reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Przepisy drogowe w Europie > Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Niemczech, Austrii i Czechach

Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Niemczech, Austrii i Czechach

Mimo, że przepisy ruchu drogowego w każdym z krajów UE są zbliżone, w poszczególnych krajach można spotkać pewne różnice. Różni się także obowiązkowe wyposażenie samochodów w poszczególnych krajach europejskich. A co przepisy nakazują wozić w samochodzie w Polsce, w Niemczech oraz Czechach?

W myśl polskich przepisów, każdy samochód zarejestrowany na terenie RP powinien być wyposażony w trójkąt ostrzegawczy oraz gaśnicę. Gaśnica nie powinna mieć mniejszej wagi środka gaśniczego niż 1 kg, z kolei trójkąt ostrzegawczy musi mieć homologację. Jak dotąd przepisy nie wymagają od polskich kierowców wożenia w samochodzie apteczki, czy kamizelki odblaskowej. W okresie zimowym także zestaw łańcuchów na koła (ani opony zimowe) nie są obowiązkowym wyposażeniem samochodu.

Zobacz też: Przepisy drogowe w Europie

Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Niemczech

A jakie wymogi odnośnie obowiązkowego wyposażenia samochodów mają Niemcy? Podobnie do wymogów polskiego prawa, samochody poruszające się na terenie Niemiec muszą być wyposażone w trójkąt ostrzegawczy oraz gaśnicę. Ogumienie zimowe nie jest wymagane przepisami, ale policja może nałożyć mandat (na podstawie innych przepisów), gdy poruszamy się w okresie zimowym samochodem bez opon zimowych. Niemieckie prawo zaleca stosowanie kamizelek odblaskowych po wyjściu z auta na poboczu drogi (dla kierowców zawodowych kamizelki są obowiązkowe, podobnie do przenośnych lamp koloru żółtego, które są obowiązkowym wyposażeniem pojazdów o DMC powyżej 3,5 t.). W odróżnieniu od polskich przepisów, niemieckie nakazują przewożenie w samochodach apteczek.

Polecamy: PITY 2015 z płytą CD

Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Austrii

W Austrii prawo wymaga od właściciela samochodu wożenia w nim: apteczki, trójkąta ostrzegawcze oraz posiadania kamizelki odblaskowej (istnieje obowiązek używania jej podczas wyjścia z pojazdu na wszystkich drogach poza obszarem zabudowanym).

Zobacz też: Przepisy drogowe w Austrii

Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Czechach

W myśl obowiązujących przepisów w Czechach występuje obowiązek używania opon zimowych (od 1-go listopada do 30 kwietnia). Ponadto ,niezbędnym wyposażeniem samochodu są: trójkąt ostrzegawczy, apteczka, komplet zapasowych żarówek, kamizelka odblaskowa.

Zobacz też: Przepisy drogowe w Czechach

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Aktualizacja: 12.01.2015

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Niemczech, Austrii i Czechach Fot. Fotolia
Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Niemczech, Austrii i Czechach Fot. Fotolia

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Konstancja Gierba

Departament Prawa Pracy - kancelaria RK LEGAL

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama