reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Przepisy drogowe w Europie > Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Niemczech, Austrii i Czechach

Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Niemczech, Austrii i Czechach

Mimo, że przepisy ruchu drogowego w każdym z krajów UE są zbliżone, w poszczególnych krajach można spotkać pewne różnice. Różni się także obowiązkowe wyposażenie samochodów w poszczególnych krajach europejskich. A co przepisy nakazują wozić w samochodzie w Polsce, w Niemczech oraz Czechach?

W myśl polskich przepisów, każdy samochód zarejestrowany na terenie RP powinien być wyposażony w trójkąt ostrzegawczy oraz gaśnicę. Gaśnica nie powinna mieć mniejszej wagi środka gaśniczego niż 1 kg, z kolei trójkąt ostrzegawczy musi mieć homologację. Jak dotąd przepisy nie wymagają od polskich kierowców wożenia w samochodzie apteczki, czy kamizelki odblaskowej. W okresie zimowym także zestaw łańcuchów na koła (ani opony zimowe) nie są obowiązkowym wyposażeniem samochodu.

Zobacz też: Przepisy drogowe w Europie

Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Niemczech

A jakie wymogi odnośnie obowiązkowego wyposażenia samochodów mają Niemcy? Podobnie do wymogów polskiego prawa, samochody poruszające się na terenie Niemiec muszą być wyposażone w trójkąt ostrzegawczy oraz gaśnicę. Ogumienie zimowe nie jest wymagane przepisami, ale policja może nałożyć mandat (na podstawie innych przepisów), gdy poruszamy się w okresie zimowym samochodem bez opon zimowych. Niemieckie prawo zaleca stosowanie kamizelek odblaskowych po wyjściu z auta na poboczu drogi (dla kierowców zawodowych kamizelki są obowiązkowe, podobnie do przenośnych lamp koloru żółtego, które są obowiązkowym wyposażeniem pojazdów o DMC powyżej 3,5 t.). W odróżnieniu od polskich przepisów, niemieckie nakazują przewożenie w samochodach apteczek.

Polecamy: PITY 2015 z płytą CD

Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Austrii

W Austrii prawo wymaga od właściciela samochodu wożenia w nim: apteczki, trójkąta ostrzegawcze oraz posiadania kamizelki odblaskowej (istnieje obowiązek używania jej podczas wyjścia z pojazdu na wszystkich drogach poza obszarem zabudowanym).

Zobacz też: Przepisy drogowe w Austrii

Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Czechach

W myśl obowiązujących przepisów w Czechach występuje obowiązek używania opon zimowych (od 1-go listopada do 30 kwietnia). Ponadto ,niezbędnym wyposażeniem samochodu są: trójkąt ostrzegawczy, apteczka, komplet zapasowych żarówek, kamizelka odblaskowa.

Zobacz też: Przepisy drogowe w Czechach

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Aktualizacja: 12.01.2015

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Niemczech, Austrii i Czechach Fot. Fotolia
Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Niemczech, Austrii i Czechach Fot. Fotolia

VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Baszczyński

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama