reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Przepisy drogowe w Europie > Wyjazd autem w góry poza granice Polski

Wyjazd autem w góry poza granice Polski

Wyjazd na narty za granicę to tylko z pozoru łatwa sprawa. Okazuje się, że w wielu państwach Europy obowiązują precyzyjne przepisy regulujące nie tylko wyposażenie pojazdu, ale i sposób transportowania nart w pojeździe.

Kiedy w Polsce obserwujemy pierwsze oznaki wiosny, a termometry pokazują temperatury powyżej 10 stopni, wielu Polaków postanawia wykorzystać kończącą się zimę i wyjechać na narty poza granice kraju, gdzie nadal można wykorzystać świetne warunki do uprawiania sportów zimowych. Trzeba jednak pamiętać, że w każdym kraju obowiązują inne przepisy dotyczące wyposażenie samochodu w czasie zimy, dlatego przygotowaliśmy zestawienie krajów najczęściej wybieranych przez amatorów sportów zimowych.

Wyjazd autem na narty za granicę

Wyjeżdżając za granicę należy zwrócić uwagę na zasady ruchu drogowego oraz ograniczenia, które mogą się różnić od tych stosowanych w Polsce. Musimy jednak pamiętać także o odpowiednim wyposażeniu naszego samochodu oraz o przewożeniu nart w sposób określony w przepisach dla danego kraju. Poniżej przedstawiamy zestawienie najczęściej wybieranych krajów oraz przepisów w nich obowiązujących:

Austriasamochód poruszający się w okresie od 1 listopada do 15 kwietnia zobowiązany jest do posiadania opon zimowych, których bieżnik powinien wynosić co najmniej 4mm. Natomiast łańcuchy przeciwślizgowe są obowiązkowe podczas niesprzyjających warunków zimowych oraz w miejscach oznaczonych znakami drogowymi „łańcuchy obowiązkowe”. W Austrii obowiązuje zakaz przewożenia nart we wnętrzu samochodu.

Zobacz też: Przewożenie nart samochodem

Niemcy – nowe prawo drogowe określa, że pojazd powinien być wyposażony zgodnie z warunkami atmosferycznymi. Oznacza to, że w zimie samochód powinien mieć opony zimowe oraz mrozoodporny płyn do wycieraczek. Kierowca, który prowadzi pojazd nieprzystosowany do warunków panujących na drodze, ukarany zostanie mandatem w wysokości 40 EUR, a jeżeli pojazd utrudnia ruch, mandat wzrasta do 80 Euro. O konieczności używania łańcuchów przeciwślizgowych przypominają znaki drogowe.

Szwajcaria – wyposażenie samochodu w opony zimowe nie jest obowiązkowe, jednak kiedy z powodu nieprzystosowania do warunków atmosferycznych będzie utrudniał ruch, zostanie ukarany mandatem. Łańcuchy przeciwślizgowe obowiązkowe są w rejonach oznaczonych znakami „łańcuchy obowiązkowe”. Powinny się one znajdować przynajmniej na kołach napędowych.

Słowacja – każdy samochód poruszający się w okresie od 15 listopada do 15 marca ma obowiązek używania opon zimowych. Łańcuchy przeciwślizgowe dopuszczone są jedynie w przypadku znacznego ośnieżenia lub oblodzenia dróg.

Francja – zaleca się używania opon zimowych o bieżniku min. 3.5 mm. Na terenach górskich stosowane są znaki informujące o obowiązku jazdy na oponach zimowych w danym regionie.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Kalata

Doktor nauk prawnych specjalizujący się w ubezpieczeniach społecznych i prawie pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama