czy pojemnikach, tak by nie stwarzały zagrożenia podczas podróży. Warto postarać się o paszport dla psa lub kota. Paszport wydaje weterynarz, zaświadczając w nim, że zwierzę zostało zaszczepione przeciw wściekliźnie. Posiadanie paszportu ułatwi nam wizytę u weterynarza za granicą, jeśli zajdzie taka konieczność.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Spożywanie alkoholu

Prowadząc samochód najlepiej alkoholu nie spożywać w ogóle – to najlepsza rada. Na obszarze Unii Europejskiej maksymalny dozwolony poziom alkoholu we krwi wynosi 0,5 mg/ml. Zaleceniem Komisji Europejskiej jest przyjęcie przez wszystkie państwa powszechnej normy dozwalającej maksimum 0,5 mg/ml. W niektórych państwach limit ten jest równo zeru, bądź ograniczony do 0,2 mg/ml tak jak ma to miejsce w Polsce.

Telefon komórkowy

We wszystkich państwach Unii Europejskiej obowiązuje zakaz rozmów przez telefon komórkowy, chyba że korzystamy z zestawu głośnomówiącego.

Zobacz również: Jak bezpiecznie odbyć podróż samochodem?

Ubezpieczenie

W większości krajów Unii Europejskiej ubezpieczenie OC w zupełności nam wystarczy. Wybierając się do takich państw jak: Bułgaria czy Rumunia, musimy zaopatrzyć się w Zieloną Kartę. W tych państwach jest ona obowiązkowa. Możesz ją nabyć w firmie ubezpieczeniowej. Jej koszt uwarunkowany jest m.in. długością wyjazdu oraz pojemnością silnika.

Co kraj to obyczaj

Austria

Ograniczenie prędkości na obszarze zabudowanym wynosi: 50 km/h, poza obszarem zabudowanym: 100 km/h, po autostradach można się poruszać z maksymalną prędkością 130 km/h. Dzieci do lat 12 i 150 cm wzrostu mogą być przewożone tylko z tyłu, w pasach dla dzieci bądź fotelikach. Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi kierowców to maksymalnie 0,5 promila.

Zobacz też: Przepisy drogowe w Europie

Niemcy

Można jeździć w terenie zabudowanym do 50 km/h. Natomiast poza nim dozwolona prędkość to 100 km/h na zwykłych szosach oraz 130 km/h na dwupasmowych drogach szybkiego ruchu. Niemcy są jednym z nielicznych krajów, które nie określiły maksymalnej prędkości na autostradach. Zaleca się jednak poruszanie z prędkością około 130 km/h. Dzieci poniżej 12 lat muszą siedzieć na tylnym siedzeniu, obowiązkowo zapięte pasami. Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi kierowcy - 0,5 promila.

Rumunia

Maksymalna prędkość dla samochodów na terenie niezabudowanym wynosi 90 km/h, na terenie zabudowanym 50 km/h, a na autostradach - 120 km/h. Obowiązuje bezwzględny zakaz spożywania alkoholu. Dzieci do lat 12 nie mogą być przewożone na przednich siedzeniach pojazdu.

Słowacja

Dozwolona prędkość dla samochodów osobowych wynosi w terenie zabudowanym 60 km/h, poza terenem zabudowanym 90 km/h, na drogach szybkiego ruchu 100 km/h, a na autostradach 130 km/h. Obowiązuje bezwzględny zakaz spożywania alkoholu. Dzieci do 12 lat i 150 cm wzrostu mogą podróżować tylko na tylnym siedzeniu z zapiętymi pasami.

Słowenia

Maksymalna dozwolona prędkość, z jaką można jeździć to 60 km/h na obszarze zabudowanym, 80 km/h na obszarze niezabudowanym, 100 km/h na drogach szybkiego ruchu i 120 km/h na autostradach. Dzieci do 12. roku życia nie mogą podróżować na przednim siedzeniu. Dozwolony poziom alkoholu we krwi wynosi 0,5 promila.

Zobacz także: Samochodem na narty

Litwa

Dopuszczalna prędkość w terenie zabudowanym to 50 km/h, w terenie niezabudowanym 70-90 km/h, na autostradach 110-130 km/h. Autostrady są bezpłatne. Dzieci do lat 3 muszą być przewożone w specjalnych fotelikach mocowanych na tylnym siedzeniu pojazdu. Pozostałe, do 12. roku życia, mogą podróżować na przednim siedzeniu, ale także w foteliku. Używanie świateł mijania obowiązuje przez cały rok. Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi wynosi 0,4 promila.

Włochy

Dopuszczalna prędkość w terenie zabudowanym to 50 km/h, w terenie niezabudowanym 90-100 km/h, na autostradach 130 km/h. Na co dzień trzeba jeździć z włączonymi światłami mijania. Dzieci można przewozić na przednim siedzeniu, ale tylko w specjalnym foteliku. Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi wynosi 0,5 promila. Przejazd autostradami podobnie jak w Polsce jest płatny.

Francja

Dopuszczalna prędkość w terenie zabudowanym to 50 km/h, w terenie niezabudowanym 90 km/h, na drogach ekspresowych 110 km/h, na autostradach 130 km/h. We Francji dozwolone jest prowadzenie pojazdu do 0,5 promila alkoholu we krwi. Dzieci do 15. roku życia, poniżej 150 cm wzrostu, nie mogą podróżować na przednim siedzeniu, chyba że w specjalnym foteliku.

Węgry

Na terytorium Węgier obowiązuje ograniczenie do 130 km/h, na drogach I klasy 110 km/h, a na innych drogach 90 km/h. W terenie zabudowanym obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h. Niedopuszczalne jest spożywanie alkoholu. Na przednim siedzeniu nie wolno przewozić dzieci poniżej 12. roku życia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

REKLAMA

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

Test: Nissan Ariya e-4ORCE 394 KM. To hot-SUV o napędzie elektrycznym

Elektryczny SUV nie kojarzy się z emocjami? Pomyślicie tak tylko dlatego, że jeszcze nigdy nie jeździliście prawie 400-konną Ariyą. Z tym autem niewiele modeli sportowych ma szansę podczas startu spod świateł. A to nie koniec jej zalet.

Wielki potencjał zielonej logistyki, na który długo jeszcze poczekamy [ESG w logistyce 2024-2030]

REKLAMA

Będą nowe stawki za badania psychologiczne kierowców

Ministerstwo Zdrowia chce podnieść stawkę za badania psychologiczne kierowców. Aktualna stawka obowiązuje już dekadę. Ile ma wynosić nowa?  

Polski rynek ze wzrostami sprzedaży w 2024 r. Auta osobowe drożeją, a dostawcze... tanieją

Blisko 50 tys. fabrycznie nowych aut osobowych. Na tyle został wyceniony rynek w Polsce w marcu. Lider? Ten jest tylko jeden. Pozycję zachowuje Toyota.

REKLAMA